Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 28. 9. 2015 14:29
Předmět: Kouzelnická literatura, 1. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

Minule jsem na Vás byl hodný, tak zůstanu hodný i tentokrát... V úkolu Vám dám na výběr:
1) Četli jste Egypťana Sinuheta? Napište mi to!
2) Nakreslete mi kouzelníka Thovta, jak se nastrojil, aby vypadal jako někdo extra.
3) Vžijte se do kouzelníka Thovta a sami navrhněte své písmo. Ale ne, že jen uděláte klasickou abecedu a k ní znaky!

Vypracování

Dobrý den, pane,

vybrala jsem si třetí možnost a navrhla abecedu.

A aby to nebyl jen klasická abeceda se znaky, přidávám pár poznámek k její podobě a užití.

Víte, že o češtině se často říká, že je postavena na principu "čti jak psáno" – nicméně při fonetickém přepisu se člověk může někdy divit, jak velký rozdíl mezi psanou a vyslovovanou podobou, proto "vypadly" znaky pro W, Q, XĚ, protože zní jako v, kv, kse se změkčenou předchozí hláskou.

Samohlásky nerozlišují krátkou a dlouhou podobu – délka se připisuje jako vodorovná čára pod znak (popř. nad znak, pokud by Vám to bylo milejší), také zde není rozdíl mezi IY (vyslovovány stejně). Slovo "nyní" by ve fonetickém přepisu vlastně vypadalo jako "niňí".

Přesto má každá samohláska dvě podoby: pro samostatné užití a ve slabice po souhlásce, kde se připisuje zpravidla vpravo nahoru tak, aby s předchozí souhláskou tvořila takřka jeden znak – slabiku.
(Základním vyslovovanou jednotkou naší řeči totiž není hláska, ale slabika – a mé písmo se tuto skutečnost snaží respektovat. V uzavřených slabikách je možné koncovou souhlásku psát buď trochu menším písmem, nebo jako "normální" znak.)

V tabulce má každý znak dvě podoby (samohlásky tři) – první ukazuje výchozí obrázkovou variantu, druhá už výrazně stylizované písmeno, které z obrázku vzešlo.

abeceda

Výchozí významy voleny s ohledem na Thovtovu vlast, Egypt – zastoupeni jsou tedy egyptští bohové: Anúbis se šakalí hlavou, Bastet v podobě kočky, Eset s roztaženými ochrannými křídly, Geb jako Země, Maat s pštrosím perem spravedlnosti, Nút jako hvězdná obloha, Sachmet s lví hlavou, Usir s berlami královské moci, Vadžet v podobě kobry, můžeme zde najít také Horovo oko a ibise jako zástupné zobrazení samotného Thovta, k němu odkazuje i šáchor, rostlina, z níž se vyrábí papyrus a samotný papyrový svitek (poněkud rozvinutý), volněji pak tajemství symbolizované sovou.

Pro znak Ď stála modelem pyramida, neboť se říká, že všechno se bojí času a čas se bojí pyramid (a historie by se měla uchovávat navzdory času a krátké lidské paměti).

Znak B má dvě podoby, buď kočičí oči se zorničkami (aby se zvětšil rozdíl oproti kulatějším sovím očím), nebo jako kolečko s fousky.

Pro znak CH se v "psané" podobě užívá i variantní pomůcka "chýše".

 

...a abyste si dokázal snáz představit, jak takové písmo vypadá, když se použije, zde ukázka:

abeceda

 

Děkuji za zajímavý úkol. Snad výsledek alespoň trochu odpovídá vynaloženému času a úsilí.

S pozdravem
H. Centaurix