Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Hogwarts.cz

Autor: Nerys Heliabel Ghostfieldová
Práce odevzdána: 1. 5. 2014 16:05
Seminář: Šamani II
Přednášející: Mark Petersvood

Zadání semináře

Domácí úkol se bude opět skládat z několika částí, ze kterých si vyberte pouze dvě, které se vám zalíbí a ty mi vypracujte. Požaduji, aby každá část byla očíslována, aby bylo lehce dohledatelné, které části úkolu jste si pro vypracování vybrali. 

Věřím, že vypracovávání úkolu vás bude bavit, protože je protkáno řadou zjišťování.

1. Zjistěte mi a vlastními slovy mi vysvětlete tyto dva pojmy:

 

2. Rád bych se dověděl něco bližšího o šamanském oděvu. Na semináři o něm nepadla ani zmínka a já bych byl rád, kdybyste mi o něm něco zjistili. Též prosím vlastními slovy.

3. Yggdrassil je určitě zajímavý strom, ale v podstatě nic o něm nevím. Zaslechl jsem tento podivný název v učených svitcích, když jsem si připravoval informace na seminář o šamanech. Zkuste mi o tomhle záhadném stromě také něco zjistit, též vše sepište vlastními slovy.

4. Zkuste mi vymyslet nějakou zkoušku, kterou podle vás musí adept na šamana splnit, než je přijat do komunity šamanů.

Vypracování úkolu nesmí být kratší než 3 palce, dbejte na to.

Vypracování

Dobrý den, pane Petersvoode,
dnes ještě jednou. :)

2. Šamanský oděv
Šamanský oděv není jen tak něco obyčejného. Většinou jde o základní oděv doplněný nepostradatelnými součástmi, prakticky o kostým plný drobných součástí.
Základní oděv může tvořit jak oblek ze zvířecích kůží, tak tkané či splétané haleny opatřené kovovými destičkami, figurkami různých zvířat, peřím, kameny, ochrannými amulety, tak i oděv tvořený z látek, kožený je ale tradičnější a nejspíš braný i jako „mocnější“. Často jde o jakýsi kostým, který má něco vyjadřovat – zvíře, šamanovu iniciaci a vzkříšení, jeho moc.
K tomuto rituálnímu oděvu pak velmi často šaman obléká také plášť, opasek s různými škapulíři a pytlíčky bylinek, koření a léků, šamanskou čapču či zdobnou čelenku, kožené boty a na hlavu často také masku, která symbolizuje moc určitého zvířete. Místně pak může být šaman ozdoben i amulety na proužcích kůže, šamanskou holí a nebo dalšími drobnostmi, dokonce i tetováním na tváři či po těle. Není výjimkou, že některé rituály musí šaman absolvovat také bez oděvu, nahý. Nutnou součástí také bývá hudební a léčící nástroj – bubínek ze zvířecí kůže, chřestidlo, řehtačky a jiné nástroje.

3. Yggdrasil
Ve výkladu jste zmiňoval jakousi osu světa, na které se rozrůstají odbočky k různým světům. Yggdrasil, Světový strom, je prakticky totéž, tento strom se svými větvemi, na kterých stojí celkem 9 světů, je onou osou světa, tzv. axis mundi, který vše spojuje a prorůstá, který světy drží naživu na svých místech. Jedná se o jasan, který má tři kořeny, u kterých pramení tři studny. Zde usedají Norny, něco jako naše sudičky, a spřádají nitě osudů všech bytostí i světů. V koruně pak leží devět známých světů, nad nimi pak se rozkládá koruna tohoto jasanu. Yggdrasil je tedy jakoby vesmírem, živým a rostoucím. Nezmínila jsem ještě, že tento strom známe díky severské mytologii, kde hraje důležitou roli. Sídlí v něm i nejrůznější kouzelní tvorové – veverka Ratatosk, had/drak Nidhögg, koza Heidrún či jelen Eiktyrni.
Abych ale neopomněla zmínit oněch devět světů v Yggdrasilu ležících, jsou to:
- Ásgard, svět Ásů, jednoho z božských rodů
- Vanaheim, sídlo druhé, vegetaci ovlivňující, rodiny bohů, Vánů
- Niflheim – říše chladu, tmy a ledu a ledových obrů
- Múspelheim – domov ohně, lávy, tepla a ohnivých obrů
- Midgard – náš svět, svět lidí
- Jötunheim – země obrů, skal a chaosu
- Ljosalfheim – říše světla, světlých elfů a vyšších přírodních bytostí
- Svartalfheim – říše tmy, temných elfů a bytostí, také trpaslíků
- Helheim – říše mrtvých, severské podsvětí
Nad všemi těmito světy, na samém vrcholku Yggdrasilu, se pak nachází Valhalla, kde v blaženosti a hojném hodokvasu spočinou ti, kdož padli hrdinskou smrtí. O takové hrdiny zde pečují (a na bojišti je také vybírají) Valkýry. Valhalla je síněmi samotného boha bohů, Ódina.