Soutěže 1108
Výuka 949
Semináře 355
Zmijozel

Autor: Alexa Spiderwicková
Práce odevzdána: 7. 6. 2015 23:26
Předmět: Kočka, tvor v kouzelnickém světě, 3. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Už víte, že kočku je nutné poslouchat. A tak si představte, že vaše kočka by se ráda vydala na večírek, kam musí přijít v převleku! No a vám nezbývá nic jiného, než kočce vyhovět. Vymyslete jí tedy převlek. Nejlépe více, aby si mohla vybrat! Využijte své znalosti ze tří let studia a vymyslete něco geniálního, co bude kočka zbožňovat.

Máte několik variant, jak kočce přání splnit: 

1) Kostýmy popište. Včetně různých detailů a popisů materiálu. Minimální délka eseje bude alespoň 9 palců.

2) Můžete kostýmy nakreslit a přidat popisek. S alespoň dvěma obrázky pak může být minimální délka eseje 6,5 palce. 

3) Pokud kostýmy opravdu vyrobíte, pak popisek postačí na 5 palců.

Nezapomeňte, že musíte prezentovat alespoň dva kostýmy!

Vypracování

Každý se rád baví a u kočiček to platí stejně. Dlouho jsem si lámala hlavu, jaký kostým pro kočičku navrhnout, aby splnila požadavek převleku a zároveň se kočička cítila pohodlně a stále důstojně.  A pak mě napadlo, že mnoho kočiček jsou literární typy – rády si nechají předčítat. Když si vezmete knížku a uvelebíte se do křesla, s chutí vám hupsnou do náruče, ať dobře slyší. Je všeobecně známo, že kočky jsou velmi vnímaví tvorové se smyslem pro detail. Sáhla jsem tedy po klasické literatuře, která určitě kočičku nepohorší a zároveň odkáže na díla klasické anglické literatury z počátku 19. století - inspirovala jsem se romány Jane Austenové.

 

První kostým - dáma

Model první

První obleček představuje model inspirovaný dámskou módou. Skládá se z několika částí – není nutné si však oblékat všechny, a tak kočička může zvolit kombinaci, která jí bude v daný okamžik vyhovovat nejlépe. Hlavní částí kostýmu jsou „šaty“. Podle vzoru dámských módních toalet z počátku 19. století se i tento model vyznačuje zvýšeným pasem. Při adaptaci na kočičí konstituci pochopitelně žádnou linii pasu nenalezneme, proto v první třetině trupu

materiál na šatičky je vhodnější volit z lehčí látky, aby se kočičce dobře v šatičkách pohybovalo a aby se necítila kostýmem nijak omezená. K volnému pohybu také přispívá zvolený střih, který je upraven tak, aby se kočička mohla při vším pohodlí uvelebit na nějaké podušce či se naopak mohla bez potíží rozběhnout. Pomyslný živůtek končí za předními tlapkami a zapíná se na hřbítku – samotné zapínání je provedeno velice pěkně s ozdobnými knoflíčky. Pokud má kočička zájem, lze živůtek doplnit stužkou svázanou do pěkné mašle. Zbytek hřbítku pak zakrývá sukně (sukénka vypadá střihově spíš jako pláštík, neboť neobtahuje bříško). Oproti dámským šatům však kočičí sukně nesahá až na zem (to by komplikovalo pohyb). Lem sukénky je zdoben krajkou. Další součástí je klobouček, který je vyplněn látkovými květy, aby dobře držel na hlavičce. Pod hlavičkou se zavazuje na jemnou mašličku. Pokud by kočička měla zájem, může si přes hřbítek

Model je ještě doplněn o krásný šál, dámy v románech Jane Austenové šál nosily přehozený přes ramena a kolem paží, pro kočičky by však byl obdobný způsob poněkud nepohodlný a proto je šál „jen“ přehozen přes hřbítek a upevněn na bocích. Posledním doplňkem kostýmu jsou pak „rukavičky“ – v kočičím podání spíše „nátlapníčky“, které ještě umocní vzhled kočičí dámy.

 

Druhý kostým - pán

Model druhý

 

Druhý kostým představuje pánskou obdobu prvního modelu. Kočička (či kocourek) tak může zvolit vzhled pravého gentlemana. Postačí ji k tomu pěkný kabátek, který je rovněž jako dámská obdoba uzpůsoben tak, aby nepřekážel v pohybu. Na hrudi je kabátek upraven tak, aby připomínal košili a vestu – jedná ovšem pouze o jeden kus. Kostým je totiž střižen tak, aby se všechny části kabátku doplňovaly a dávaly tak vzhled skutečného vrstvení několika kusů oblečení. Pro pohodlné oblékání je zapínání zhotoveno na hrudi, kdy imituje zapínání vestičky. Aby se dále předešlo nepříjemnostem při oblékání kolem hlavičky, je kabátek opatřen na hřbítku za krkem několika knoflíčky. Podle inspirace lidskými šaty by tento model měl obsahovat ještě kalhoty, ale z důvodu nežádoucího omezení pohybu bylo od tohoto kusu kostýmu upuštěno. Vždyť také neoblékáme lidi, ale kočky. K dokonalému vzhledu kočičího gentlemana je však nezbytný ještě jeden doplněk, a to krásný klobouk. Ten je na hlavičce umístěn mezi oušky tak, aby kočičce nepřekážel a aby se mohla na večírku nerušeně bavit.

 

A zde je přiložena fotomontážně-kouzelnický obrázek, jak by kostýmy mohly vypadat na skutečné kočce (fotomodelkami se pro tento módní kousek staly kočky mé babičky, které mi laskavě dovolily je takto zvěčnit).

kočičí modelky

 

Alexa Spiderwicková