Soutěže 1085
Výuka 916
Semináře 349
Nebelvír

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 3. 12. 2017 13:29
Předmět: Věštění, 1. A
Termín: 6. termín

Zadání domácího úkolu

Vypijte si doma takový šálek lístkového čaje nebo kávy se sedlinou. Vyfoťte mi to (přiložit do školní galerie s jmenovkou, případně do jiné nevymazávající a nestahovací galerie) a pokuste se interpretovat symboly a něco vyvěštit. Samozřejmě dopište téma nebo otázku, na které se při pití a obracení soustředíte.

Jako úplný povinný základ vidím identifikaci alespoň pěti symbolů nebo znaků a vyložení na základě významu a polohy v hrnku (tj. důležitost, časové určení). Doplňte myšlenky a úvahy, co vás k tomu vedou.

Pokud se pokusíte vyvěštit z toho nějaký celek nebo událost a/nebo najdete symbolů více, budu ráda, ale pokud se nezadaří, nezoufejte a stačí na V kvalitní zpracování toho povinného.
Kvalitní zpracování není pouhý výpis pěti symbolů a ke každému jeden význam plus fotografie. Za to V opravdu nebude.


Pokud nemáte možnost nebo s tím máte jiný problém, můžete věštit z mého hrnku.

Ptala jsem se na to, co mě čeká v příštím měsíci. Takže velice obecné a můžete tam tedy najít leccos. :)
Platí stejná pravidla, minimálně pět kvalitně vyložených symbolů.

Upozorňuji ale, že se daleko lépe věští ze skutečného hrnku než z fotografií, které zkreslují a na které se nemůžete dívat tak, jak zrovna potřebujete. :)

Seshora:
http://www.hogwarts.cz/gallery/10588-20171112175734.jpg

Pohled na stranu u ucha:
http://www.hogwarts.cz/gallery/10588-20171112175850.jpg

Pohled na stranu naproti uchu:
http://www.hogwarts.cz/gallery/10588-20171112175923.jpg

Pohled na zbylé strany:
http://www.hogwarts.cz/gallery/10588-20171112180008.jpg
http://www.hogwarts.cz/gallery/10588-20171112180037.jpg

Hodně štěstí s věštěním! :)

Vypracování

Hezký den, madam,

se zpožděním, ale... ten pokus mi za to asi stojí.

Posílám možnou (snad možnou) interpretaci Vašeho šálku.

V nejhorším mi zbývá naděje, že se Vám bude líbit alespoň vykreslení jednotlivých symbolů. ;)

S pozdravem
Heky

 

Dno: trojitá spirála (= triskelion, "sluneční kolo")

Trojitá spirála (1) je vykládána zpravidla jako symbol ochrany a transformace, uvědomění si toho, co bylo, co je a co bude – konec roku člověka tak nějak vybízí k bilanci, co se mu podařilo, co ne, nač se zaměřit v roce příštím. ;)

Na rozdíl od kruhu lze spirálu chápat spíš jako přechod z jedné fáze do druhé, "vyšší", než jako bezvýchodné točení se v kruhu.

Trojitá spirála dává člověku sílu slunce, zvlášť když je spirála – tak jako ve Vašem šálku – pravotočivá.

Podle Vašich slov platí, "čím blíž ke dnu, tím vzdálenější budoucnost" – zde se ale trojitá spirála objevuje přímo na dnu, nemusí tedy odkazovat k budoucnosti, ale k základu všeho, co Vás v prosinci potká.

Váš prosinec bude tedy – navzdory stále kratším dnům – naplněn spíše optimistickým výhledem do budoucnosti, dá Vám sílu k vyřešení potíží, abyste se mohla posunout dál.

U ucha: kůň s mrakem nad hřbetem [obr.]

Kůň (2) představuje jednak cestu, jednak silného přítele (znáte to, "nejkrásnější zvíře, zvíře pro rytíře, jmenuje se kůň"), který člověku pomůže dostat se tam, kam chce nebo potřebuje. Kůň také může představovat práci, na kterou by ukazoval také mrak nad jeho hřbetem.

V sedle můžete zahlédnout postavičku, samu sebe (2a) – jste to tedy Vy, kdo koně řídí a kdo má všechno pod kontrolou, i když uhání s větrem o závod vstříc sluníčku (2b), "světlým zítřkům". Může se Vám zdát, že sluníčko se v šálku rýsuje velice nejasně, z paprků ukazuje jen tečky, ale je tam!

Mrak (3) zpravidla naznačuje problémy, ale hlavu vzhůru – sama vidíte, že jsou nad hřbetem koně, nikoli nad jeho hlavou = zdárně jim tedy ujíždí, nechává je za sebou. Během tohoto měsíce Vás tak čeká množství práce (termíny opravení zkoušek?), Váš šálek kafe Vás ovšem ujišťuje, že vše zdárně zvládnete – možná i s něčí pomocí. Ne že by práci odvedla za Vás, ale může pomoci třeba radou nebo povzbuzením, vyjádřením víry ve Vás.

Pod koněm, až u dna, vidíme linii (4)... plánujete si na Silvestra cestu, oslavu na lyžích nebo u přátel?

Před koněm se tyčí hory (5) = překážky. Jejich štíty připomínají hned dva výstražné trojúhelníky, ale z toho bližšího koni (a tedy i "uchu" a Vám osobně) zároveň raší "zelená" ratolest (6), symbol obrody, růstu.

I tyto hory tedy slibují, že je zdárně překonáte a budete mít ze sebe dobrý pocit, možná se Vám některá vypracování zkoušek opravdu zalíbí? Potěší Vaše oko?

Dále [obr.]před horami máme podivnou vlnovku... snad hada (7) či nějakou podivnou úhořovitou rybu.

Had může znamenat opět nebezpečí... dobrá zpráva v tomto případě je, že směřuje od Vás směrem k protější straně hrnku a navíc se očividně hodlá zavrtat hluboko pod zem a zmizet Vám z očí. Obávám se, že některé ze zkoušek, které čekají na Vaše opravení, nebudou moc dobré... ale to je spíš problém jejich autora, nikoli Váš.

Pokud bychom hada vyložili jako moudrost, pak jeho otočení směrem od Vás znamená, že lidé, kterým zkoušky opravujete, si z ní odnesou nějaké ponaučení. Buď ji vypracovali dobře a dozvěděli se tak něco nového, nebo se jim nepovedla a příště (směr hadí hlavy ke dnu) už si dají pozor na to, aby nemuseli při práci příliš spěchat a mohli si vše řádně promyslet. ;)

Zespodu (z budoucnosti?) Vám přichází na pomoc proti hadu další stvoření, snad jednorožec (8) – a nabírá hada na svůj roh, očividně mu jde přímo po krku. Přiznávám, že ten roh nesedí jednorožci přímo na čele, takže příslušnost ke koňskému a nikoli slonímu plemeni musíme určovat podle předních nohou... Pomoc, které se Vám dostane, tak nemusí být příliš očividná, snad půjde spíš o dobrý pocit, kterým Vás nabijí Vaši přátelé, než konkrétní, "hmatatelnější" činy.

Nu... a pak je tu vánoční stromeček (9) a na té straně blíž k oušku je medvídek (10) pro Vás.

Možná máte pocit, že Vánoce jsou spíš pro děti a že pro samou práci je ani pořádně neoslavíte, ale jsou tu a přinesou Vám něco hezkého, chvíle radosti a hravého oddechu.
Nevím, jak Vy, ale já mám takto sedící medvídka spojeného spíš než s plyšáky s medem... Vánoce budou sladké a snad nejen ve smyslu vánočního cukroví.
Med může asociovat včeličky a ty zase pilnou práci... ale to už bychom od viditelných symbolů zacházely příliš daleko.

Z druhé strany se pod stromečkem krčí cosi rohatého či ušatého, kozel nebo oslík (11). Někdo ve Vašem okolí si během Vánoc nebo po nich, na Silvestra, užije tělesných potěšení včetně následné kocoviny ("kozel" jako symbol hříšného ďábla i jako pivo "Kozel"), nebo přijde k penězům, byť se může cítit tak trošku jako hlupák ("oslíčku, otřes se").

Poslední velký symbol už se objevuje i na fotografii naproti oušku [obr.], týká se tedy Vašeho okolí...

Vidíme tu dvě postavy (12) – jedna rozložitější, druhá menší... snad v tanečním objetí, zvlášť u té menší si můžeme všimnout až rozverně rozvrkočených culíků i vlečky u šatů. Očividně Vaše blízké čeká radostná událost, usmíření, či snad dokonce láska? Postavy se k sobě nahýbají skoro jako k polibku. ;)

Nejvýraznějším symbolem naproti oušku je ovšem obří pták, přímo fénix vstávající z popela (13). Je možné, že někdo z Vašich blízkých se teď potýká s problémy, během následujícího měsíce, dokonce už někdy na začátku, se mu však podaří s nimi hnout, odrazit se ode dna a s novou silou opět vzlétnout.

Hluboko pod fénixem vidíme oříšek či jahůdku (14)... sladký poklad ke konci měsíce.

Vpravo od fénixe, tedy znovu směrem k Vaší straně hrnečku, vidíme znovu triskelion (15) (byť ano, připouštím, tady vypadá trošku jako varování před radiací) – něco z radosti Vašeho známého se přenese i na Vás. :)

Symbol bychom mohly interpretovat i jako dalšího velkého ptáka... i druhá polovina měsíce dá Vašemu okolí křííídla a pocit, že mohou létat.

Nu a před ním, na druhé straně hrníčku [obr.] – mocný ochránce (16).

Vidíme velkého čaroděje či bojovníka, který se rozhodně staví mezi Vás a Vaše okolí, jako by chtěl vykázat všechny rušivé vlivy pryč, staví se k nim čelem, pravicí ukazuje, kam mají zmizet, v levici třímá meč (či Hagridův deštník) a zahrazuje jím cestu k Vám.

Z toho pohledu náš párek fénixů připomíná spíš saň plivající oheň (17)... Je možné, že Vaši přátelé Vás budou chtít zahrnout do svých oslav – tento ochránce Vám pomůže najít rovnováhu mezi sdílením jejich radosti, která i Vás pozivitně nabije (trojitá spirála na dně, vzpomínáte?), a plněním povinností, které sice nejsou ani zdaleka tak veselé, ale udělat se musí, abyste i Vy mohla s čistou hlavou oslavovat.
Oheň této saně je rozdvojený, nejednotný... jedna jeho část pak připomíná sekyru (17a), snad Vám ji nabízí jako pomoc k rozetnutí Vašeho mračna potíží – a Ochránce zajistí, aby Vám ostří této sekyry neublížilo. :)

Meč můžeme zároveň vnímat i jako jakýsi hromosvod, který místo Vás schytá blesky (3a) z mraku problémů nad zády Vašeho koně. Blesky mohou ale znamenat také jasné, náhlé osvícení, nápad, který přispěje k vyřešení problémů.
Ochránce zde tedy stojí hlavně proto, aby Vás "nepopálily" vedlejší efekty tohoto spásného nápadu. ;)

Vzato kolem a kolem je Váš hrníček ohledně prosince plný optimismu a pozivitní energie, od trojité spirály na dně až po koně, ochránce a fénixe při okrajích. :)
Prosinec nebude sice snadný, budete mít plné ruce práce, ale vše zvládnete a výsledný pocit bude opravdu dobrý.