Soutěže 1916
Výuka 2201
Semináře 752
Zmijozel

Autor: Lenore Poe
Práce odevzdána: 1. 3. 2017 02:17
Předmět: Mudlovská antropologie, 1. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

Úkol hledejte ve výkladu.

Vypracování

Rozvoj magického potenciálu - geny nebo štěstí?

Magie prostupuje veškerým známým světem. Čím je ale způsobeno, že někteří z nás mají to privilegium ji ovládat? Názory na tuto otázku se různí. Objevují se elitářské teorie o předurčené nadřazené rase bytostí ovládající magii. Tyto teorie se dnes jeví poněkud zastarale a značně problematicky.

Moderní badatelé se jako supi snesli na ostatky této dávno přežité teorie a vyklovávají z ní zbytky myšlenek oproštěné od rasistického marastu. Jistě, mezi námi a mudly jsou rozdíly, je však nutné tyto rozdíly nahlížet z čistě vědeckého hlediska. Pozornost se nyní upírá k otázkám genetických predispozicí jedinců narozených v mudlovských rodinách. Existence takových kouzelníků a čarodějek nám jasně napovídá, že řešení našeho problému se nutně musí skrývat v něčem jiném, než v rodokmenu. Lze hovořit o štěstí či osudu? Jistě, ne však v akademických kruzích.

Současnou nejdiskutovanější teorií je takzvaná "teorie latentní magie", která se snaží obhájit stanovisko, že magie v latentním stavu se nachází v každém jedinci podobně jako třeba určité druhy nemocí.Ve velké míře tedy rozvoj této latentní magie záleží na prostředí (stresových faktorech apod.), ale také na biologických dispozicích jedince (což vysvětluje, proč dva lidé vyrůstající ve stejném prostředí nemusí být oba kouzelníky). 

Kritériem všech teorií je, že nejsou dogmatické. Dají se napadnout, vylepšit i vyvrátit. Jako budoucí badatelé však potřebujeme jistá východiska pro vlastní výzkumy.Teorie latentní magie je dle mého názoru tou nejlepší půdou, od které se odrážet dál.

Lenore Poe