Soutěže 1103
Výuka 939
Semináře 354
Nebelvír

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 11. 11. 2012 23:56
Soutěž: Kolik a proč?
Zadavatel soutěže: Nicholas McElen

Zadání soutěže

Vypočtěte a svůj výsledek velmi řádně zdůvodněte v rozmezí kvalitního zaplnění 2 - 6 palců:

ZADÁNÍ

Vypracování

Dobrý den,

 

pokusím se vyřešit Váš příklad, i když nevím, nevím.

 

Logaritmus tří kytiček lomeno rozesmátým sýrem mi výrazně připomíná planetu Ťap Ťap, kterou navštívili Mach a Šebestová a tamní početní úkol:

Jedna kytička bez lístků, druhá bez nohy a třetí bez prstu rovná se dva dny ([link]).

Obyvatelé Ťap Ťap se bohužel nepodělili o způsob řešení, takže jsem tápala dál...

 

Zdá se, že základem jejich řešení je najít spojitost ve zdánlivě nesouvisejících jevech. My tu máme tři fialové kytičky se žlutým kulatým středem a rozesmátý žlutý trojúhelník... sýru? Ve výsledku by tedy mohla stát kráva. Ovce a kozy jsem vyloučila, neb (na rozdíl od Milky) leží mimo interval fialovosti. Ale kolik krav, popřípadě jaká její část?

 

Pokračujme dál.

Logaritmus nemá vypsaný základ, což zpravidla znamená deset, ale protože se mi nechce počítat "10 na kolikátou je tři", neb bych se dostala k dalšímu zlomku, raději se poohlédnu po hezčím základu... a ano, tady ho máme: dva zelené lístky.

Logaritmus 3 (kytiček) při základu 2 (lístky) = 8

 

Můžeme zase o kousek popostoupit.

Trojúhelníček sýru jednoznačně svádí k tomu, abychom osmičku podělili třemi. Jenže to nám nevyjde žádný hezký počet: 2, 6666 /s periodou/.

Chce to vylepšit.

Na obrázku má trojúhelníček nejen tři strany a tři hroty, ale také dvě oči a dvě řady zubů. Tři ku třem a dvě ku dvěma? Kdepak, na to je ten úsměv příliš zářivý, než abychom to pokrátili na jedničku nebo na dvě. Kdybychom je vzájemně odečetli, dostali bychom nulu, kterou nelze dělit. Kdybychom je sečetly, získali bychom čtyři kopyta...

Raději si ponecháme obě kategorie (základní tvar vs. obličej) oddělené.

nejdříve tedy podělíme kytičky tvarem a pak od jejich vůně (= čich) odečteme další dva smysly: zrak a chuť.

 

Výsledek opět převedeme do jmenovatele, zatímco v čitateli zlogaritmujeme (stále při základu dvou zelených) tři žluté středy kvítků.

 

Vypočteme finální zlomek: osm lomeno nula celá šest s periodou rovná se... ano, 12.

 

Ovšem nikoli dvanáct krav, kopyt ani ničeho podobného. Z pěti lidských smyslů nám zbývají dva – sluch a hmat. Kravský zvonec převedeme snadno v rámci jednotek soustavy HP na cinkot svrčků a hmat na škrábání se po bodovém žebříčku.

 

Nu, a protože k výsledku bylo třeba dojít tím, že jsme prakticky všechny kroky zdvojili, odměnu – v rámci fair play – rozpůlíme.

 

Logaritmus tří kytiček lomeno trojúhelníček se rovná 6 svrčků a 6 bodů.

 

 

S pozdravem

H. Centaurix