Soutěže 2047
Výuka 2337
Semináře 795
Mrzimor

Autor: Maida Magpie
Práce odevzdána: 18. 9. 2023 11:56
Předmět: Bylinkářství, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Jak jste se o rostlinku během 14 dnů starali? Co vše ke svému zdárnému růstu potřebovala? Přežila Vám? Co si myslíte, že je to za magický druh byliny? 

 

Minimálně 3 palce.

(Vše si samozřejmě vymyslete.)

Vypracování

Dobrý den,

 

z košíku jsem si vybrala sympatickou rostlinku se světle zelenými lístky, která si v momentě, kdy jsem si ji přebírala, spokojeně trůnila v keramickém květináči a tvářila se jako nejvíc pohodová rostlinka. 

Donesla jsem si ji do pokoje a postavila jsem ji na okno, protože dobře vím, že většina rostlinek potřebuje ke svému životu slunce. Následně jsem do květináče nalila trochu vody, aby mi květina neuschla. V ten moment jsem si připadala jako velký botanik a byla jsem si jistá, že se nemůže nic pokazit. 

To jsem se ale velice mýlila.

Když jsem květinku přišla následujícího dne zkontrolovat, zjistila jsem, že rostlina viditelně chřadne. Všechny lístečky měla přitažené ke stonku, poupě, které ještě před pár hodinami vypadalo, že brzy vykvete, se stáhlo do sebe.

Netušila jsem, co se děje. Za oknem zářilo slunce, hlína v květináči byla mírně vlhká, vše se zdálo v naprostém pořádku. Jen květina vypadala nemocně. Řekla jsem si, že je možná v šoku z přesunu do mého pokoje a že potřebuje ještě trochu času, aby se rozkoukala.

Mýlila jsem se. Dalšího dne vypadala květina ještě nemocněji. Smutně jsem nad ní seděla a přemýšlela, jak mohu její zdraví vylepšit, když jsem si všimla tichého zvuku vycházejícího přímo z rostliny. Zaposlouchala jsem se a zjistila jsem, že květina tichounce kýchá!

Vyběhla jsem z pokoje a zamířila do knihovny. Vytáhla jsem z polic několik herbářů a v rejstřících jsem tak dlouho hledala heslo "kýchání", až jsem konečně zjistila, jakou květinu jsem si vybrala. "Rýmovka zimomřivá", psalo se v herbáři. "Jedná se o léčivku velmi účinnou při léčení zimního nachlazení, je ale třeba ji udržovat v teplém, nikoli však příliš suchém prostředí."

Začala jsem horečně přemýšlet. Když dám rýmovku ke krbu, jistě uschne, ale když ji nechám ve svém pokoji, pravděpodobně brzy zmrzne. Nakonec jsem přišla na řešení, které se ukázalo být správné. Vzala jsem do ruky pletací jehlice a pro květinu upletla maličkou čepičku a svetřík. 

Dalšího dne už květina vypadala téměř zdravě a do tří dnů poupě pod čepičkou puklo a vykvetlo v nádherný žlutý voňavý květ, jehož vůně, jak jsem se dočetla, působí preventivně proti nachlazením, která přicházejí společně s nadcházejícím podzimem.

Květinku tedy vracím v plném zdraví i s oblečkem, pod čepičkou se skrývá nové poupě, které se jistě zanedlouho rozvine a ochrání před nachlazením i vás.

Děkuji za poučný domácí úkol

Maida Magpie