Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 29. 12. 2016 21:00
Soutěž: Hafoní sumec
Zadavatel soutěže: Oresta McCollin Vianueva

Zadání soutěže

To jsem se tak nacházela síni, když v tu chvíli slyším větu "Nějaký hafoní sumec na rande?"

Přeskočíme to, kdo to řekl a zaměříme se na to, co ta osoba řekla. Hafoní sumec? Co to je?! To je nějaká nová rasa hafoně? Co má místo srsti oslizlé flíčky? Nebo jako co to je?

A to bude právě váš úkol! Protože mě to hrozně zajímá, ale jsem momentálně zaneprázdněná a tak nemám čas si to pořádně zjistit.

 

Chci po vás, abyste mi o tom zjistili všechno. Co je to. Kde to žije a nachází se. Jak tento druh nebo co to je, vznikl. Kdo za tím stojí. Čím se živí a čím naopak ne. Dá se to chovat či nikoliv? A tak dále a tak dále... představe si, že máte před sebou skupinu lidí, kterým musíte hafoního sumce představit a popište mi vše, co je třeba a co by mě mohlo zajímat. Ale ať to zase není na několik stránek nebo u přednášky usnu!

 

Pro ty, kteří se budou nudit a chtějí si trochu šplhnout, mohou načrtnout i to, tak jakový hafoní sumec vypadá.

Vypracování

Hezký den, madam,

posílám výsledky svého pátrání po hafoních sumcích.

S pozdravem
H. Centaurix

 

Hafoní sumec je sladkovodní živočich vyšlechtěný po vzoru hipokampů, žije v hlubokých jezerech v blízkosti vodních lidí, vzácně jej lze potkat i ve velkých řekách.

Má psí hlavu a přední tlapky, ale rybí tělo s výraznou břišní ploutví. Hafoní hlavu mu zdobí sumčí vousy a naopak sumčí tělo ja na konci rozdvojeno do dvou ocasů.

uhel

Hafoní sumec je schopen dýchat pod hladinou i nad ní, většinou se však zdržuje pod vodou, i když na dno zpravidla sestupuje, jen aby se vyspal – jinak plné packy práce s tím, jak prohání všechno, co se ve vlnách pohne, od bublinatek přes drobné rybky až po vydry a kachny. Zvláštní místo v životě hafoních sumců zaujímají ďasovci, na které reagují podobně jako suchozemští psi na kočky.

Hafoní sumci jsou stejně jako hafoni všežravci, hlavní část jejich jídelníčku tvoří rybina, nicméně pošmákne si i na kachnách, husách a jejich vejcích – díky předním packám a silnému ocasu hafonímu sumci nehrozí, že by uvízl na souši, když se vydá na břeh či na ostrůvek vyloupit hnízda. Nepohrdne ani řasami nebo vodními šneky a škeblemi, jejichž schránky jednoduše rozkouše, aby se dostal k mlži uvnitř.

Vydry a bobry ve vodě spíš hravě prohání, než by je skutečně lovil, s ďasovci však nemá slitování, zuřivě se po nich vrhá a cupuje je na kousky vždy, když se ďasovec nedokáže ubránit. 

Vůči vodním lidem projevuje bezmeznou oddanost, vůči ostatním (mudlům i kouzelníkům) se chová ostražitě až mírně nepřátelsky: přímo je sice nenapadá, zato s radostí ničí vše, co jim upadne do vody, od rybářského náčiní přes svačiny až po vesla. Nutno dodat, že množství těchto věcí se ve vodě ocitne přímým – i když nepozorovaným – přičiněním hafoního sumce. Spadne-li do vody i člověk, hafoní sumec zpravidla velice rychle zmizí ze scény, aby přivolal vodní lidi. Podobně se chová i vůči potapěčům a plavcům, ovšem zde zůstává skrytý na blízku a číhá na opuštěná lehátka nebo potapěčské ploutve, které dokáže drze stáhnout i z nohy, pokud propluje blízko jeho úkrytu.

Hafoní sumci nejsou žádnou novinkou, vodní lidé je chovají už dlouhou dobu jako domácí mazlíčky i hlídače, ovšem kouzelnické pozornosti dokázali dlouho unikat. Dosud není znám jediný případ, že by hafoního sumce s úspěchem ochočil či vycvičil čaroděj, i když tomu v zásadě nic nebrání.