Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Hogwarts.cz

Autor: Mintaka Orionis
Práce odevzdána: 6. 12. 2009 10:48
Předmět: Astrologie - Čína, 2. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Bude to hezké a pro někoho možná snadné, pro někoho zas ne. Prostě zadávám jen délku (1A4 9,něco palce) a ať se to týká nějak přímo Astrologie - Číny :-)

Kdo by si nevěděl rady, nechť se mi ozve sofišťákem, nějak to vymyslíme ;) Ale doufám, že zjistíte, jak je volnost užitečná :-)

Vypracování

Jako esej do tohoto předmětu jsem si vybrala zamyšlení nad tím, co může čínská astrologie v současné době přinést v západní civilizaci vzešlému a vychovanému člověku. Přijde mi to totiž jako zcela klíčové téma k tomuto předmětu. Nebudu se tedy zaobírat jednotlivými znameními, nebudu zde rozebírat živly (ty jsou opět jiné než v naší západní symbolice!), ale spíš se zaměřím na to, k čemu nám jsou znalosti čínské astrologie v každodenní praxi nebo přesněji – k čemu je využívám já.

Je jisté, že jen málo z nás zná dobře čínskou historii a kultura. Ani čínská symbolika nám většinou mnoho neříká, neboť se většinou dost výrazně liší od toho, jak chápeme konkrétní symboly my v Evropě. Přesto je pro nás čínská astrologie něčím lákavým a očividně nám má co říci. Je také bezesporu mnohem starší než naše evropská astrologie. Doklady o její znalosti je možné v čínských klášterech nalézt už ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Podle tradice vzniklo dvanáct znamení čínského zvěrokruhu tak, že se moudrý Buddha rozhodl uspořádat hostinu pro všechny živočišné druhy světa. Tímto gestem chtěl především demonstrovat to, že si lidé i zvířata jsou v jistém smyslu rovni. Podle čínské tradice na hostinu první dorazila krysa (= myš, potkan – v různých zdrojích se uvádí různé překlady, já se držím krysy). Pak dorazil i pomalý a vytrvalý buvol, tygr a další zvířata, která byla pozvána. Jako poslední se dostavil vepř. Po slavnostním jídle se Buddha rozhodl všechny dorazivší zvířata štědře odměnit, a proto přišel s nápadem, že každému z dvanácti zvířat svěří vládu nad jedním rokem. Už tato myšlenka je zcela odlišná od evropské astrologie, neboť předpokládá, že se jisté charakteristické znaky opakují v dvanáctiletém cyklu. To evropská astrologie spíše „protěžuje“ dvanáctiměsíční cyklus, případně dvouhodinový cyklus, který určuje znamení ascendentu (ascendent je východní bod radixu a vypovídá o tom, jak si my samy uvědomujeme sebe sama). Jen na těchto banálních komparacích je patrné, jak jsou obě dvě astrologie odlišné. Přesto věřím, že obě mohou docela dobře fungovat a doplňovat se.

Já osobně používám čínskou astrologii hlavně proto, abych si u jedince dokázala představit, jaký asi soubor vlastností mu byl dán do vínku a co že tedy od něj mohu očekávat. Samozřejmě, že moje znalost čínské astrologie je jen povrchní, ale i tak vím, že Had se bude chovat asi jinak než Tygr. Toto vše doplňuji ještě evropskou astrologií a numerologií a vězte, že díky tomu dostanu docela přesný obrázek o daném člověku a mohu se tedy na něj „připravit“. A to jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu. Jako vím, že od Buvola nemohu chtít rychlost, tak vím, že po Hadovi nemohu chtít otevřenost. A s tím už pak pracuji a dokážu pochopit, že daný člověk má úplně jiný pohled na svět než já. A dokážu také pochopit (jakž takž) proč. Je to zcela banální zjištění, ale pro mě je klíčové, protože jsem dlouho nechápala, že ne všichni danou situaci vnímají jako já. A přijde mi, že ve chvíli, kdy si toto člověku uvědomí (a je jedno, jestli například životní zkušeností nebo pomocí astrologie), tak má velice usnadněnou práci při jednání s lidmi a v mezilidských vztazích obecně, neboť dokáže vidět pohledem ostatních. Nebo si alespoň dokáže představit jejich úhel pohledu.

To, co píši, není nic extra objevného, ale musím se přiznat, že mi trvalo celkem dlouho, než jsem si toto pro sebe objevila. A musím říci, že za to vděčím hlavně internetu, i když samozřejmě vím, že na něm jsou obvykle jen povrchní informace, ale aspoň tam nějaké jsou! Když víme, kde je problém, tak si pak už jistě seženeme bližší a lepší literaturu. A přesto stejně nikdy nemůžeme čínskou astrologii plně pochopit, neboť neznáme dokonale prostředí, z kterého vyšla. Inu, ne každý z nás je sinolog! (Ale trochu psychologem může být každý! A k tomu nám může dobře posloužit i povrchní znalost čínské astrologie.)