Zadání domácího úkolu
Jak funguje žabí genetika? Najděte si v DV
článek zabývající se genetikou krys a analogicky vypracujte povídání o křížení
žab. Co znamená jaké písmenko v žabím genotypu? Jak vykřížit jednobarevnou
žábu? A je to vůbec možné? Tyto a další otázky můžete ve vašem povídání použít.
Minimálně 3 palce.
Vypracování
Úkol z hodiny:
Já teda vstup žab do hradu hledala dlouho a stejně jsem se nedopátrala k úplně přesnému datu. Jen vím, že to bylo někdy na začátku listopadu / konci října Zimy 2016.
___________________________________________
Jelikož mi genetika přijde poměrně zajímavá, rozhodla jsem se do svého vysvětlování použít i příklady. Abych to pochopila taky já, že jo!
Žabí genotyp se v několika věcech od toho krysího odlišuje. A to především v počtu alel, které žáby mají ve formě písmenek A (žlutá), B (modrá), C (zelená) a D (červená barva) - u kterých stále nechápu, proč barvy neodpovídají barevným označením jednotlivých alel... - právě o jednu víc než krysy. Tyto alely se můžou rozprostřít po hlavě, předních nohách, zadních nohách, prstících, očích a důležitý je především i základ.
Přitom platí, že první alela z genotypu je dominantní a projeví se na potomstvu. Stejně tak je známo, že nově vzniklý jedinec/potomek získá přesně polovinu genetické informace od matky a polovinu od otce. Tedy rodič může svému potomkovi předat jen jednu alelu z každého genového páru.
Pro příklad jsem si vybrala dvě dost barevné žáby zde na hradě. Co jsem tak vyčetla z mudlovského internetu, obvykle se tvoří čtyři imaginární potomci dvou rodičů, protože jsou právě obvykle čtyři kombinace, které by každý biolog pojmenoval nějak složitě, ale já je prostě nazvu geny a hotovo. A taky vezmu jen dva potomky, protože ve čtyřech bych nedokázala udělat hezkou tabulku!
Otec: Kvákolord od Aki San Marino
Matka: Béka od Cerridwen Lowra Antares
Potomek č. 1: Vilík od Yrmy Mucholapné
Potomek č. 2: Honza od dany Kiribatin
***
Takže když víme, že každý potomek má jednu alelu od otce a jednu od matky, mohli bychom z toho propočítat, co za geny bude potomek mít.
Zvláštní mi ale přijde, že ani u jednoho potomka se neprojevila alela C, která se vyskytuje u obou rodičů. Vždyť článek jasně píše, že alela, která je na prvním místě, se promítá do výsledného fenotypu jedince! A hle, zde si genetika udělala, co chtěla... Ale možná jsou dominantní obě alely, když jsou psány velkými písmeny, co my víme. Tím pádem mohli oba potomci podědit CC (zelená), CB (zelená), CA (zelená), AC (žlutá), BC (modrá) či právě BA (modrá). Nakonec, fenotyp jedince, tedy jeho vzhled, určuje opravdu jeho první dominantní alela. To ale nutně nemusí znamenat, že se projeví u jeho potomka na prvním nebo druhém místě.
Budiž, Vilíkovi i Honzovi se nějak do základu genu nepromítlo C, nýbrž BA (modrá). Budeme to muset přežít. Zato hlava už se podle mého podle zákonů genetiky chová.
Vilík si od rodičů vzal DD (červená), zatímco Honza okopíroval gen hlavy matky - DC (červená). Přitom se u nich mohlo promítnout i DB (červená), BC (modrá), CB (zelená), CD (zelená) či BD (modrá).
Jejich přední nohy mohly mít gen CC (zelená), CA (zelená) či AC (žlutá), a geny projevené u Honzy - CB (zelená) - a u Vilíka - BC (modrá).
Zadní nohy měly celkem dost možných kombinací vyjma projevených DB (červená) a AC (žlutá) - AB (žlutá), BA (modrá), DC (červená), CD (zelená), BD (modrá), CA (zelená).
Prstíky se mohly objevit i v jiných variantách než jen BD (modrá) a BC (modrá). Tak například mohlo být CD (zelená), DD (červená), DB (červená), DC (červená).
Poslední jsou oči. U obou potomku se projevilo AB (žluté oči), ale přitom mohly vzniknout různé barevné kombinace. Třeba AD (žlutá), DB (červená), BD (modrá), DA (červená), DD (červená).
Pouze u Kvákolorda, u jeho předních nohou, se objevuje homozygota (takže C se u předních nohou jeho potomků prostě muselo projevit), zbytek jak u něj, tak u Béky je heterozygotní, takže existuje 50% šance na projevení se u potomka. Z toho důvodu existuje tolik možných kombinací.
Z toho důvodu při dosažení čistokrevné/jednobarevné žáby se musíme snažit najít takovou žábu, která bude mít ve svém genu co nejvíce homozygot a spářit ji s žádnou podobné genetické informace. Protože každa alela jiného typu nám může v genetice udělat pěkný humbuk!
Dobré je, že zde na hogwarts lze křížit mezi sebou i bratra a sestru, rodiče a potomka, takže šance na konečné vykřížení čistokrevné žáby je poměrně vysoká s ohledem na to, že zde není riziko mutace.
Navíc se zatím zdá, že jednobarevnou žábu se podařilo odchovat jen u těch exotických. Nebo ty se už začaly prodávat jen s jednou barvou a lidé je spíše šlechtí proto, aby byly exotické i barevně?