Zadání domácího úkolu
Je předpokládám logické, že se ve školní praxi nikdy nebudeme moci setkat s péčí o vysoce nebezpečné dravé tvory. Nicméně i zde je důležité, abyste byli alespoň teoreticky obeznámeni s nezbytnými informacemi a fakty. Nikdo z nás totiž netuší, před jaké situace ho život postaví...
V rámci své závěrečné eseje si tedy vyberete jednoho z následujících tvorů a podrobně mi zpracujete veškeré informace, které o něm seženete. Jak vypadá, kde žije, čím se živí, čím je nebezpečný, zajímavosti o jeho životě, jeho magické schopnosti, případně i využití v další magii (existuje-li nějaké), specifika jeho péče či přístupu k němu atd. Nemusíte psát o všem, můžete si přidat něco zcela jiného, to záleží na vás, já pouze požaduji, aby se to týkalo vybraného tvora. Aktivitě se meze nekladou, ovšem minimální délkou eseje by mělo být 10 palců před uložením.
-akromantule
- drak (vyberte si jakýkoliv druh)
- bazilišek
- mantichora
- chiméra
Dodatek: Ideálně vycházejte z informací uvedených v knize Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera. Nevlastníte-li tuto knihu, napište mi, úryvek z knihy vám ráda přepošlu. Informace, které zde zmíněny nejsou, si potom máte právo zcela vymyslet.
Vypracování
Draci
Za téma své závěrečné eseje si volím draky. Jsou, nejsou? Já věřím, že jsou, nebo nevím, proč by neměli být. A jsou zkrátka fascinující. Bytosti, které mají 6 plně funkčních končetin – čtyři páry nohou a pár křídel. Někde ve svém nitru přechovávají oheň, který umějí vyvolat a použít ho k tvoření nebo k ničení. Přítomnost draka se dá vysledovat jak napříč mytologiemi, tak napříč různými fantasy světy.
Mytologie
Drak je bájný tvor, který nese ještěří nebo hadí fyziologické znaky. Vystupuje v pověstech a pohádkách řady kultur. V různých mytologiích je jeho vzhled přizpůsoben, nejčastější rozdíl je v počtu hlav. V evropských pohádkách mývá obvykle tři až sedm, pak mluvíme o sedmihlavé sani, čínský drak má jen jednu hlavu. Také je rozdílný počet končetin, někdy má dva páry, jindy čtyři, čínští draci nemusí mít nohy vůbec. Také schopnosti létat nebo plivat oheň jsou regionálně odlišné.
V evropských mytologiích jsou draci pojímáni spíše v negativním světle, jako něco, co nese chaos a zmar. Objevuje se v již v řecké mytologii, když Iáson osívá pole dračími zuby a posléze sklízí neobvyklou úrodu – vojáky. Ve vikingské mytologii má rak podobu obrovského hada, který žije pod mořskou hladinou zakousnutý do svého vlastního ocasu (známý také jako Uroboros, symbol nekonečna, opakujících se cyklů). Z germánské mytologie známe draka v příběhu Sigfrieda, který se vykoupal v dračí krvi, aby byl neporazitelný, zranitelný tak zůstal na jediném místě na zádech, kde mu při koupeli ulpěl list (paralela s Achillem).
Drak se objevuje i v křesťanských legendách. Nad drakem zvítězil např. svatý Jiří, který v severní Africe zachránil princeznu od sežrání drakem, který se usídlil u jediného zdroje pitné vody. Zde se tedy zval motiv pro naše pohádky. Ve slovanské mytologii drak vystupuje jako zmej, a odtud i název našeho jediného jedovatého hada zmije, nebo smok (správně jako Šmak, anglicky Smoug, J. R. R. Tolkiena). V českých pověstech známe draka (saň) z pověsti o Brunclíkovi, který pomohl lvu bojujícímu s drakem, a získal tak do českého znaku lva, který nahradil přemyslovskou plaménkovou orlici.
Evropa zná tedy draky spíše zlé, resp. nedobré, vystupující ve špatném světle, chránicí veliký podklad nebo terorizující obyvatelstvo. V dálnovýchodní mytologii. Které se dotknu jen okrajově, protože je nám přeci jen vzdálená, jsou draci spojováni s vodou a vzduchem, jsou nositelé deště a řádu a to hlavně v Číně.
Svět Harryho Pottera (Fantastická zvířata a kde je najít)
Podle ministerstva kouzel patří draci do kategorie XXXXX, tedy je prokazatelný zabiják kouzelníků, neschopný ochočení či výcviku. Této klasifikaci ovšem odporuje fakt, že v Rumunsku se s draky pracuje, jsou chováni (viz. Charlie Weasley), zneužíváni (viz drak v Gringottově bance) a dokonce pouštěni mezi bradavické studenty (viz. Harry Potter a Ohnivý pohár). Samice jsou považovány za agresivnější a nebezpečnější. Části dračích těl (kůže, zuby, játra, krev) mají silné kouzelné schopnosti a jsou tedy přidávaný do lektvarů nebo jako jádra hůlek. Celkem je známo deset druhů draka, které se mezi sebou mohou křížit a vznikají tak vzácné exempláře, které ale podle mě mají ještě více nepředvídatelný charakter a vlastnosti, než draci nepřikřížení.
Jedná se tedy o tyto druhy: čínský ohniváč, hebridský černý, maďarský trnoocasý (nejnebezpečnější, proto si ho musel vylosovat Harry Potter, jak jinak, že), norský ostrohřbetý (ano, to je Hagridův Norbert/ka), novozélandský opálooký, velšský zelený (nejméně nebezpečný, takže vlastně nuda), peruánský zmijozubý, rumunský dlouhorohý, švédský krátkonosý, ukrajinský železnobřichý (zřejmě tento druh byl týrán v Gringottově bance). Draci ve světě HP vyrostli z evropských kořenů, v základu se jedná se tedy o zvíře se dvěma páry končetin, párem blanitých křídel a jednou hlavou podobných ještěrům a dinosaurům. Tento základ je pak doplněn o druhové zvláštnosti, které se dají odvodit s druhového názvu – trnoocasý, trny na ocase, zelený – zelená barva, atp.
Draci jsou pod stálým dohledem ministerstva kouzel a existuje několik dračích rezervací. Nemyslím si, že by draci samotní rezervace potřebovali, neboť jsou natolik silní, aby se o sebe postarali, rezervace podle mě vznikly spíš proto, aby se kouzelníci a mudlové cítili bezpečně. Více k jednotlivých charakteristikám draků je v knize fantastická zvířata a kde je najít na stranách 33 až 39, mně připadá zbytečné to tu popisovat vlastními slovy, radši bych představila draky v dalších fantasy světech.
Další fantasy světy ve zkratce
Drak je natolik dokonalý a fascinující, že je oblíbený i mezi dalšími autory fantasy literatury. Svět Dungeons and Dragons rozlišuje mezi draky metalickými (zlatý, stříbrný, měděný, bronzový), kteří jsou dobré povahy a vystupují v roli rádců, zabít zlatého draka, to je prostě něco neodpustitelného, a mezi draky barevnými (černý, zelený, modrý, bílý, též ledový, červený), kteří představují draky zlé. I v tomto světě má jejich kůže, krev, zuby kouzelné vlastnosti a draci sedí na velikých pokladech, za nejstrašlivějšího je považován černý, často mluví v hádankách nebo hádanky rádi dávají.
Ve světě J. R. R. Tolkiena je asi nejznámějším drakem Šmak (Smoug), jehož jméno je odvozeno z polského smog. Také Šmak je velmi hamižný, láká ho zlato a poklady, je snad ještě hamižnější než trpaslíci. Drak Šmak je tím největším ve Středozemi a k Osamělé hoře přišel ze severu, kde se to draky jen hemží. I přes jeho velikost, zlou povahu, nelítostnost a vychytralost to s ním nedopadlo dobře a byl udolán.
Draci se vyskytují rovněž ve světě Zaklínače od A. Sapkowského. Nejdominantnější je zde zlatý drak, který přichází, aby zachránil jedno z posledních dračích mláďat, co v tomto světě jsou. Také zde se objevuje myšlenka, že zabít zlatého draka, je něco neodpustitelného, vyslovuje ji brad Marigold.
Poslední svět, kterému bych se chtěla věnovat, je svět Písně ledu a ohně G. R. R. Martina. Co draci v jeho světě umí, je dosud záhadou, neboť znalosti o nich jsou ztracené. Dá se na nich ovšem létat, ale za jakých podmínek, to není jisté, a pomocí nich se kula valyrijská ocel, ale jak, to se již také neví. Snad se dají ovládat pomocí speciálního rohu, ale zatím to nikdo neprokázal. Jsou však značně divocí, nezkrotní a mají rádi propečené lidské maso. Nechme se tedy překvapit.
Závěrem
Podle vědců, kteří se vše snaží racionálně vysvětlit, vznikly představy o dracích z toho, jak lidé nacházeli uhynuté velké krokodýli, nebo zkamenělé pozůstatky dinosaurů a neuměli si toto vysvětlit. Pro mě je to docela nudná interpretace a prostě nevím, proč když vědcům uniká latimérie podivná, proč by jim nemohli unikat i draci. Vždyť je ještě tolik míst neprozkoumaných, třeba oceány, nepřístupné hory, rozlehlá Sibiř, ohromná Sahara.
Zkrátka, a draci jsou!
Zdroje:
Česká modifikace wikipedie, heslo draci.
Fantastická zvířata a kde je najít
Moje hlava a to, co si pamatuji z knih, co jsem četla, a her, které jsem hrála.