Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 18. 10. 2015 11:16
Předmět: Soví orákulum, 2. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

V hodině jsme si říkali, že sovopáni sovy zkoumají i kvůli tomu, co bychom se od nich mohli naučit, co by se mohlo hodit nejen bystrozorům, ale i běžným kouzelníkům. 

Zkuste se tedy na toto téma sami zamyslet - co se od sov můžeme naučit? Jsou to přece po všech stránkách dokonalá stvoření! 

Napište nám alespoň 20 věcí, které by kouzelníci měli od sov odkoukat.

Vypracování

Hezký den, madam,

pokusila jsem se dvacítku jakž takž významově uspořádat, posouzení, zda a jak se mi to povedlo, mohu naštěstí nechat na Vás.

K zajímavostem sovího života jiště patří ještě dvojí víčka – horní pro mrkání a spodní pro spánek, nicméně jsem se nedokázala dopátrat k hlavní výhodě takto oddělených funkcí, a tedy ani k možnému využití u lidí.

S pozdravem
H. Centaurix

 

1. otočení hlavy o 180 až 270 stupňů (nazad hleď!)

2. cit pro módu – šik a zároveň účelný vzhled, nenápadný, schopnost splynout s okolím (mistrem v tomto ohledu je jistě sova nenápadná)

3. tichý, nenápadný pohyb (měkká peříčka) – bez šustění křídel/pláště, oděvu

4. opticky zvětšený objem (načechraná peříčka) – sovám slouží k zastrašení nepřítele, u sovopánů by se to dalo využít při šarvátkách: protivník by mohl zamířit na místo, kde vlastně sovopán vůbec není, popř. by načechraná peříčka mohla sloužit jako svého druhu štít / neprůstřelná vesta.

5. velice výkonný sluch – přestože zde nemůžeme mluvit o netopýří echolokaci, pořád sovy dokážou podle šustotu kořisti/soupeře velice dobře zaměřit její polohu (do strany i do výšky, protože uši mají v různé výšce, dokonce i v podrostu)

6. rozsah sluchu: sovám neunikne žádný vysoký zvuk (zapištění kořisti), zároveň však samy komunikují hlubokým houkáním, tedy na opačném konci "spektra", které může být pro kořist těžce zachytitelné – která skupina by neocenila frekvenci, na které by se mohla bezpečně domlouvat, aniž by riskovala prozrazení svých plánů nebo i polohy?

7. velice výkonný zrak – noční vidění, ale zároveň sovy vidí i za jasného dne

8. trpělivost, rozvaha, bez unáhlenosti – neútočit dřív, než je cíl bezpečně zaměřen

9. schopnost rychlého výpadu, útoku (lov často skončí dřív, než si kořist uvědomí, že vůbec začal, že se ocitla v hledáčku tichého dravce) – když už se vydají "do akce", nepářou se s tím

11. ostré a silné drápy (pro boj zblízka) – sovy jsou schopné drápem probodnout své kořisti hrudník a na místě ji tak zabít

12. sovy se "nepářou" ani s potravou, polykají ji celou a nestravitelné kousky pak vyvrhnou – zbytečně se v případu nenimrat, schopnost celkového pohledu, který pak umožňuje lépe zužitkovat dostupné informace, neriskovat, že předem vyřadíme důležitý detail jako nepodstatný, na druhou stranu se umět zbavit "nestravitelného" balastu, abychom neztratili přehled kvůli chaotické změti nesouvisejících maličkostí

13. početní přizpůsobivost: sovy samy regulují své počty podle dostupné potravy během celého roku, v "chudých" letech třeba ani nehnízdí nebo snášejí jen velice omezené množství vajec, zato při dostatku potravy vyvedou mladé klidně i dvakrát do roka – i lidé by se mohli naučit takto pružně reagovat s ohledem na "nasycenost" trhu práce, aby žádná profese nechyběla, ale aby ani úřady práce nesténaly pod náporem nezaměstnaných*

14. vajíčka sovy snáší postupně a ihned se o ně začínají také starat => mláďata se také líhnou v odstupu dvou až tří dnů – mnohem lepší systém, než když "do terénu" vypustíte třídu nezkušených nováčků naráz, je jistě vychovávat si je postupně, přestože individuální přístup je samozřejmě náročnější, umožňuje pružnější reakci na aktuální podmínky.

15. starost o mláďata i po vylétnutí z hnízda – ukončený výcvik (škola) rozhodně neznamená, že se o sebe nováček umí postarat a orientuje se ve všem, co (teoreticky) nastudoval

16. zvyklostní přizpůsobivost: sovy se "specializují" na tu kořist, která je právě v dosahu, a vcelku snadno se v případě potřeby přeorientují na jinou (městské sovy tak z velké části vyměnily malé hlodavce za malé ptáky a některé dokonce i za ryby) – také dobrý agent/bystrozor/sovopán musí dobře znát zvyky zločinců, ale také umět "držet krok" s novinkami v oboru a neusnout na vavřínech, jak se říká

17. partnerská přizpůsobivost: sovy vytvářejí v zásadě pevné páry, nicméně po smrti druha neztrácejí čas přemrštěným truchlením a bez větších potíží navazují vztah s novým partnerem (hned v následující hnízdní "sezoně") – je dobré být věrný (loajální a vytrvalý), ale nesmí se to zvrtnout v zarputilou neschopnost přijmout změny a sledovat i jinou linii případu, pokud původní stopa "vychladla".

18. skvělá orientace – nemusí se ptát na cestu, a stejně se neztratí

19. poštovní sovy dokážou "vystopovat" adresáta, i když nemají k dispozici jeho současnou adresu, sleduji emoční linii odesílatel-adresát – je možné předpokládat, že podobná spojnice se vytvoří mezi zločincem a obětí?

20. schopnost bez potíží se spojit s Orákulem, sovím "supervědomím", aniž by ztratily svou osobnost, individualitu

 

* sovy se mnohem lépe přizpůsobily životu ve městě než dravci, byť čelí stejným překážkám, zvl. infekcím, které šíří holubi a jiné městské ptactvo (základ jídelníčku), zatímco dravci ve městech bez ohledu na dostatek potravy prakticky živoří, sovám se daří pokrývat ztráty způsobené nemocemi (a také dopravou) větším množstvím vyváděných mláďat