Soutěže 1120
Výuka 953
Semináře 357
Zmijozel

Autor: Síofra Cathasaigh
Práce odevzdána: 12. 9. 2016 20:35
Předmět: Kryptozoologie, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Vysvětlete pojem „kryptid/cryptid“. Uveďte nejméně tři jednotlivé příklady kryptidů dle vlastního výběru, společně se stručným popisem.  Rozsah 3 palce.

Vypracování

Kryptid je takové zvíře, jehož kryptozoologové jednoho dne doufají najít, ale ještě se jim to nepodařilo. Mají určité důvody si myslet, že existuje - většinou lidové pověsti, očití svědci, rozmazené fotografie nebo třeba podezřelý dráp, co nepatří žádnému jinému známému druhu - jenže prostě ještě nemají v rukách nic průkazného. Jedná se tedy o Schrodingerova tvora, který zároveň existuje i neexistuje, protože se nikomu doposud nepovedlo otevřít onu pomyslnou krabici. A protože neexistenci nečeho na rozdíl od existence nelze dokázat, pak v té krabici setrvá navždy. (Pokud se ovšem nějakému šťastlivci nepovede přinést nezvratný důkaz o jeho existenci.)

 

Mezi známé kryptidy patří kupříkladu příšera, která údajně přebývá ve skotském jezeře Loch Ness. Těžko říct, o co přesně jde, ale většina očitých svědků ji popisuje jako obrovské plazovité stvoření s mimořádně dlouhým krkem. Údajně byla poprvé spatřena někdy v roce 565, ale média se o ni začaly pořádně zajímat až v roce 1933, kdy ji zpopularizoval jistý novinář jménem Alex Campbell. Podle popisů očitých svědků toto stvoření ze všeho nejvíce připomíná dinosaura, vodního hada nebo dokonce draka.

 

Dalším kryptidem, co určitě stojí za zmínku, je Yetti. Yetti má podle všeho být jakýmsi druhem obří opice, která žije v Himalájích. Očitých svědů je mnoho, stejně jako i materiálu v podobě podezřelých stop či kusů srsti, nicméně testy zatím nikdy nepotvrdily, že by skutečně šlo právě o toto záhadné stvoření. Momentálně asi nejpopulárnější teorií je hypotéza, že se jedná o jakýsi blíže neurčený druh medvěda.

 

Posledním kryptidem, o kterém se tady dnes zmíním, bude Chupacabra. Chupacabra je záhadné stvoření pocházející z Jižní Ameriky. Lidé se ani nejsou schopni shodnout, jak vlastně vypadá: někteří Chupacabru popisují jako stvoření podobné psovi, zatímco jiní zase vypráví o skřetu podobném tvorovi s bodlinami na zádech. Společným rysem všech těchto legend je však chování této podibné životní formy. Útočí totiž na dobytek a to velice specifickým způsobem; vysává mu krev. To se ostatně odráží už v samotném jméně Chupacabry, které by se dalo přeložit jako Vysávač(ka) koz. Říká se, že Chupacabra dokáže krom krve vysát zvířatům i orgány. Na to se dá říct jenom jediné: Au.

 

Zdroj: Nic jsem nekopírovala, ale některé informace pochází odsud.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chupacabra

https://en.wikipedia.org/wiki/Yeti

https://en.wikipedia.org/wiki/Loch_Ness_Monster