Soutěže 1085
Výuka 916
Semináře 349
Havraspár

Autor: Missa Monema Lottová
Práce odevzdána: 30. 12. 2013 14:14
Soutěž: Vánoční koledy - úvaha
Zadavatel soutěže: Queti Sylie

Zadání soutěže

Něco co nás pronásleduje měsíc předem v každém obchodním domě. Něco, co dneska možná nemá žádný smysl, nebo má?

 

Zajímá mě, jaký je váš vztah k vánočním koledám, jaká je vaše nejoblíbenější, jestli se váš vztah k nim někdy nějak měnil, co podle vás koleda je a co není...

 

Jako odpověď očekávám úvahu v délce 2-5 palců. Komu přijde úvaha moc vážná, může se pustit do fejetonu.

Vypracování

Koledy, jeden z neodmyslitelných symbolů Vánoc, můj oblíbený zvyk. Jako nákaza se šíří z jednoho prozpěvujícího člověka na druhého, prudce infekční. Pandemie vypukne každým rokem už na začátku prosince a trvá někdy až do Velikonoc. Myslím si, že je to docela příjemná choroba, tedy pokud se neobjeví v červenci.

Dle mého soudu jsou  koledy veledůležitým prvkem. Každé Vánoce, abych nasála onu kouzelnou atmosféru, musím jít na vánoční koncert nebo se alespoň vyválet ve sněhu. Když ale máme svátky na blátě, zajdu si na náměstí spolu s ostatními zazpívat nebo poslechout profesionály do kostela či do divadla.

Některé koledy poslouchat nemůžu, poněvadž je nemám ráda. Jsou to většinou ty, které se zpívají ve školkách ...hajdom hajdom tydlidom ... Ale raději si poslechnu tyto než ty americké profláklé písně s vánoční tématikou. Ať vejdete do jakéhokoli obchoďáku, hrají Last Christmas. Myslím, že mi písně tohoto typu spíše než vánoční nálady dodají stresu, jenž je taktéž spjat s Vánoci. Ale obraťme list, Den přeslavný ... moje oblíbená. Zpívá se tam něco o novém roce, takže spousta lidí ji za vánoční nepovažuje. Ale mně se líbí její charakter, narozdíl od většiny koled je tato taková vážnější a tajemnější.

Byly roky, kdy jsem lidi, kteří si ustavičně notují Tichou noc, měla chuť nějak umlčet. Ale už jsem si na ně zvykla a dokonce jsem se k nim přidala! Až někdy, třeba i v létě, narazíte na někoho, kdo si brouká Den přeslavný nebo něco na ten způsob, je docela možné, že to budu já.