Soutěže 1916
Výuka 2219
Semináře 753
Nebelvír

Autor: James Kelly Johnson
Práce odevzdána: 11. 10. 2020 21:31
Předmět: Starodávné runy, 1. B
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

Vyberte si jednu ze tří možností:

 

A.

Nakreslete jedno z mytologických stvoření, které jsme si představili v hodině – a připište k němu, samozřejmě v runách, také jeho jméno. Váš podpis je pak doufám už samozřejmostí.

 

B.

Jak zní řecký výraz pro hada, který se zakusuje do vlastního ocasu? Co představuje?
K tomu vytvořte dva takové „hady“, vždy z deseti až patnácti slov:

  1. prvního jako slovní fotbal – slovo začíná posledním písmenem předcházejícího výrazu, závěrečné slovo pak končí počátečním písmenem prvního výrazu.
    Př. Had – drak – Kraken (mořská příšera) – Noh (pták Noh, jiný výraz pro gryfa).
  2. v druhém „hadovi“ se slovo od toho předchozího liší právě jedním (kterýmkoli) písmenem – a totéž platí i pro první a poslední výraz v řadě.
    Př. Had – hod – rod – rad (2. pád č. mn. od slova „rada“).

Výchozí slovo si vyberte podle vlastního uvážení.

 

C.

Najděte nebo vymyslete alespoň tři využití pro býčí (či kraví) roh, každé stručně popište, připojte zajímavost…

 

Vypracování

Dobrý den Slečno Heky
Děkuji za dechberoucí výklad o runách Fehu a Uruz a také o dalším nahlédnutí do severské mytologie! =)

Když jsem viděl zadání C, moje vikingské srdce zaplesalo radostí :D Už za chvíli poznáte, proč O=)

 

1. Roh na pití

různé národy od keltů, přes vikingy až do raného středověku (a při ceremoniálních příležitostech možná i déle) vydlabané, vyčištěné a vyvařené kravské rohy používaly jako nádoby na pití. Měly nesporné výhody: sklo bylo v dobách temna vzácné, jeho výroba složitá (časy gotických katedrál s dechberoucími rozetovými okny jsou ještě dlouho v nedohlednu); keramika byla dostupnější, ale zase byla velice křehká - to ovšem sklo také.
Naopak takový roh je celkem odolný, dost vydrží (jako.. asi bych nezkoušel ho někomu omlátit o hlavu, na to měli široký výběr rozličných jiných nástrojů). Má oproti ostatním typům nádob jedinou nevýhodu; nemůže sám o sobě stát, když je naplněný - je potřeba pro něj mít stojánek. Ten však není taktéž těžké vyrobit, stačí tažený tlustší drát zatočený do spirály, vztyčený vzhůru a s obloukem, do kterého se vloží roh (jsou jak takové, do kterých se roh vloží a drží, tak takové, o které se spíše opře).
Tedy... ještě jednu nevýhodu má: přeci jen se musí počítat s tím, že před námi měl jednoho předchozího majitele, tedy krávu, takže musí být důkladně vyčištěn - jinak úplně nevoní.
Teď mě napadá ještě jedna věc: při takové vikinské hostině v jarlově síni se hodovalo a pilo, většinou asi spousta mastného pečeného masa - museli mít pěkně mastné i prsty a sklo by jim klouzalo (proto v pozdějším středověku měly sklenice hrbolky či vruby, aby se lépe držely). Naopak hrubší roh se dal uchopit lépe.

 

2. Signalizace

Roh jde vydlabat jako na pití - a pak mu uříznout špičku. Dostaneme tak účinný nástroj, na který můžeme zatroubit tak, že je to slyšet dodaleka. Dal se použít při bitvě na zvedání morálky vojáků, na obecnou signalizaci, nebo třeba - moje spekulace - jako provizorní SOS? Přeci jen - mobily neměli, ale takové zadutí z rohu muselo být slyšet dost daleko...
O tomto použití máme doklady i z jiných zdrojů než jen od vikingů; například taková Píseň o Rolandovi a v ní objevující se Olifant.

 

3. Umění Existuje mnoho dokladů o využití rohoviny jako uměleckého plátna; již od Pravěku lidé rohy (potažmo kly) zvířat využívali k výrobě ozdob rytím, řezbou a podobně. S rohem je jediný problém a to ten, že narozdíl od klu není celistvý - má vnější pevnou vrstvu (ta, ze které pijeme ad. 1) a houbovitou vnitřní vrstvu, která není úplně.. pěkná... proto by pro tvorbu např. sošek či jiných ozdob bylo potřeba netlačit s rytím příliš do hloubky a spíše opracovat vnější povrch rohu. Tento bod částečně souvisí i s bodem 1 - viděl jsem již picí rohy, které se daly popsat jako umělecká díla... Kovové koncovky s rubíny, kovářská práce, kovový lem, výřezy, zbroušení, malované motivy......

 

No a nyní k tomu, o čem jsem mluvil hned k úvodu =D Chtěla jste zajímavost, tak jednu budete mít. Já jsem totiž také hrdým vlastníkem rohu na pití, který velice rád využívám místo skleniček a ostatních picích nádob :D

 

Takže s pozdravem a přáním hezkého večera: "skál"!

James Kelly Johnson

 


P.S.
když jste mluvila o Ymirovi, vzpomněl jsem si na tohle.
https://www.youtube.com/watch?v=gCos9Yy54H0
Nevím, jestli je to zrovna Váš hudební šálek kávy, ale za vyzkoušení to stojí =)))