Zadání soutěže
V této hádance bude vaším úkolem:
1)
- najít všechny ostrovy a určit jejich polohu, podle jejich velikosti
- doplnit kolem ostrovů (bílá barva) moře (modrá barva)
- čísla vám řeknou, jak velký (kolik dílků) má daný ostrov
- každý ostrov je izolován od každého dalšího ostrova, a to vodorovně i svisle, ale může se dotýkat diagonálně
- všechny části moře (modrá barva) musí být spojeny
- NENÍ žádná část moře, která by byla velká 2×2 čtverce
- ostrovy mohou být velké 2×2 čtverce
Ukázka správného řešení je zde
Do vypracování přikládáte VÝHRADNĚ CELÝ VYPLNĚNÝ OBRÁZEK, přiložený přes školní galerii. Uvnitř bude podepsaný a napsáno datum luštění.
2)
Z písmen, která se budou po správném vyluštění nacházet na umístění ostrovů sestavíte přesmyčkou název některého existujícího ostrovu či souostroví.
Nezapomeňte napsat do vypracování, na jaký název jste přišli.
Minimálně na 3 palce, maximálně na 6 palců o tomto ostrově/souostroví zjistíte nějaké mudlovské informace, které ovšem vždy popíšete vlastními slovy. Pokud budou existovat reálie kouzelnické (ze světa HP), můžete je rovněž zahrnout.
KOPÍROVÁNÍ je zakázáno a bude postiženo odejmutím dvojnásobné odměny.
ODMĚNU NEPŮLÍM.
Pro ohodnocení je potřeba zaslat správně vyluštěný obrázek i psaný text, nelze splnit jen jedno z toho.
Pokud bude obrázek špatně, nemůžete dostat odměnu ani za text.
Vypracování
V Galerii naleznete vyluštěnou hádanku.
FALKLANDY
Falklandy, jinak též nazývány Malvíny, jsou územím vlastněným Velkou Británií. Nacházejí se daleko od Británie, až na jihu jižní polokoule, přibližně 500km od Argentiny. Ostrovy objevil v roce 1592 britský mořeplavec John Davis a jejich historie byla vskutku výbušná a plná potyček. Nejprve zde totiž vznikla francouzská kolonie, která se nemohla snést s jednou z britských osad, které se na ostrovech v 18. století také nacházely. Později byly dokonce ovládány Španěly, a až v roce 1833 je znovu získali Britové a mají je v držení dodnes.
Hlavním městem Flakland je Port Stanley, mluví se zde samozřejmě anglicky a obyvatelé jsou křesťané. Žije jich zde pouhých 2967! Státní zřízení je zámořské území Velké Británie, přičemž jim samozřejmě vládne britská královna (na dálku) a v zemi jeden guvernér a předseda vlády. Platí se zde falklandskou librou.
Toliko k nudným faktům a pojďme na tučňáky! Ano, Falklandy leží blízko Patagonie a jsou ovlivněny antarktickým podnebím, a tak i zde nalezneme obrovské kolonie tučňáků. Kromě nich se zde nachází i 16 endemických druhů dalších živočichů, jedna z největších kolonií albatrosů a nespočet druhů tuleňů a rypoušů sloních. Ti jsou ale bohužel mudly loveni kvůli kožešinám...
Zajímavostí je, že na Falklandech vychází týdeník The Penguin News, tedy "tučňáčí zprávy". Mezi další kulturní asi ani ne tak zajímavosti patří, že se na ostrovech vysílajíbritské programy a kuchyně je popisována jako "ryze britská" - pokud si pod tím umíte něco představit (napovím, že se nejedná o jídlo, jak ho vnímají například Italové...). Nedílnou součástí jsou například odpolední čajové dýchanky se sušenkami. Ostrovy jsou však ovlivňovány i španělskou kulturou blízké Argentiny, takže zde nalezneme španělsky mluvící obyvatelstvo i španělské gurmánské speciality. Původní, tedy zcela první, obyvatelstvo, však tvořili Velšané a Skoti.
Co se kouzelnického světa týče, tak Falklandy jsou jedním z míst, pro které neplatí jurisdikce, tedy žádná nařízení ani zákony, britského Ministerstva Kouzel. Ačkoliv jsou tedy součástí Spojeného Království, mají své vlastní Ministerstvo. Je tomu tak proto, že bylo usneseno, že každé kouzelnické společenství nebo teritorium se může od Ministerstva, které sídlí v zemi, ke které náleží, odtrhnout a být tak svým vlastním pánem. Je tomu tak kupříkladu i u Transylvánie, která, ač podle mudlů je součástí Rumunska, má svou vlastní jurisdikci. A pokud zůstaneme u britských teritorií, pod tamní Ministerstvo Kouzel nespadá ani Isle of Man neb Channel Islands.