Soutěže 1916
Výuka 2202
Semináře 753
Zmijozel

Autor: Zpytlehněv Zďáblíkov
Práce odevzdána: 17. 4. 2017 21:22
Předmět: Bystrozorství - přípravný kurz, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

1)  V odrážkách napište ke každé koleji, jaké vlastnosti dané koleje jsou dobře využitelné v bystrozorství.

Ke každé koleji vyberte alespoň 5 vlastností.
Každou vlastnost krátce zdůvodněte.

Důležitá poznámka: U vlastností, které NEJSOU tradičně přisuzované vámi zvolené koleji, uveďte, proč podle vás ke koleji rozhodně patří (nejlépe na příkladu).

 


DŮLEŽITÉ INFORMACE 

Jakékoliv nejasnosti směřujte do mého sovince. Nebojte se zeptat. Lepší se zeptat, než se pak vztekat nad zhoršenou známkou.


Dále mějte na paměti, že známky "V" z nebe nepadají, takže se v každém úkolu snažte vydat ze sebe maximum (ne ve smyslu délky, ale obsahu). Mám ráda originalitu, dobré argumenty, smysl pro logiku kouzelnického světa a jeho zákonů, vtip a ty studenty, kteří píšou z kouzelnického hlediska. V mých předmětech může být důvodem snížené známky pouhá "nemastnost, neslanost" nebo "okecávací" styl psaní.


Minimální délka kompletních úkolů bude 4 palce (tedy když sepíšete všechny části úkolů - z výkladů i z úkolového pergamenu - měli byste vždy dostat minimálně 4 palce).

V případě, že se po vás chce ESEJ, je nutné dodržet následující podmínky:
  • esej zpracovává vždy jedno téma
  • má tři části - úvod, tělo/stať a závěr
  • v úvodu nastíníte základní otázky a téma
  • tělo textu by mělo vyhodnotit jednotlivé otázky ze všech možných úhlů
  • závěr by měl shrnout nejvhodnější řešení/odpověď na zvolené otázky

 

Vždy věnujte pozornost zadání. Když chci povídku, pište literární útvar povídka. Když chci v bodech vyjmenovat, nepište sáhodlouhý, jednolitý text. Jestli v zadání stojí "stručně odpovězte na otázku", neznamená to úvaha na dvě role pergamenu. Pokud chci obrázek, neodevzdávejte okecávky na 10 palců.


A pozor, někdy zadávám úkoly i ve výkladu, tak na ně nezapomínejte a připisujte je do vypracování, jsou totiž povinné (pokud v jejich zadání není napsáno jinak, např. "dobrovolný/nepovinný" dú).

 

Vypracování

-------------------------------------------------------------------------

Úkol z úkolů

 

-------------------------------------------------------------------------


Nebelvír 

Musím se přiznat, že jsem dlouho nemohl najít u této koleje žádnou dobrou či užitečnou vlastnost. Když jsem si už vážně nevěděl rady, rozhodl jsem se zeptat svých spolužáků a s naprostou hrůzou jsem zjistil, že existují lidí, věci jako „odvaha“ a „čest“ považují za dobré vlastnosti!

Jelikož jsem sám nic nevymyslel, nechal jsem si některé „tradiční“ užitečné vlastnosti nadiktovat a pak jsem se pokusil přijít na důvod proč o nich někdo tvrdí, že jsou dobré.
Říká se tomu „zjišťování informací a jejich logické zhodnocení“ a jsem si jist, že to oceníte.


Odvaha- Absolutně nechápu, k čemu by něco takového bystrozorovi bylo. Hřbitovy jsou plné hrdinů, kteří si mysleli, že odvaha je dobrá věc. Jsou to naopak zbabělci, kteří žijí dlouhý a šťastný život, protože v pravou chvíli poznal moment, kdy by se měl dát na útěk. Nejspíše to bylo myšleno tak, že pokud je bystrozor odvážný, je to prospěšné jeho kolegům. Zatímco on povede zoufalý sebevražedný útok, ostatní se někam schovají. Pokud bude pracovat s někým, kdo vystudoval dejme tomu třeba ve zmijozelu znovu bude jeho odvaha prospěšná kolegům. Zmijozelský student nejenže přežije, ale donese i tělo mrtvého druha domů, kde bude vykládat hrdinnou historku o velkolepém boji, kterou kolega bohužel nepřežil. Povýšení je jisté.


Vysoký morální kodex- To je takové to “Nekopat do protivníka co leží svázaný na zemi“ nebo „nebojovat s protivníkem ještě dlouho po té, co upadl do bezvědomí“. Užitečná vlastnost zvláště když potřebujete, aby váš zajatec zůstal naživu.


Čest – Původně jsem myslel, že je to sprosté slovo. Alespoň u nás ve Zmijozelu se to používá jako nadávka. (Vysvětleno o bod níže).


Rytířskost- Ano ano. Tady naprosto souhlasím. Umět jezdit na koni a mávat u toho nějakou těžkou ostrou zbraní je zcela jistě dobrá vlastnost. Zvláště pokud se náhodou dostanete do situace, že nemáte hůlku, ale za to máte meč a někde okolo pobíhá kůň. Pak jen musíte protivníka poprosit, aby se chopil stejné zbraně a nepoužil hůlku. Výhodou je, že pokud bude protivník čestný nebude s vámi hůlkou bojovat protože pak by měl zcela nečestnou výhodu.


Pokud narazíte na někoho, kdo není z Nebelvíru tak vás sejme.
Klid – Zachovat si klidnou hlavu a nevyšilovat ve vypjatých situacích je zcela určitě vlastnost dobrá.

 

Mrzimor 

Cože? On má Mrzimor nějaké „tradiční“ vlastnosti? Mluvíme o těch malých žlutých…co mají v erbu toho…jak se to jenom…chlupatý…s nohama…ehm…


Pracovitost- (Je to zejména vidět co se skvělých výsledků v boji o pohár a body týče. Jo jo…mrzimorští jsou jako včelky.) Pracovitost je užitečná vlastnost, vždy potřebujete mít v týmu někoho, kdo za vás udělá práci, kterou se vám dělat nechce. A pokud je budoucí Mrzimorský bystrozor pracovitý a udělá vše bez řečí, vyhne se alespoň tomu, že ho kolegové nebudou mít rádi.


Upřímnost – Říci protivníkovi nebo nadřízenému pěkně od plic co si o něm myslíte je pocit tak krásný, že to jako dobrou vlastnost nemohu nezařadit. Takový bystrozor v práci sice nejspíše dlouho nevydrží, ale alespoň si ho kolegové budou pamatovat a bavit se jeho výrokem ještě dlouhá léta.

Nepříliš velká odvaha – Ve starých zápiscích o studentech školy v knihovně jsem našel několik zmínek týkajících se některých zmijozelských studentů. Bylo tam napsáno, že studenti této koleje obvykle neoplývají přehnanou odvahou. Jelikož já však dokážu číst mezi řádky, pochopil, jsem, že autorovi bylo jednoduše blbý říct, že jsou to všichni srabi (slovo se student pokusil začernit) zbabělci.
Být zbabělec je dobrá vlastnost. Když se člověk dostane do situace, že se musí dát na útěk, aby si zachránil holý život, zbabělec už sedí v nejbližším vlaku domů a čte noviny.


Nedostatek inteligence – „Výrok že v Mrzimoru jsou samí trumberové“ jsem nedávno slyšel od jakéhosi klíčníka a hajného na škole. Dobrá vlastnost je to pro lidi, kterým příliš nezáleží na tom, jak dlouho zůstanou naživu, ale za to jim záleží na rychlém postupu po kariérním žebříčku. Je známo že u policie a bezpečnosti celého světa se schopnost „tupě poslouchat rozkazy a nepřemýšlet o nich“ z nějakého důvodu považuje za největší přednost.
Pokud u pracovního pohovoru dostatečně hlasitě umíte křičet „ano pane!“ jste na takové místo obvykle přijata automaticky.

Nezlobte se na mě, profesorko, ale pátou vlastnost Mrzimor prostě nemá. Jelikož si však nedokážu představit, že by nějakého žlutého někdy vzali na bystrozora, tak už se o nich nebudeme bavit.
Jistě uznáte, že „šetřit čas nadřízeného“ je vlastnost kterou by každý bystrozor (a student) měl mít.

 

Havraspár

Chytrost- Bystrozor, který je chytrý má mnohem větší šanci přežít, než bystrozor který je hloupý. Ovšem mnoho lidí by řeklo, že dát se na dráhu bystrozora, dost je obecně dost hloupý nápad.


Učenlivost – Rychle si osvojit nějaké znalosti či dovednosti je nesmírně důležité, zvláště pokoušíte-li se naučit „jak zůstat naživu“.


Sečtělost – Pokud by pracovali dva sečtělí bystrozoři spolu mohli by se v případě, že je někdo zajme domlouvat narážkami na knižní události. (Jak jste nám sama řekla v jedné hodině.) Možná se však dostanou do sporu s méně sečtělými bystrozory, kteří budou tvrdit, že je lepší se do takové situace vůbec nedostat.

 
Vytrvalost – Nikdy nepolevit. Ať už jde o učení, o dobré známky nebo o dokončení zadané práce. Bystrozor by se nikdy neměl vzdávat a Havraspárští se svou pílí nejsou zvyklí ve věcech polevovat už na škole.


Knihomolství – nejde jen o sečtělost. Jde o to, že většinu lidí nudí ležet v knihách celý den a vstřebávat znalosti jak sací houba. Modří to milují. Budoucí bystrozorové stráví každou svou volnou chvíli ponoření v knihy a svitky. Jejich znalosti budou mnohem obsáhlejší než znalosti jejich kolegů. Ať už se bude jednak o kouzla, jedy, byliny, mudly či zvířata. Některé znalosti jim možná v budoucnu zachrání kůži.

 

Zmijozel
Vychytralost – Je mnohem lepší vlastnost než obyčejná nudná chytrost. Díky chytrosti dokážete vyřešit nějakou složitou situaci, pokud jste však vychytralý, dokážete na tom ještě vydělat.

 

Ctižádost – Chtít dosáhnout lepšího platu, vyššího postavení je nejlepší cesta k tomu stát se bohatým člověkem s vlivným postavením. A který bystrozor by si to nepřál? Pak by mohl dát konečně výpověď, koupit si haciendu na soukromém ostrově a až do konce života polehávat na pláži s ležákem v ruce.


Rozpoznání dobra a zla – Zvláště ve chvíli kdy vám protivník nabídne bohatství, moc nebo sílu je schopnost rozpoznat, že jste celou tu dobu stáli na špatné straně, nesmírně důležitá.
„Nebýt dobrý, když z toho neplyne zisk“


Postřeh – Všiml jsem si toho na hřišti. Zelení studenti mají mnohem lepší postřeh, než všichni ostatní. Možná je to tím, že po nás ve VS všichni hází vajíčka, dýňové bomby a podobně. Proto jsme také nejlepší ve famfrpálu.
Postřeh je samozřejmě neskutečně důležitý v prostředí, kdy vás místo zkaženého vejce může zasáhnout smrtící kouzlo.


Čistota krve – nečekám, že to jako bývalá Nebelvírská studentka pochopíte, profesorko, ale čistota krve je nesmírně důležitá v jakékoliv profesi kde se používají kouzla a to nejen v té bystrozorské. Pokud se musíte zeptat proč, tak to určitě nějaký váš předek byl mudla. To se pak na vás celý rok budu dívat s opovržením. Ale tajně, tak abyste to nepoznala, protože popudit si proti sobě někoho, kdo vás může nechat propadnout je opravdu špatný nápad.

 


-------------------------------------------------------------------------
Úkol z výkladu

-------------------------------------------------------------------------

 

Hemofilie – onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve. Nejen že je to poměrně bolestivé onemocnění, ale tito lidé potřebují po zranění okamžitou lékařskou péči a žádnému bystrozorovi nikdo soukromého doktora neproplatí.


Cukrovka – Nadledvinky netvoří dostatečné množství inzulinu. Pokaždé když by měl bystrozor narozeniny a kolegové mu upekli dort, nesměl by si vzít. To by bylo opravdu velice trapné.


Epilepsie – záchvatové onemocnění mozku. Jelikož některé druhy epilepsie dokáže spustit blikající světlo. Pokud by se to rozkřiklo, měl by bystrozor problém protože by stačilo, aby si nepřítel vzal obyčejnou baterku a začal na něj blikat.


Narkolepsie – Mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Při těžké narkolepsii může člověk během dne náhle upadnout do spánku, pokud by bystrozor během akce usnul, mohlo by jeho chrápání probudit nepřítele.
Pokud by po pracovní době usnul v kanceláři, mohlo by probudit nadřízeného.

 

.

.

.


Rýmička – zvláště pokud je bystrozor muž. Každý ví, že pokud muž dostane rýmu, měl by spolu s ní dostat i dva týdny dovolené, protože je při takto závažném onemocnění naprosto nepoužitelný. Vy ženy to máte mnohem jednodušší určitě trpíte, mnohem zákeřnějším druhem rým, který nemá tak děsivé a strašlivé příznaky, takže to nikdy nemůžete pochopit!

Dluhy -  Vůbec jsem nevěděl, že je to onemocnění a vsadil bych se, že pro vás je to také novinka. Dozvěděl jsem se to, když jsem zhruba před rokem přišel k úrazu na famfrpálovém hřišti a byl nucený navštívit ošetřovnu. Vedle mého lůžka ležel člověk v bezvědomí a po celém těle měl velké modré fleky, které vypadali jako modřiny. Jednu ruku měl v dlaze, jednu nohu v sádře a na hlavě obvaz. Po celou tu dobu, co jsem ležel na ošetřovně se neprobral. Když jsem se konečně vykurýroval, šel jsem se na něj zeptat pana lékouzelníka pana Whitecrowa (tedy v té době byl samozřejmě ještě lékouzelníkem a ne ředitelem.)
Ten se na mě obořil, že když je na ošetřovně tak je asi nemocnej ne?
Tak jsem se zeptal, co se mu jako stalo a pan lékouzelník na mě „dlužil mi galeon“.
Když jsem řekl, že to je nějaký divný, že to přece nemoc není, tak mě vyhodil. Prásknul za mnou dveřmi a ještě zařval, že jestli do zejtra nepřinesu srpec za ty prášky proti bolesti, které jsem si vzal zcela bez dovolení, když mi jednu noc bylo ouvej, tak že tím onemocním taky. Že je to nakažlivé. 
Bystrozor, který by něco takového chytl, by nebyl schopen žádné akce.

Tak vidíte, profesorko, jak nás oba pan bývalý lékouzelník poučil.
Já vím, co si myslíte. Podezříváte mě, že přeháním, ale pokud mě chcete obvinit, že jsem si tohle celé onemocnění vymyslel, musím se vás, paní profesorko, zeptat: opravdu chcete zpochybnit něco, co řekl sám pan ředitel? 



To chcete taky onemocnět?




ZZ