Soutěže 1084
Výuka 916
Semináře 349
Nebelvír

Autor: Nebelbrach Mechacha
Práce odevzdána: 8. 10. 2013 14:46
Předmět: Teorie famfrpálu, 2. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

Obstarejte si oba časopisy a poslechněte si Slalom (středa od 8 p.m., repríza sobota 1 a.m., kanál Hlasy metropole) a napište mi, která z variant nejvíc vyhovovala vám a proč. Dále přiložte článek (nebo přepis rozhovoru v případě rozhlasu), který se vám nejvíc líbil/zaujal/šokoval.

Vypracování

Quidditch ani moc nevypadá jako časopis, připomíná spíše knihu. Sto stran je skutečně na četbu příliš mnoho. Zaujaly mě, jako aktivního hráče, hlavně odborné články. Velmi zajímavý byl matematický model pohybu zlatonky, který – jak článek tvrdí – je podobný modelu pohybu elektronu na orbitalu za předpokladu, že elektron své orbitaly pravidelně mění. Bohužel, abych si mohl přečíst takové věci, musím si koupit celý drahý časopis, i když mě nezajímají drby ze života slavných hráčů, ani povídky a básně tam publikované, které jsou silně podprůměrné. Silver Snitch je rozhodně zajímavější, člověk v ní nalezne vše, co je skutečně důležité. Velmi oceňuji regionální rubriku. Jiný tisk se soustředí jen na vrcholný sport, ten by však bez výkonnostního i zcela amatérského nemohl existovat. Velmi zajímavé jsou fotografie, díky nimž se čtenář cítí, jako by přímo byl na zápase, o němž čte reportáž.

Slalom mezi potlouky je víc populární než odborný. Moc se z něj člověk nedozví, nicméně se mi tam povedlo vyslechnout zajímavý rozhovor.

Ryan Speed: Naším dnešním hostem je duch, Gabo Zelenay. Pane Zelenayi, jak jste se stal duchem?

Gabo Zelenay: Ako som sa stal duchom? Viete, to bolo čudné. Vždy som mal rad šport. Robil som komentátora pre rozhlas, komentoval som futbalová a hokejová stretnutia. Ľudia ma milovali. Keď som umieral, napadlo ma, že je to zlé, pretože nebudem moci sledovať zápasy a bez futbalu a hokeja nemôžem žiť. Nepamätám sa, ako som zomrel a čo bolo bezprostredne potom. Keď som opäť začal vnímať, bol som na metlobalovom zápase.

Ryan Speed: Napadlo vás ihned, že byste mohl začít dělat famfrpálového komentátora?

Gabo Zelenay: Nie celkom. Popravde, ja som mnoho nechápal, nevedel som, kde to som a čo sa robí. Chvíľu mi trvalo, než som pochopil pravidlá. No potom som si metlobal obľúbil. Ale to chvíľu trvalo.

Ryan Speed: Pročpak?

Gabo Zelenay: Viete, ten zápas, ktorý som pozrel ako prvý, bolo medzinárodné stretnutie pomedzi Českom  a Slovenskom. Diváci boli vo vare ako elixír v kotlíku. Ale hráči, to bolo celkom iné. Pripomínali sliepku s ustrihnutými krídly. Bolo to hrozné, také stretnutie, ako keď si dvaja starí manželia vyjdú na prechádzku, nemajú si už čo povedať, tak sa iba tak pofľakujú. Jeden hráč chytil loptu do rúk, hladkal ju, hladkal, vravel jej: Poslúchaj ma aspoň raz! a fanúšikovia kričali, ako keby práve videli ten najlepší zákrok. Bolo to trápne.

Ryan Speed: Dnes ale komentujete zápasy pro stanici Fam-fam.

Gabo Zelenay: Naozaj, je to tak. Ďalší týždeň som si zalietol to Anglicka a tam som videl skutočný metlobal! To bola nádhera! A potom som si povedal, e to nie je tak zlý šport. A čo som ako duch mohol robiť. Iba tu zostať je nuda. Tak som sa začal venovať metlobalovej žurnalistike.