Zadání semináře
V hodině jsem si z vás trošku vystřelila zakletým pergamenem, což mi vnuklo nápad.Vypracování
Přísahám na lístky mé kouzelnické bonsaie, že vypsaná kouzla jsem poctivě vyhrabala ze školní knihovny, sesbírala z popsaných útržků pergamenů pod lavicí či zažila na vlastní oči.
Kouzlo pana Pšouka
Velice výjimečné zaklínadlo, řekla bych! To si musí kouzelník poklepat na hlavu hůlkou, zavřít oči a zřetelně říct: "Peditum!" ponvadž peditum je v latině vítr nebo taky prd a pan pšouk byl proslavený svými větrnými prdy! Na pergamenu to pak vyvolá zběsilý přesun již napsaných písmenek tak, aby se poskládaly do slova pšouk. A vůbec nevadí, že v textu nemáte n, kouzlo si zvládne písmenka točit dle potřeby! Ale pozor, kouzlo funguje jen tehdy, pokud je pergamen popsaný!
Ďourovec
To je, prosím, kouzlo, které by zvládl i prvák. Nemusí se při tom nijak máchat hůlkou ani se pekelně soustředit, prostě stačí, když jeden řekne: "Fofrem foramen!" a namíří hůlku na jakýkoliv pergamen. Kouzlo tedy fofrem vytvoří díru na pergamenu, tedy ho v některém místě protrhne. Sranda to může být tehdy, pokud profesor napíše na určité místo pergamenu známku a student ji doslova vymaže z povrchu zemského!
Zaklínadlo Bětky Ploské
Název tohoto šprýmařského kouzla může být zavádějící! Pravda, na svět ho přivedla Alžběta Ploská, mrzimorská studentka školy čar a kouzel v bradavicích, ale zaklínadlo nepopisuje nešťastný osud žádné Bětky Ploské ani nezpůsobuje týdenní zohyzdění či zatraktivnění obličeje. Vlastně na pergamenu vytvoří kaňky. Jakože spoustu kaněk. Avšak k provedení kouzla musí kouzelník třikrát po jedné noze skákat kolem pergamenu, který chce takto začarovat. A pak už stačí jen říct: "Bětkovitium!" Taky třikrát po sobě.
Celestýnka
Určitě někdy někdo chtěl, aby pergamen zpíval písně známé Celestýny Warbeckové. Nu a dal vzniknout i tomuto kouzlu. Hůlkou stačí obkreslit tvar kotlíku a říct: "Caelestinus!". Pak každý, kdo by chtěl psát na takto zakletý pergamen, se jen dotkne hrotem svého brku a pergamen už začne zpívat. Takže to může být použito jako šprým pro někoho, kdo nemá v lásce tuto populární zpěvačku. Pozor, toto zaklínadlo dokáže zvládnout pouze pokročilý kouzelník, neboť vyžaduje rozčířené znalosti přeměňování!
Starý překlepář
Velice záludné zaklínadlo! Po prudkém máchnutí hůlkou a vyslovení: "Mendum!" se na pergamenu aktivuje kouzlo přímo ďábelských rozměrů! Pokaždé, když bude někdo chtít psát na pergamen, se mu do každého slova vměstná jedno písmenko, které tam rozhodně nemá co dělat.
Kouzlo ropuchy
Jakkoliv zní název půvabně, nejedná se vůbec o vábné zaklínadlo. Hehe. Při styku s pergamenem na dotyčného přeskočí zapáchající vyrážka. Kouzlo ale mezi kouzelníky příliš oblíbené není, jelikož je potřeba nejprve potřít hůlku ropuším jedem (takže někdy se čaroděj intoxikuje sám) a poté se naučit latinskou jazykolamnou formulku: "Bufobufovenenosusiocus!"
Topherovka
Jelikož jsem zaklínadlo, které text na pergamenu obarvilo do žluta (takže text pak nešel na světlém pergamenu přečíst), použila na staré známé Andy Topher, rozhodla jsem se, že když už si kvůli mně musela přepisovat esej na deset palců na nový pergamen (no tak jsem nepřišla na protikouzlo, to je toho), tak kouzlo aspoň pojmenuju po ní. že jo! Přitom si při sesílání kouzelník bohatě vystačí s naučeným pohybem hůlky z Barvokouzlení a vyřknutí: "Cerea facio!"
Permanentka
Pravda, lidový název zní mudlovsky, ale dle legend taky kouzlo vymyslel čaroděj mudlovského původu, takže se není čemu divit. Zaklínadlo udělá z pergamenu takový odpuzovací povrch. Inkoust po něm volně steče a ani žádná jiná magická substance se do něj nevsákne.
Nejspíš na to funguje kdejaké primitivní protikouzlo, ale každý s marketingovým cítěním by to zatajil. A já taky!
"Vehementum nihil!" Jen tohle stačí říct. S hůlkou se ale musí správně švihnout, proto bude potřeba se nejdříve správný švih naučit.
Vábitel
Jedná se o náročnější zaklínadlo, neboť kouzelník pergamen očaruje tak, aby lákal hmyz. Konkrétněji mouchy. Pergamen tedy páchne víc jako exkrement v rozkladu, ale pokud se kouzlo aplikuje na pergamen někoho s rýmou, úspěšnost je takřka zaručená.
Jednou z možností, jak kouzlo seslat, je říct: "Pellicio musca!" Latina totiž zní děsně tajemně a než si někdo přeloží, co chce kouzelník říci, zaklínadlo působí v plné síle!
Pak jsem ale slyšela o případu, kdy mladík očaroval pergamen svého spolužáka říkankou:
"Mucho, mucho, zbystři ucho,
tohleto ti zavoní,
máchni křídly, přileť rychle,
ať jsi tu jak na koni!"
Na druhou stranu je celkem nápadné, když si jeden říká nahlas čtyřveršovou básničku, takže bude možná vhodnější použít první variantu.
Ovšem pozor: nálet více než jedné mouchy může znamenat, že k záškodníkovi se jich taky dost dostane a bude mu otravně bzučet u ucha! Proto je lepší se někam po dobu působení kouzla odklidit. K provedení je potřeba znalost přeměňování.
Piktogramiáda
Přestože se jedná o kouzlo pro pokročilejší kouzelníky, je zmiňované v každé dobré učebnici Sborníku školních hafoňokusů. Stejně jako mudlové si čmrkají různé čmáranice do svých sešitů a dělají jiné psí kusy, kouzelníci také rádi jen tak čmárají brkem po čerstvém pergamenu nebo ještě lépe - nechají kouzla kreslit neřestné piktogramy na něčí pergamen!
No a pro takovou příležitost se skvěle hodí: "Piktoneřest!" Pravda, formulka je taková počeštěná, ale původní znění se nezachovalo a to české funguje ještě o trochu líp. Tak proč si kazit jazyk latinou, že jo!
Jedinou nevýhodou tohoto kouzla je, že se při něm musí jeden prst strčit do nosu a dvakrát dupnout levou nohou do dřevěné podlahy. Takže je sesílající celkem nápadný. A když se začnou na sousedově pergamenu objevovat neřestné piktogramy, každý ví, kdo má zvrhlé myšlenky. A majitel pergamenu to obvykle není...