Soutěže 2064
Výuka 2374
Semináře 810
Havraspár

Autor: Dungeon Obyčajný
Práce odevzdána: 17. 5. 2015 12:55
Předmět: Péče o kouzelné tvory, 1. A
Termín: 7. termín

Zadání domácího úkolu

Chci po vás jména dalších minimálně tří parazitů, kteří se na hafoních s oblibou přiživují. O každém se mi navíc krátce rozepište - jak parazituje, zda je schopen cizopasit i na člověku, jak je nebezpečný, jakým způsobem se ho zbavíte atd. 
Rozsah minimálně 3 palce před uložením.

Vypracování

Dobrý den paní profesorko,

bohužel jsem se opět nechal lehce unést, tak se nezlobte za délku zpracování.

 

Doplňující otázka z hodiny:

Krvesajky - jedná se o běžný druh ektoparazitů obvykle se vyskytujících u kouzelnických psovitých šelem. Jejich základní charakteristikou je bodavě sací ústrojí podobné komárům. Mají krátké segmentované tělo skládající se z 18 nepravidelných článků. Hlavohruď se skládá z celkem 5 článků a zadeček ze 13. Na hlavohrudi mají 10 párů silných končetin s klíšťkami na každém z nich, které jim umožňují se přidržovat chlupů. Na hlavové části hlavohrudi se jim nachází celkově 7 omatidií, jimiž nejsou schopny rozeznávat nic víc než světlo a tmu. Asi nejdůležitějším orientačním smyslem krvesajek jsou pachové receptory umístěné na krátkých makadlech, jimiž jsou schopny určit směr velikost a druh potencionálního hostitele. Krvesajka klade každou hodinu 1-20 vajíček ze kterých se ve velmi krátké době líhnou další jedinci, jedná se o parazity s proměnou nedokonalou, tudíž vylíhnutí jedinci jsou velice podobní dospělým jedincům a velmi rychle rostou, nový jedinec je schopen se rozmnožovat již během 24 hodin.

 

Samotný úkol:

1) Nervokrutky

Stručný popis: Nervokrutky jsou drobní červovití endoparaziti psovitých a kočkovitých šelem. Jejich tělo je kryto pouze slabou epidermis, která usnadňuje komunikaci s okolním prostředím. Nemají žádné končetiny. Není ani možné rozlišit hlavovou a zadní část. Rozmnožování probíhá opět jako u většiny endoparazitů partenogenezí. Jedinec naklade 20 000 až 35 000 vajíček, které putují krví a pomocí vylučovacího systému se dostávají ven z těla hostitele, poté se společně s  potravou pozře  mezihostitel, kterým jsou z pravidla hlodavci či zajícovci. V tomto mezihostiteli se vylíhne velice drobná larva, která vytvoří cystu v kostní dření (morek). Který je vyhledávanou pochoutkou právě psovitých ale i některých kočkovitých šelem, z nichž se stává hlavní hostitel. Není nebezpečný člověku.

 

Způsob parazitování: Způsob parazitování je velice zajímavý, ale pro hostitele, bohužel nerozpozná-li se zavčas, fatální. Nervokrutky mají velice nepříjemnou vlastnost pospřeházet nervová spojení, tak dochází k tomu ze mozek vyšle určitý impulz ale ten nedorazí na místo určení, muže dojít například až k případům že postižené zvíře se snaží využít k pohybu své uši, ke žvýkání přední končetiny, příjímání potravy druhou stranou a spoustu dalších, které si jistě dovedete kombinačně domyslet sami, je tedy možné téměř cokoli, až do okamžiku než nervokrutka přehodí nějaký životně důležitý nerv.

 

Nejlepší prevence: Důkladně kontrolovat potravu vašeho mazlíčka, případně stačí povařit, či pokud již sežere něco syrového stačí použít identifikační kouzlo a hned víte, co váš mazlíček pozřel. Stačí velice jednoduché kouzlo jenž jsme se naučili v hodině použít na vašeho mazlíčka atd.

 

Způsob odstranění: Pokud se Vám podaří identifikovat pomocí identifikačního kouzla zavčas, že je váš mazlíček napaden je možné použít kouzlo Parazitus deletus, které jen odstraní, aniž by to na Vašem mazlíčkovi zanechalo nějaké stopy. V případě propuknutí příznaků ihned vyhledejte učeného zoolékouzelníka, který bude muset dát nervy vašeho mazlíčka do pořádku.

 

2) Fotosyntetázky

Stručný popis: Jedná se o velice zákeřné ektoparazity a to nejen psovitých šelem, ale prakticky veškerých suchozemských savců. Bohužel není dodnes jasné jedná-li se o rostliny živočichy či jestli je to zástupce nové říše. Mnozí se domnívají, že jsou to nějakou mutaci hemiparazitů podobné jmelí či ochmetu. Jejich tělo připomíná malou větvičku se třemi lístky na každé z nich. Nepohybují se, ale jsou schopni se lukovitě prohnout a vymrštit se na svého hostitele. Jejich pokožka je stejně strukturovaná jako běžná epidermis rostlin a není jej vůbec snadné rozlišit ve volné přírodě, kde mu toto vzezření výborně slouží jako mimikry. Rozmnožuje se pomocí výtrusů či fragmentací těla.

Způsob parazitování: Způsob parazitování je velice zvláštní, mají totiž schopnost svého hostitele proměnit ve fotosynstetizujícího tvora. Ihned po uchycení na pokožku hostitele vypouští drobná kořenová vlákna podobná haustoriím, která prorůstají do škáry hostitele, kde se pomalu rozrůstají a celá postižená oblast začne zelenat. Z těchto kořenových výběžku si parazit bere nejen živiny, ale i se jejich pomocí rozmnožuje. Tudíž nepodchytí-li se to včas je možné aby na vašem miláčkovi vyrostl nízký lesík, který se poté dosti těžko odstraňuje. Ale nezapomeňte, že se to může týkat i vás samotných nebudete-li se chránit!

Nejlepší prevence: Nejlepší je potřít se výluhem z kopřiv, což je velice účinný prostředek odpuzující fotosyntetázky, navíc vaše vlasy i srst vašeho mazlíčka budou zdravé a silné, znáte přeci, co dokáže kopřivový výluh!

Způsob odstranění: Pro odstranění je dobré použít Sekací kletbu, která případného parazita vymítí. Parazita po usušení lze velmi účelně využít na podpal či malé zatopení, hoří nepřirozeně dlouho.

 

3) Ocasničky

Stručný popis: Jedná se o poměrně vzácný druh parazita napadající pouze psovité šelmy. Jeho tělo je úzké s hlavovou částí uzpůsobenou do podoby malého vrtáčku. Má dva páry končetin velice krátké, tak aby nepřekáželi při zavrtávání se pod pokožku a tyto končetiny slouží taktéž slouží k rozmnožování. Na jejich koncích dorůstají mladí jedinci a v určité fázi kdy už jsou schopni samostatného života se od mateřského organismu oddělují. Tělo je kryto silnou kutikulou, kromě konců končetin.

Způsob parazitování: Jejich název je odvozen právě od velice specifického způsobu jejich parazitování. První jedinec napadající hostitele se usazuje v původním chvostu vašeho miláčka. Nicméně dalším jedincům, kteří se odštěpí od původního organismu nezbývá nic jiného než, že pomocí speciálního hormonu jenž vylučují jeho přívrtkové žlázy, stimuluje buňky u báze chvostu vašeho miláčka, odkud mu začne růst druhý ocas! Pokud se to nepodchytí včas, je možné, aby těchto ohonů narostlo až několik desítek!

Nejlepší prevence: Většina majitelů hafoňů již tomuto předchází kupírováním ocasu, ale v kouzelnických vesnicích, kde toto pravidlo ministerstva není až tak prosazované, dochází krávě k občasnému přemnožení tohoto parazita. Ano opravdu raději kupírujte, není to jen proto, aby mudlové nepoznali, že se nejedná o foxteriéra, ale o hafoně!

Způsob odstranění: Odstranění je podobné, jako je tomu u prevence, prosté kupírovací kouzlo.

 

S pozdravem Dungeon Obyčajný