Soutěže 1916
Výuka 2215
Semináře 753
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 8. 3. 2018 20:54
Předmět: Psychologie, 1. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

Máte nějaké osvědčené metody, jak posílit paměť?
Setkali jste se s nějakými mnemotechnickými pomůckami? Popište je.
Plus si udělejte stručné výpisky z hodiny toho, co je podle vás důležité.


Vypracování

Hezký den, madam,

naneštěstí osvědčenou metodu na posílení paměti nemám – a tolik by se mi hodila! Zrovna nedávno mi dva dny "strašilo" v hlavě slovo "demagogie", které jsem si při vší snaze nedokázala vybavit... nakonec jsem se musela zeptat kamarádky. :/

Při učení jsem se ovšem naučila spoléhat na "paměť ruky", tzn. pořizovat si ze zadané látky ručně psané výpisky a případně také výpisky výpisků.
(K výpiskům z dnešní hodiny jsem přidala pár obrázků pro lepší zapamatování, aby se "abstraktní" informace spojila s konkrétní představou, ikonická paměť s ikonou, echoická s echolokací, sedm položek se sedmi trpaslíky ;) )

Potřebuje-li se člověk naučit básničku, pomáhá její přeříkávání, ať už nahlas (v nejlepším případě), nebo v hlavě – tak může paměť využít jako berličky rytmus a rým. Když jsem se potřeovala naučit německou Lorelei, pomohlo mi si k německému textu vzít i české přebásnění. I po letech první verše v němčině odříkám, v češtině už jaksi ne...

Pak je tu teorie, které i věřím, že mozek funguje jako sval – a je tedy jej procvičovat, aby nezakrňoval. Ať žijí dětské počítačové hry, pracující s principem pexesa nebo zopakování krátké sekvence znaků/barev (v tomto případě si vždy sama pro sebe potřebuji daný znak či barvu pojmenovat slovem, samotný vjem mi jaksi... nestačí – to bude ta 1 sekunda, o které jste mluvila ve výkladu, opravdu je to málo!).

Existuje teorie, která radí si při učení daná fakta pospojovat do příběhu – pokud možno pořádně bizarního až šíleného. "Kraviny" si mozek pamatuje jaksi sám od sebe. (Jako třeba písničku z reklamy na zubní pastu, jak ukázal animovaný film V hlavě.)

Při vybavování z dlouhodobé paměti občas pomáhá se někoho zeptat... velice často se odpověď člověku vybaví dřív, než dotyčný stihne odpovědět. Jako by mozek potřeboval otázku slyšet nebo vidět, než se uráčí hnout závitem. A když ne, pak odpověď, byť získaná, zase na čas oživí spoj. ;)

 

Mnemotechnické pomůcky

Jedinou mnemotechnickou pomůckou, která se mi v paměti skutečně usídlila, je "Šetři se, osle" – poloměr Zeměkoule: Še(st) Tři (ticíce) Se(dm set) Os(m)...le, 6378 km.

Ostatní si jaksi musím opakovaně dohledávat, byť se mi líbí. :/

"Mnoho velmi zasvěcených meteorologů jásavě skákalo uvnitř nádherné pyramidy" – pořadí planet sluneční soustavy: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto.

"Žene je bída" – slovesné třídy: -e, -ne, -je, -í, -á.

"Červená Opice Žrala Zelený Meloun Indickému Fakírovi", popř. "Červený Oznámil, Že i Zítra Máme Fyziku" – pořadí barev duhy: červená – oranžová – žlutá – zelená – modrá – (indigo) – fialová.
Co se duhy týče, ve skutečnosti si merlinužel nepamatuji ani mnemotechnickou poučku, ani pořadí... a to by přitom mohla stačit prostá logika, začít dole od "ultrafialové" a pak se přes pastelkové spektrum (fialová = červená + modrá, zelená = modrá + žlutá, oranžová = žlutá + červená) dostat nahoru k "infračervené".

 

Výpisky z hodinyručně, na počítači