Soutěže 1916
Výuka 2215
Semináře 753
Hogwarts.cz

Autor: Nerys Heliabel Ghostfieldová
Práce odevzdána: 3. 5. 2015 20:42
Předmět: Lékouzelnictví, 1. B
Termín: 6. termín

Zadání domácího úkolu

Najděte a zapište mi výrobu jednoho z lektvarů, jehož výrobu jsem já v hodině neřekl. Vyjma jednoho se dá vše dohledat, tak hodně štěstí!

Vypracování

Dobrý den, pane profesore McColline,
rozhodla jsem se popsat onu zdlouhavou a nudnou přípravu Lektvaru z pulčích vajíček. Nejprve ale k úkolům z výkladu.

Apatyka se na našem hradě otevřela dne 6. dubna roku 2007.
A ten film o slavné čarodějnici Saxaně a „babském uchu“ se jmenuje Dívka na koštěti. :)

A nyní tedy k přípravě Lektvaru z pulčích vajíček.

Potřebuji…

1. Pomůcky
● 2 kotlíky standardní velikosti 2 (počítám, že oheň si obstarám ;))
● měchačku
● nůž
● malý moždíř s tloukem a misku
● kus plátýnka o velikosti velkého kapesníku
● lahvičky, flakonky či nádobky na hotový lektvar

2. Ingredience:
● vodu
● 4 žejdlíky pulčích vajíček
● žejdlík švábých oček
● 7 šťáv z plodu ďáblova osidla
● 7 nadrcených drápů z hipogryfa

3. Postup:

● 1. den
Do kotlíku naleji asi tak do polovinu vodu, zapálím pod kotlíkem a přivedu k varu. Mezitím si připravím 1 nadrcený dráp z hipogryfa, který si čerstvě nadrtím v moždíři. Do vroucí vody opatrně vhodím půl žejdlíku pulčích vajíček. Zamíchám sedmkrát po směru a sedmkrát proti směru. Poté vleju asi sedminu žejdlíku švábých oček. Opět zamíchám sedmkrát po směru a sedmkrát proti směru. Vleju jednu šťávu z ďáblova osidla a nechám vše povařit, dokud lektvar z hnědavě skelné nenabere brčálově hnědou barvu a nad kotlíkem se neobjeví hnědý kouř (pokud je černý, směs se připálila a je třeba začít znovu). Nakonec vhodím nadrcený dráp hipogryfa, zamíchám sedmkrát po směru, sedmkrát proti směru, sedmkrát po směru a sedmkrát proti směru. Pak odstavím, aby směs vychladla a neustále míchám po směru, dokud směs neztuhne do mazlavě zelenavé hmoty.

● 2. až 6. den
Opakuji postup dne prvního s jedinou změnou, lektvar navařený předchozího dne vždy propasíruji přes plátýnko a místo vody použiji získanou a stále koncentrovanější tekutinu. Tu přivedu k varu a pak už je vše stejné jako ve dni prvním. Pevnou zbytkovou hmotu lze použít jako příměs k pohnojení záhonků s léčivkami. Pro toto pasírování je nutné vždycky měnit kotlíky, proto jsou potřeba dva.

● 7. den
Vše je stejné jako u předchozích dnů, jedna ze dvou změn nastává v množství pulčích vajíček. Místo půl žejdlíku do kotlíku vleju celý žejdlík pulčích vajíček. Pak je vše opět stejné až do závěru. Jakmile směs začne bublat a nad kotlíkem se vysráží sytě zelená pára, je lektvar připraven. Odstavím jej a nechám vychladnout na příjemnou teplotu (teplé na dotyk, ne horké ani studené).  Nyní už bez pasírování vlévám do připravených nádobek, flakonků či lahviček na lektvary k užití. Lepší je spíše nádobka, protože z ní lze lektvar snadněji „vyškrábnout“ k použití, neboť po vlití za tepla následně ztuhne jako sulc.

Přeji hezké chvíle! :)