Zadání domácího úkolu
Podívejte se do čarovné knihovny a ze seznamu Slovanští bohové si vyberte deset jmen.Ke každému jménu, pak napište nějakou charakteristiku. U některých to může být jedna věta, někde se rozepište. Je mi jedno, kde budete své informace hledat, pouze se snažte. Spoléhám na vás. Rozsah bude 3 palce.
Vypracování
1. Živa - Živa, též známá třeba jako Šiwa nebo Siva, je slovanskou bohyní plodnosti, uctívali ji především polabští Slované. První zmínka o ní pochází ze Slovanské kroniky Helmolda z Bosau, kde o ni mluví jako o "Siwa, dea Polaborum". Popisována je jako zralá žena, víceméně ideál slovanské krásy, v rukou drží květinu složenou z užitečných bylin, což má symbolizovat její vztah k půdě a zemědělství. Spolu s Morenou a Vesnou tvoří archetyp ne nepodobný řeckých bohyným Démétér, Persefona a Hekaté.
2. Vesna - Vesna je bohyně mládí, nespoutané lásky a také představitelka jara. Ztotožňována bývá s bohyní Ladou, v křesťanské angelologii pak s archandělem Anaelem nebo bohyní Venuší. Jejím stromem je bříza, jakožto strom, který na jaře radši ze všech lesních stromů jako úplně první. Zpodobňována Vesna bývá jako mlaďounká dívenka, stále usměvavá, trochu dětinská. Je patronkou mládí a zejména mladých dívek, je bohyní jara, která zahání zimu a přináší konečně trochu tepla a probouzí ranní květiny
3. Veles - Veles, též známý jako Volos je další z slovanských bohů. Jeho působnost je však velice široká. Je to vládce podsvětí, bůh magie, ale také umění a básnictví. Je to strážce brány do světa mrtvých, je to bůh zvířat a divočiny. Spolu s Perunem patřili mezi nejdůležitější slovanská božstva. Za jeho protějšky můžeme označit baltského boha podsvětí, Velniase, případně severského Odina, galského Esuse nebo řeckého Hermése. V angelologii pak bývá ztotožňován z bytostmi z pekla, někdy dokonce se samotným Ďáblem.
4. Perun - Perun je slovanským bohem blesků, hromů, no prostě bouří. Písemně doložené zmínky o něm jsou víceméně jen z východoslovanského území, nicméně byl velice pravděpodobně ctěn všemi Slovany. Po christianizaci pak býval spojován s prorokem Elijášem. Za jeho protějšky můžeme označit baltského Perkunase, severského Thóra (Marvel ftw), galského Taranise, a pak také dobře známé bohy řecké a římské, tedy Dia a Jupitera.
5. Jarovít - Jarovít je bůh, který byl ctěn v Pomořansku ve Wolgastu a Polabí v Havelbergu. Jeho jméno se skládá ze dvou slov - síla a pán, je to tedy pán síly, ale také bývá označován jako bůh plodnosti podobně jako Jarilo, Kostroma nebo German.
6. Trihlav - Trihlav, též nazývaný Triglav byl slovanským bohem čtěným zejména v Pomořansku. Podobně jako bůh Svarožic má i Trihlav funkci jak válečnou tak hospodářskou. Připodobňovaný bývá třeba k ruskému Trojanovi. Jeho jméno pak poukazuje na to, že měl tři hlavy, to mělo údajně znásobovat jeho moc.
7. Rujevít - Rujevít je dalším ze slovanských bohů, ucítáván byl zejména ve městě Korenica, dnes Garz. Spojován byl nejčastěji s válečnictvím, zasvěcen mu byl bílý kůň a zpodobňován bývál se sedmi meči u pasu a jedním v pravé ruce.
8. Porenut - Porenut je opět bůh, který byl uctíván zejména právě ve městě Korenica, ještě s Rujevítem a Porevítem. Jeho původní jméno znělo spíš Perunic nebo Porunic, v překladu syn Perunův. Jedná se nejspíš o analogii nebo přímo kopii Turupita z Knýtligságy.
9. Siebog - Siebog byl bohem lásky a manželství, jeho manželkou je bohyně Živa. Siebog byl uctíván zejména u nás v Česku, ale také v Polsku, Slovensku a také v německém Polabí a na Slovinsku.
10. Svantovít - Svantovít, objevující se také pod jmény Suantovitus a Zuantevith byl bohem ctěným zejména polabskými Slovany, jeho jméno se pak překládá jako "mocný pán". Po christianizaci býval uměle ztotožňován se Svatým Vítem.