Zadání soutěže
Schopní kouzelníci a schopné čarodějky by se měli vyznat v kouzelnických bylinách a nejrůznějších ingrediencí do lektvarů. Postupně si tedy ověříme vaše dokonalé znalosti a sestavíme herbář pro mladé kouzelníky a čarodějky.
Dnes se podíváme na Upěnlivku růžovou.
Vaším úkolem je bylinu nakreslit (zvýraznit její typické rysy) a trochu ji popsat – výška rostliny, výskyt, typické znaky, magické vlastnosti, použití a další zajímavé informace.
Obrázek posílejte přes admin nebo obrázkovou chýši a opatřete ho jmenovkou a aktuálním datumem. Popis nechť je v rozmezí 2 až 5 palců.
Obě části jsou povinné!
Vypracování
Upěnlivka růžová
Rostlina Upěnlinka růžová, je velice známá léčivá bylinka. Je velice odolná vůči chladu a tak se dá pěstovat snad ve všech možných prostředích. Byla již dokonce vypěstována odrůda menšího vzrůstu pro domácí pěstění. Velikost divoce rostlé rostlliny je až 0,5metru. Odrůdy do květníků jsou vysoké maximálně 20cm.
Rostlinku poznáme podle jasně zářivých růžových květu s chapadýlky a zatočených konečků podél celého stonku.
Rostlinka má hned několik využití.
POZOR květinu trhejte vždy za zamračeného počasí a nebo v noci. Na přímém slunci listy způsobují díky svým šťávám popáleniny II. stupně. Je zaznamenáno několik případů, že se Úpěnlivky dotklo dítě, ale nic se mu nestalo, jakoby rostlinka věděla, že se nejedná o dospělého kouzelníka. Dospělí kouzelník, však při dotyku úpí na celé kolo.
Květ: nelepší je sbírat jej v plném rozpuku, což bývá mezi III - V měsícem v roce. Odvar je dobrý za žaludeční nevolnsti. Používá se i na přímou léčbu žaludečních vředů. Což je momentálně největší metla kouzelníků, protože i na náš svět začal doléhat stres a shon mudlovského světa.
Stonek: ten je nejlepší usušit. Po usušení se drtí a přidává se na pečené či grilované maso. Některý kouzelnické hvězdy si jej oblíbili natolik, že jej v jejich restauracích můžete nalésti i v polévkách. V restauraci u Kelvina Skažena jím dokonce posypávají moučníky. Jídlo po tomto koření dostává nečekaný říz a u mužů omezuje padání vlasů. Kroutivé ocásky jsou dobré na žvýkání. Díky své mladosti mají čerstvý mentolový nádech a chuť a tak při žvýkání těchto částí Vám nebude smrdět z pusy.
Listy: po usušení se z nich dělají sirupy, pomáhající na kašel, zánět průdušek a nebo i na plicní onemocnění jako je astma. Mnoho kouzelnic si spařené listy přikládá při astmatickém záchvatu na hrudník. Velice rychle se jim po tomto zákroku ulevuje a astma se pak dlouho dobu neozývá.
Kořen: kořen je neskutečně silné afrodiziakum, proto jej také tolik kouzelníků pěstuje. Používá se nadrcený do jídel, či jeho odvar do nápojů. V jídle jej poznáte velice silnou nasládlou chutí, podobou mandlím v medu. Nejhůře se dá poznat ve vínu, kde se nápoj zdá pouze sladčí s přívlastkem mandle.
Ked