Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Nebelvír

Autor: Inkar Tarkis
Práce odevzdána: 3. 4. 2016 14:23
Předmět: Mytologie, 2. A
Termín: 4. termín

Zadání domácího úkolu

Na konci hodiny jsem mluvil o různých stvořeních z ruských bajek, zkuste se zamyslet nad tím, kdo se v lidové slovesnosti velmi často vyskytoval.

Vypište tři kouzelné bytosti, které vás napadnou a napište, co o nich víte. Pokuste se vypsat vše do největších podrobností. :P

Rozsah zhruba na 4 palce.

Vypracování

Pták Ohnivák má svůj původ ve slovanské mytologii, podle té to má být kouzelná bytost, která na sebe bere podobu zářícího ptáka, který přilétá zdaleka a tomu, koho slouží, může přinést nesmírné štěstí, tak ale také naprostou zkázu a utrpení. Paralela k Ptákovi ohnivákovi se dá najít také v pohádce Zlatý pták bratří Grimů, případně pak v ruském Sirinovi, což je tvor z ruské mytologie, který má tělo ptáka, avšak hlavu a hruď ženy. Ten se zase inspiroval u řeckých Sirén. Myšlenku nepolapitelného ptáka pak najdeme i v Arménii, kde jsou legendy o ptáku s jménem Hazaran Blbul.
Popisován bývá jako pták nezvykle velkých rozměrů, nejvíce na něm však zaujme jeho peří, které je zářivě ohnivé, jakoby rozpálené a hraje všemi barvami ohně, tedy červenou, oranžovou a žlutou, jeho peří tudíž není nepodobné fénixům v době jejich rozpuku. Jeho peří vskutku vlastnosti ohně má, k rozzáření potemnělé místnosti stačí jedno jediné pírko, jeho peří totiž stále žhne ani po vytrhnutí.

Pták ohnivák pak také bývá někdy vyobrazován, zejména v pozdější ikonografii, jako páv, ale v barvách ohně a spoustou ohnivě rudých ok na ocase.

Příběhy o této mytologické bytosti inspirovali i umělce. Na motivy ptáka ohniváka napsal ruský autor Pjotr Pavlovič Jeršov své dílo Koník Hrbáček. Další Rus, tentokráte však skladatel, Igor Fjodorovič Stravinskij, pak na stejné motivy připravil baletní představení, které bylo velice úspěšné. Pták Ohnivák se však netýkal jen folklóru zemí na východ od nás, v Česku se vyskytuje v pohádkách Karla Jaromíra Erbena. V těchto příbězích jde o ptáka, kterého je těžké jenom najít, natož pak chytit.
Mytologické příběhy spojené s Ptákem Ohnivákem jsou rozličné, v některých verzích to má být pták, který létá kolem královských zahrad, kde v noci krade zlatá jablka. Touto myšlenkou se řídil ve svých příbězích i Erben. Další verzí pak je například to, že Pták Ohnivák se zjevuje a dává naději lidem, kteří ji nutně potřebují.

--

Dospělý fénix je pták o velikosti velké labutě, jeho peří je v ohnivých barvách, rudé, červené, oranžové a žluté. Zobák bývá zbarvený do zlata, stejně tak jeho drápy. Oči mívá obvykle černé a na dotek je velice teplý až horký. Fénixové obvykle žijí vysoko v horách, jsou to býložravci, kteří se málokdy pouští do nějakého boje, ovšem když na to přijde, dokážou být smrtelní.

Fénixové jsou neskutečně silná magická stvoření, jsou prakticky nesmrtelní, jejich životní cyklus se totiž stále opakuje. Fénix stárne, až přijde jeho ohnivý den, to je den, kdy fénix zaplane jasným plamenem a z popela se znovu zrodí fénix-mládě. Ten zase roste do krásy a velikosti, a takhle stále dokola. V popel se fénix také změní v případě, že je zasažen vražednou kletbou, ani ta však pro něj nemá fatální následky a i po jejím zásahu se znovu zrodí z popela. Kompletně imunní pak je proti pohledu baziliška, který běžně zabíjí nebo minimálně způsobuje zkamenění, není li viden přímo.

V období krátce před ohnivým dnem už fénix nevypadá zdaleka tak krásně a velkolepě jako v období jeho rozpuku, to však nic nemění na jeho magických schopnostech. Další velice důležitou magickou schopností, kterou fénixové vládnou, je právě přemisťování. Fungují podobně jako přenášedla, společně s fénixem se přemístí každý, kdo se fénixe nějakým způsobem drží. Pro fénixe, stejně jako pro domácí skřítky, neplatí magické sítě proti přemisťování. Fénix také dokáže nosit zprávy, ale i velice těžká břemena. Dospělý fénix unese bez problémů několik lidí. Dokonce i fénixův zpěv je magický a probouzí ve všech dobrých srdcích odvahu a platí to i naopak, do srdcí všech zlých čarodějů vlévá zpěv fénixe strach. A nakonec to nejdůležitější, slzy fénixe vyléčí jakékoliv zranění, nehledě na jeho závažnost. Je to ten nejdokonalější lék a také vůbec jediný protijed na bazilišcí jed.

--

Aviana je okřídlená polobohyně, která nejdříve byla obyčejným havranem, pak si ji však za svého posla vybrala bohyně Elune, bohyně měsíce. Aviana pro ni nosila zprávy jejímu synovi, polobohovi Cenariovi a později nejen jemu, ale i ostatním mocným bytostem, a tak postupně nabývala i ona na moci, až se stala jením z polobohů. Její doménou bylo nebe a právě tam za ní přicházeli na věčný odpočinek všechny okřídlené bytosti, od ptáků až po draky. Aviana sehrála důležitou roli také v boji proti démonům v první válce, ve které však byla smrtelně zraněna a její doména - obrovský strom G'Hanir padla spolu s ní. Aviana nakonec byla poslána zpět, už však jen jako bytost s menší mocí, byť i to znamenalo moc obrovskou - mnohem větší než moc všech smrtelníků.