Zadání domácího úkolu
Zadání domácího úkolu znáte, takže směle do toho.
Vypracování
Dobrý den, p.p. Midare,Chci se omluvit za hledání kouzelnických termínů v mudlovské literatuře. Příště už se to nestane. Když já si s tím nevěděla rady. Pak jsem musela napsat tátovi, který je v nich odborníkem a učí je na jiné škole, aby mi postup katózy objasnil. To mám za trest. Prej budu celý prázdniny studovat. Hm... Ale ono mi to zas tak moc nevadí, práce s tátou v laboratoři mě moc baví. Táta mi doporučil i tři knihy, ve kterých se o Kadanově protiláte píše, abych si je mohla prostudovat a nedělala tátovi ostudu.
Příprava Kadanovy protilátky je velmi náročná. Kouzelníci, kteří nejsou v přípravě lektvarů zruční by se do ní neměli vůbec pouštět, ale raději si ji koupit, přestože se její cena na náročnosti odráží a je velmi nákladná. Pokud se ji však někdo rozhodne připravit a nemá zkušenosti, riskuje tím.
Přísady:
2500 ml vody, 3 vlčí chlupy, 20 ml jedu běhnic, 5 ml dračí krve, 10g sušené nati asfodele, 3 blány netopýřích křídel, 5 hadích šupin, 2 kapky ropušího jedu, 15g krtičníku, 1 žíně jednorožce, 5g drceného rohu třaskavce, 20 ml trollí krve.
Postup:
Nejprve musíme přivést do varu jed běhnic, ale pozor! Nikoli v kotlíku, ale v uzavřené kádince s malým vývodem do menší nádobky. Když budeme vařit jed, bude se nám totiž uvolňovat pára složená z látek, které z jedu potřebujeme dostat. Nebudeme používat celý jed, ale pouze tuto část – destilát. Tyto látky jsou těkavější, proto se nám je podaří od zbytku oddělit. Menší nádobku poté zchladíme, aby se pára stala opět kapalnou. Musíme pak dát pozor, aby se nám opět nesmíchala se zbytkem jedu.
Dalším mezikrokem je syntéza dračí krve, ropušího jedu a drceného rohu třaskavce. Do nádoby (kotlík je na tak malé množství nevhodný) nalejeme dračí krev a začneme zahřívat. Ve studeném stavu by se nám nesmísila s ropuším jedem. Když má teplotu 50-55 stupňů, přidáme ropuší jed. Nyní je třeba zmenšit plamen a stále míchat po dobu 3 minut, 2 půlotočky po směru ručiček hodin a 1 třičtvrtě otočku proti směru. Stále dokola v rychlém sledu. Poté zvýšíme teplotu na 90 stupňů a vsypeme roh třaskavce. Ten bychom jinak do lektvaru vůbec dát nemohli, je vysoce výbušný a nestabilní, proto ho musíme nejprve sloučit s dračí krví smíšenou s ropuším jedem. Při sloučení přestane být použití rohu nebezpečné a můžeme využít jeho cenných vlastností. Po vsypání rohu rychle odstavíme z plamene a mícháme velmi pomalu proti směru ručiček tak dlouho, dokud tekutina prášek zcela nevstřebá.
Posledním předkrokem je katóza, neboli napuštění netopýřích blan trollí krví. Opět pracujeme ve speciální nádobě, která by měla být dostatečně široká. Nalejeme do ní trollí krev a pak do ní ponoříme blány netopýřích křídel. Musíme zajistit, aby byly celé ponořené v krvi. Necháme je tam po dobu 20 minut, když je však občas otáčíme a dbáme na to, aby byly stále celé ponořené, neboť se občas pohnou a mohly by z vody trčet ven. Během této doby spolu blány s krví účinkují, takže po 20 minutách mají blány specifické vlastnosti trollí krve, kterou do lektvaru přímo nebudeme lít, a pozmění se také některé nežádoucí vlastnosti blan křídel, neboť trollí krev je neutralizuje. Katózou dostaneme to žádoucí z obou složek.
Nyní již můžeme přistoupit k samotné přípravě lektvaru. Do kotlíku nalejeme vodu a začneme zahřívat. Při 35 stupních vhodíme vlčí chlupy a 2x zamícháme po směru hodin. Přidáme sušenou nať asfodele a nad 50 stupni destilát běhničího jedu. Nyní nesmíme míchat, pouze dále zahřívat až na teplotu 80 stupňů, přestože směs bude hodně syčet. Poté přidáme žíni jednorožce a konečně 3x zamícháme proti směru. Zmenšíme plamen a vlejeme směs získanou syntézou. Ta nám lektvar ochladí a směs dostane temně rudou barvu. Pod 40 stupni zamícháme jednou po směru a jednou proti směru. Ne dříve, vyšší teplota by lektvar zkazila. Opět zvětšíme plamen a zahříváme pozvolna k 60 stupni, kdy vhodíme připravené netopýří blány. Necháme 2 minuty v klidu a poté vhodíme hadí šupiny, pěkně po jedné, s rozestupem 15 vteřin. Mícháme po směru, dokud směs nedostane nazelenalý odstín. Nakonec vhodíme i krtičník. Uvedeme do varu, mícháme proti směru půl otočkou a po směru 2 otočkami, dokud lektvar nezřídne a nedostane sytě červenou barvu. Poté oheň zhasíme, necháme vychladnout a scedíme.
Jak vidíte, lektvar je opravdu velmi náročný. Kouzelník musí zvážit, zda si jej raději do zásoby koupí, nebo má na to si jej připravit. Příprava ho vyjde na desetinu ceny, ale hotová práce odborníka je kvalitní.
Chiara Cheisseová