Soutěže 1916
Výuka 2216
Semináře 753
Mrzimor

Autor: Chester Mikeyskovitá
Práce odevzdána: 27. 11. 2015 12:28
Předmět: Kouzelnická literatura, 1. B
Termín: 6. termín

Zadání domácího úkolu

Dnes nebudete mít na výběr. Předpokládám, že jste ještě nečetli žádnou z kouzelnických knih, o kterých jsem se v hodině zmiňoval, tak si jednu vyberte, dojděte si do učebny a vypůjčte si jí. Pak na ní napište recenzi na minimálně 3 palce.

Vypracování

 

Hezký den, 

tohle byla ta správná hodina pro mě. Odyssea zbožňuji (Mám nový výtisk zavřený na zámek v knihovničce :o)) a řecká mytologie je prostě... boží! :O))

 

Héraklés s tajnou hůlkou

Heporetodes

 

Anotace:
Psychologický thriller vypovídající o kouzelníkovi před soudem, který se snaží vyhnout trestu smrti. Héraklés se ve vzpomínkách vrací ke svému životu před tragédií, která ho potkala a snaží se soud přesvědčit o pomatení smyslů. Ovšem zde přichází morální dilema - i když si je jistý, že nespáchal hrůzný čin při plné příčetnosti, beztak ho sžírá pocit vinny, kterému se nelze vyhnout. Děj se odehrává v kouzelnickém světě, avšak toulá se jen hrdinova mysl. Samotný Héraklés bdí v podzemních kobkách a prožívá boj sám se sebou a systémem, který v tehdejší době panoval. Mistrné dílo, které poukazuje na lidské dilema života a smrti, a ukazuje na podmínky života v době kouzelnických hrdinů...

Nakladatelství: Brka a archy
Žánr: Psychologické romány, Thriller
Počet stran: 486

 

Má recenze

 

Kniha byla opravdu čtivá, i když mi trochu dělal problém jazyk oné doby. Byl to takový nezvyk, ale jakmile jsem se do toho ponořila, ocitla jsem se ve světě, kde jsem poznala muže, který byl sžírán vlastní vinou a zoufalstvím. Bylo neuvěřitelně emotivní, když si Héraklés pohrával se svými myšlenkami a snažil se sám sebe zničit a přitom zachránit, aby se mohl postarat o svou rodinu. Tohle dilema bylo opravdu bravurně sepsané a doslova to bralo za srdce.

Charakter samotného Héraklá byl okouzlující. Není čtenářka, která by si tohoto hrdinu nezamilovala. Ačkoliv byl dobrý, hluboko v sobě skrýval bolest a snažil se ji překonávat kvůli svým nejbližším. Opravdu dojemné pro mě byly chvíle s jeho první láskou, s jeho rodinou a také nejlepším přítelem, který se mu za všech okolností snažil pomoct. Trochu mě však štvalo, že prakticky se autor snažil Héraklése vykreslit opravdu božsky - dokonale a to mi přišlo až příliš prvoplánové.

Ovšem ostatní hrdinové měli své chyby a o to více byli lidštější a uvěřitelnější. Vzbuzovali také silné emoce. Některé jsem si opravdu oblíbila, jiné mi byli pouze sympatičtí, a jedna si zasloužila můj hněv. Po přčtení je čtenář opravdu plný emocí, že je nejlepší vzít si Bertíkovy fazolky a pořádně se vyřvat jako lev.

Když se podívám po ději, tak je to opravdu napínavé a skvěle rozložený text kazí jen to, že autor příliš rychle bez upozornění přeskakuje ze vzpomínky zpět do reality. Čtenář se v tom tedy trochu ztrácí, ale na to se dá postupem času zvyknout. Upřímně se mi vzpomínky líbily asi nejvíce z céle knihy, ale hodně toho o hlavním hrdinovi a knize vypověděly i myšlenky, které autor bravurně vypisoval jakoby v přítomnosti, kdy byl Héraklés vězněn.

Kniha má hlubší myšlenku (Autor o ní mluví jako o tajné hůlce), která čtenáře provází celým příběhem, ale teprve až na konci, kdy se Héraklés rozhodne o svém osudu prakticky sám, to dostává ty pravé grády a čtenář lapá po dechu. Ano, konec je neuvěřitelný. Vůbec jsem neočekávala, že nastane něco takového. Stále jsem polemizovala s Héraklésem a snažila se přijít na to, jak kniha může dopadnout, ale tohle... to mě opravdu nenapadlo. Autor je velice kreativní a emotivní, co se konce knihy týče. Mohu jen říct, že to opravdu bude stát za to!

Nádherná kniha, která naláká všechny své čtenáře na opravdovost, kterou v sobě skrývá a zavede ho do hlubin vlastní mysli. Takové čtení už nikdy nezažijete!

Co se týče knižní obálky... Já měla svou knihu půjčenou z místní knihovny, kde je samozřejmě nejnovější výtisk z roku 1956, takže obálka sice není nic moc. Spíše je zčernalá a poukazuje na muže ve vězení, nad kterým se vznáší jeho vlastní démon. Ale viděla jsem originální obálku, kterou si namaloval sám autor, a to je opravdu precizní práce. Dochovaný výtisk, který je k vidění v kouzelnickém muzeu, je mnohem lákavější a hlavně propracovanější - ukazuje obsah knihy tak surově a realisticky, až čtenář přemýšlí, zda není samotný obal mistrovským dílem.