Soutěže 1916
Výuka 2202
Semináře 753
Havraspár

Autor: Greta Elizabeth Swan
Práce odevzdána: 22. 9. 2016 10:56
Seminář: Trollíme
Přednášející: Selena Enail Smithová

Zadání semináře

V semináři jsem nezmínila o jaké trolly se jedná. Vaším úkolem tedy bude zapátrat a napsat mi informace alespoň o jednom vzácném trollovi z Norska.

(Vše si samozřejmě vymyslíte)

Délka úkolu minimálně 3 palce. Za kratší úkoly bude horší známka.

Vypracování

Norsko, země neomezených- trollů!

Je až neuvěřitelné, jak se takový celkem obyčejný kouzelný tvor jako je troll dokázal rozlézt doslova do každého koutu půvabné norské země. Schválně, zeptejte se kteréhokoli malého Norka: dokáže vám o trollech vyprávět hodiny a hodiny. Když použijete babylonskou rybičku či jazykové zaklínadlo a ponoříte se do originálních materiálů, zjistíte, že jenom vyjmenovat celý seznam všech trollích druhů, podruhů, soudruhů a odrůd by vám zabralo alespoň týden. Vybrala jsem proto radši jen několik těch zajímavějších.

Trollissimus myrtillus- Trollíček borůvkový. Tento velmi miniaturní druh trolla je ze všech trolllů nejmenší a nejpřátelštější k lidem. Má modrofialově zbarvenou kůži, měří asi dvanáct centimetrů, šije si hrubé oděvy z trávy a listů a jeho tradičním biotopem jsou keře borůvčí. Ačkoliv borůvčí je ve Skandinávii něco jako plevel, trollíček zdaleka tak běžný není- ve skutečnosti je velmi vzácný, protože nesnáší příliš vlhké prostředí (hodně štěstí), hluk, ale na druhou stranu ani přímé slunce. Malým Norátkům maminky velmi často vyprávějí pohádky o sběru lesních plodů, v nichž právě trollíček borůvkový hraje často roli moudrého pomocníka a zachránce ztracených dětiček. 

V určitém protikladu k prvnímu uvedenému pak stojí Trollus giganteus ultrararus- Megatroll drahocenný. Jedná se o velmi vzácný, specifický druh ze skupiny geoformních neboli kamenných trollů, který může dorůstat až desítek metrů a metrických tun. Kdyby snad někdo při té představě chtěl propadnout panice, může zůstal klidný- většina geoformních trollů projevuje vnější známky života jako například pohyb nebo snahu žrát lidi jen v dětství a ranném mládí, dokud nedorostou cca deseti metrů- pak pozvolna propadnou apatii a posléze upadnou do superhlubokého filozofického zamyšlení a nehybnosti a začnou tak tvořit přirozenou, neškodnou a nepohyblivou součást krajiny. Megatroll drahocenný se od ostatních příbuzných druhů liší tím, že velké části jeho těla jsou tvořeny žilami vzácných kovů, zlata, stříbra a tak podobně, častá jsou také naleziště drahokamů (zejména v oblastech megatrollích ústních dutin, jelikož právě jejich zuby jsou tvořeny výběrem drahých kamenů.) Živý a pohybující se megatroll byl naposledy spatřen v roce 1915, ale situace v norských horách je neustále pečlivě monitorována Mezinárodním sdružením kouzelníků.