Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Nebelvír

Autor: Alf Wolfmoon
Práce odevzdána: 16. 9. 2015 15:31
Předmět: Bystrozorství - přípravný kurz, 2. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Výňatek ze zápisníku/deníku jednoho z prvních bystrozorů. Zkuste si co nejdůmyslněji představit, jak asi probíhala práce v provizorních podmínkách téměř bez podpory institucí.

Alespoň 4 palce.

Vypracování

Dobrý den mdm,

 

vkládám vypracovaný DÚ:

 

Vzhledem k tomu, že podpora agentů ze strany ministerstva v té době nebyla ani zdaleka taková jako dnes a agenti MK (dnes bystrozor) v terénu se museli spolehnou víceméně hlavně na sebe, byla jejich práce velmi složitá a náročná. Nicméně někteří agenti MK dokázali využít ke své práci mudlovské instituce. V té době to nebylo celkem nic neobvyklé. Kouzelníci tenkrát měli daleko míň příležitostí se uplatnit v placených kouzelnických profesích a daleko více než dnes žili ve světě mudlů, skrývajíce svoji kouzelnickou příslušnost. Při tom také většinou vykonávaly různé mudlovské profese. A to platilo i pro agenty MK.   Následující úryvky jsou z deníku agenta MK Karla Kotrby z léta roku 1875. Tento agent MK působil na území tehdejšího Rakousko Uherska, konkrétně na Moravě v okolí Brna. V mudlovském světě pracoval jako detektiv u C a K Policejního úřadu. Díky tomu měl přístup k mnoha informacím a mohl užívat prostředky C a K Policie a Četnictva. To mu částečně nahradilo absenci podpory z MK a při vyšetřování byl nenápadný a zcela zapadal do daného prostředí.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15. června LP 1875

Dostal jsem sovu z MK. Na MK došlo udání, že v oblasti jižně od zemského města má provozovat černou magii neznámý černokněžník a že jeho počínání nezůstalo skryto zraku mudlů. Proto jsme dneska na zemském policejním úřadě zkontroloval přehled nahlášených událostí za poslední týden z oblasti jižně od zemského města. A skutečné v hlášení z12 června t.r. jsem našel přípis četnické stanice v Hustopečích. Na zřícenině hradu Děvičky na Pálavských kopcích byl opakovaně v noci hlášen požár, který záhadně a beze stop zmizel před tím, než se na kopec vyškrábali hasiči. Báby z okolí pak četníkům vyprávěli zkazky o rejdech čarodějnic. Četníci babské tlachy nebraly vážně, ale případ nijak nevyřešili.

 

Požádal jsem komisaře o přidělení případu, snad to vyjde, momentálně nic jiného v šetření nemám. Abych si to pojistil, zdůvodnil jsem to prestiží C a K úřadů, která utrpí, pokud s tím místní četníci nehnou. Navíc jsem nastínil možnost žhářství, které by se mohlo vymknout kontrole a také jsem neopomenul připomenout, že v okolí leží spousta knížecích statků a lesů včetně letního sídla Lichtenštejnů. No třeba to s komisařem pohne.

 

Čekal jsem celé dopoledne a obávám se, že tentokrát to nevyjde. Nevím jak si poradím jako civilní osoba

 

Po obědě jsem byl zavolán k panu komisaři. Případ mně byl k mé velmi dobře skrývané radosti přidělen. K dispozici jsem dostal dokonce kočár s vozkem a mohu si vyžádat i asistenci místních četníků. A také jsem byl nabádám k co největší diskrétnosti, paniku prý nemůžeme potřebovat. Díky Merlinovi, vyšlo to, vůbec si nedovedu představit, jak bych vedl vyšetřování jako obyčejný civil.

                                              jo, jo, jo,  zmínka o knížecích statcích zabrala !!!!!

 

16. června LP 1875

Navštívil jsme četnickou stanici v Hustopečích. Zdejší rytmistr byl moji návštěvou nanejvíš překvapen. Divil se, že takovou kravinu vyšetřuje zemské velitelství. Rytmistr celou věc zlehčuje s tím, že kdoví co báby viděly. Ale důležitou věc jsem se nakonec dozvěděl. Na místě prý nebyly po požáru žádné stopy, žádné uhlíky, žádné saze, žádné ohořelé stěny prostě nic. Jen malé ohraničené ohniště, které používá ponocný, když v létě před žněmi drží na hradě požární hlídku. Ale ten tam teď v červnu nebývá. Proto také četníci věc dál neřešili. Dal jsem si s rytmistrem oběd a pivo ve zdejší krčmě a po obědě jsem se nechal zavést do Pavlova, vesnice ležící na úpatí Pálavských kopců, přímo pod zříceninou hradu.

 

Výstup na zříceninu byl fyzicky celkem náročný, na hrad nevede žádná upravená cesta. Jeden se musí prodírat lesem po pešinkách a zakopává při tom o kořeny. Sakra práce.

 

Prohlédl jsem si hrad. U ohniště jsem našel kolem kamenného hrazení v zemi tři díry. Patrně od trojnožky na kotlík, ale podle jejich rozmístění, to musel být pořádný kotlík. Hrad je ideální místo pro provozování černé magie. Díky pověrčivosti mudlů se sem v noci nikdo dobrovolně nevypraví a přístup je možný jen po jedné cestě, dobře kontrolovatelné z hradu. A černokněžník sem může nepozorovaně přiletět ze směru kopců nad hradem, nebo se sem přemístit.

 

Při návratu z hradu jsem u pěšiny našel mrtvou laň. Nesla neklamné známky užití smrtící kletby avada kedavra. Už nemám pochybnosti, laň asi vyrušila černokněžníka a ten bez váhání užil smrtící kouzlo. Bude to hodně nebezpečný protivník. Přenocuju v Pavlově v zájezdním hostinci a ráno se dám do výslechu svědků.

 

17 června LP 1875

Spaní v hostinci bylo nepohodlné. Alespoň ta snídaně stála za to. Netušil jsem, že ve zdejším kraji hned po ránu nalévají k snídani hostům víno. Po snídani jsem navštívil nejprve starostu a získal od něj jména svědků. Starosta stejně jako četníci celou věc bagatelizoval, což je pro MK určitě dobrá zpráva. Mudlové naštěstí zatim nic netuší a věc se daří utajit. Od starosty jsem se vydal za první svědkyní jistou Annou .............

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Deník byl samozřejmě očarován a mudla by si v něm přečetl tak maximálně popis krajiny z víkendového výletu.

 

S pozdravem Alf Wolfmoon