Soutěže 1206
Výuka 1133
Semináře 404
Nebelvír

Autor: Esmeralda Milagrosa
Práce odevzdána: 23. 2. 2017 19:06
Předmět: Žabologie, 2. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

Jak funguje žabí genetika? Najděte si v DV článek zabývající se genetikou krys a analogicky vypracujte povídání o křížení žab. Co znamená jaké písmenko v žabím genotypu? Jak vykřížit jednobarevnou žábu? A je to vůbec možné? Tyto a další otázky můžete ve vašem povídání použít.

Minimálně 3 palce.

Vypracování

Hezký den slečno Žábo,
níže posílám svůj úkol. Snad se Vám bude dostatečně analogicky líbit. Nejsem bilolog a protože slovu Alela nemůžu přijít na chuť, tak zkrátka používám buď výrazy jako geny (myšleno A, B, C, D) nebo zkrátka písmenka. Je to pro mě snazší i na pochopení. Snad to nevadí.

Článek o genetice krys najdeme tady.

Zatímco krysy mají: základ, ocas, přední tlapky, uši, hlavu a stehna geneticky barevně rozdělenou.

Žáby pak mají: základ, hlava, přední nohy, zadní nohy, prstíky a oči geneticky barevně rozdělené.

Barvy: 
A - žlutá barva
B - modrá barva
C - zelená barva
D - červená barva

Pozice písmen na prvním místě určuje, jakou barvu bude žába na konkrétní části těla mít.

Ukázka s mou žábou Antonií:

Matka Otec
Ripley Goethe
DNA
základ: DD
hlava: AC
přední nohy: AD
zadní nohy: AA
prstíky: DC
oči: DA
DNA
základ: AA
hlava: BB
přední nohy: CA
zadní nohy: AB
prstíky: DB
oči: AA
Potomek 1 Potomek 2
Antonie Mecháč*
DNA
základ: AD
hlava: CB
přední nohy: AD
zadní nohy: BA
prstíky: CD
oči: AA
DNA
základ: DA
hlava: CB
přední nohy: AA
zadní nohy: AA
prstíky: BC
oči: AA

* Ripley a Goethe mají potomků několik. Vybrán ten, který by měl pravděpodobně dle "dvojic" potomků seřazených pod rodokmenem Ripley odpovídat žábě ze stejného vrhu, jako je Antonie.

Dle článku se vždy zkombinuje dominantní písmenko otce i matky a vytvoří se jeho kombinace. 
U základu se z rodičů DD a AA vytvořili dva potomci, přičemž jeden je AD (základ žlutý) a druhý je DA (základ červený). 

U hlavy se z rodičů AC a BB vytvořili dva potomci se stejnou hlavou CB, oba ji mají zelenou. Otázkou však je, jak z AC a BB vznikne CB, když je C v prvním genu na prvním místě. Jak se dokázalo přesunout na druhé? Nemělo by to být buď AB nebo BC? To opravdu netuším, jak tomu je. 

Přední nohy rodičů jsou AD a CA. Jeden z potomků pak podědil přední nohy AD (má je žluté), druhý je však má AA (také je má žluté). Buď je má Antonie výhradně po matce a po otci nezdědila ani písmenko, anebo se to opět nějakým záhadným způsobem nakombinovalo z druhého písmene otce a prvního matky. Naopak Mecháč má přední nohy AA. Které patrně získal díky prvnímu genu matky A a druhému genu otce A. 

Zadní nohy rodičů jsou AA a AB. Zatímco Mecháš má krásné dědičné AA (mohl podědit jen po mamince, ale také mohlo vzniknout jako kombinace druhého A maminky a prvního A otce) a jsou to nožky žluté, Antonie se dostala k BA (modré nožky). Opět si to nekoresponduje s tím, že by mělo být pravidlem a první písmenko by mělo být dominantní. Pořád tedy nechápu, jak to je. Antonie by tedy měla být buď AB anebo AA, jestli to dobře chápu. Ale ona je originál, a tak je BA.

Prstíky rodičů jsou DC a DB. U potomků se stejná kombinace neobjevuje. Namísto toho je má Antonie CD (zelené) a Mecháč BC (modré). U Antonie se tedy zkřížilo pěkně první D tatínka a druhé C maminky. Mecháč má ale nejspíš zkřížené obě druhé písmenka, protože tatínek má druhé B a maminka druhé C. Jak se z toho zase stalo BC, opět není jasné. Proč to nebylo CB?

A konečně očka. Tady se maminka moc neprosadila. Své DA bylo utlačeno tatínkovým AA (možná a možná ne). Oba potomci mají stejné oči AA. Takže buď je mají jen po tatínkovi, anebo se náhodou podařilo zkombinovat první A tatínka a druhé A maminky (anebo taky druhé A tatínka a druhé A maminky, já to vážně netuším). 

 

Křížení a vykřížení "čistokrevné" žáby je už celkem větší sranda. Zatímco krysy měly geny jen tři, žáby mají čtyři. A to už bude fakt těžké (nehledě na to, že hafoni jich mají tuším pět, ha ha, hodně štěstí s křížením). 

V článku se zmiňuje autor o tom, že když máte "čistokrevné" části krysy, zbývá najít další krysu, která má ty jiné zbývající části "čistokrevné" (myšleno AA, BB, CC, DD - ale vždy jen jedno a to samé písmenko).

Mecháč se v tomto ohledu uměl narodit - má třikrát krásná AA, ale v základu je DA, tak si myslím, že si to tímhle zhoršil.

Třeba taková Ripley sice nemá víc, než jedenkrát po dvojici AA/DD, ale úspěch už tkví v tom, že nemá žádné B. Takže stačí najít dalšího partnera, ideálně jen s A a D, a po několika generacích by třeba mohla dospět k úspěchu a zplodit čistokrevného potomka. Další žábu jen se třemi písmenky genů jsem našla u Saphiry, není pojmenovaná a má: AC, CB, CB, AA, BB, BA. S tím by se možná dalo už něco udělat, ač je otázkou, který z genů se snažit vymýtit (odstranit pryč), asi by to bylo C.

Ovšem velmi pěkně vyšlechtěná žába je Pufíček od Darie Renawalti! Musím se přiznat, že mít takovou barevnou žábu, tak skáču blahem ze střechy s ní. 

Pufíček 

Tady můžete vidět krásnou šlechtěnou nádheru! Jen ta zelená nožka už chybí z genetiky odstranit. Má pěkný genotyp: DD, DA, DD, CA, DB, DB. Nejspíše na tom opravdu někdo pracoval a věřím, že časem by se mohl majitel dokopat opravdu k DD všude žábě. Jenže k tomu potřebuje mít dalšího pěkného DD partnera, tedy partnerku, protože je to samec. Možná by už jen stačilo najít někoho s DD na zadních nohách a tím, aby neměl nikde (tajuplný) dominantní gen jinačí, než je D. Ideální by bylo, kdyby měl asi DD na očích, prstících a zadních nohách. Samozřejmě také na základu. Ale kdo ví, co by to vlastně všechno udělalo. Bylo by zajímavé zkusit najít dvě naprosto totožné žáby (třeba tuhle i v samičím podání) a právě tyto dát dohromady. Jestli by z toho vzniklo něco ještě čistokrevnějšího (asi až na zadní nohy) a s tím by se pak dalo pracovat dál a hledat DD někoho, kdo má takové zadní nohy, ale který nám zase neznečistí už téměř vyšlechtěnou žábu. 

 

Uff, tak snad mé uvažování o genetice žab alespoň trochu odpovídalo zadání. Omlouvám se za tu délku.  

E. M.