Soutěže 1201
Výuka 1052
Semináře 383
Zmijozel

Autor: Gita Hrdličková
Práce odevzdána: 24. 8. 2011 17:53
Soutěž: Přemisťování
Zadavatel soutěže: Belatris Nithelas Malrinová

Zadání soutěže

Na přípravu není nikdy příliš brzy. Ať už tedy jste ve věku, kdy se můžete pokoušet o složení zkoušky, nebo nejste, zkušenosti navíc se budou hodit.

 

Najděte si v knihovně brožuru Ministerstva kouzel nazvanou Nejčastější chyby při přemisťování a jak se jich vyvarovatvypište mi dle vlastního výběru minimálně 3 chyby i s popisem, jak se jim vyhnout. Každá položka (= chyba + návod, jak se jí vyhnout) by měla mít cca 1 palec.

 

Vypracování

1) Baťův paradox neboli přemístění pouze kouzelníkových bot, namísto kouzelníka celého

Jedná se o jev pozorovaný a poprvé popsaný na cvičkách značky Baťa. Jedná se o systémovou chybu, která vzniká v důsledku nesouladu mezi špatnou intonací kouzelníka a magickým napětím mezi podrážkou bot a podlahou. Při opakovaných problémech se doporučuje boty vyzout a pověsit si je kolem krku.

 

2) Částečné přemístění

životu nebezpečná chyba, která vzniká u nezkušených kouzelníků a motáků.přemístí se pouze část kouzelníkova těla a zbytek zůstane na původním místě. Proto kouzelníci musí projít náležitým proškolením a všechna registrovaná přenášedla certifikací, která zaručí bezpečí přemisťovaných osob.

 

3) Přemístění pouze přenášedla bez lidí

Vzniká nedokonalým očarováním daného předmětu. Lze předejít pečlivou výslovností při vyslovování formule nebo nákupem certifikovaného polotovaru, který je přednastaven na cílové místo. U začátečníků či méně zkušených kouzelníků běžná chyba, které lze snadno předejít

 

4) Zlomení hůlky během přemístění

Vzniká nedokonalým přemístěním magického předmětu. Pnutí uvnitř magického jádra lze předejít uložením hůlky do speciálního pouzdra či cestovního vaku ze speciálního materiálu. Nejvíce ohrožené jsou hůlky s jádrem z žíní jednorožce, proto by jejich majitelé měli dbát zvýšené pozornosti a nevystavovat svou hůlku otevřenému přemístění. Blána z dračího srdce je naopak považována za velmi odolnou surovinu

 

5) Picassův efekt

Vzniká, když se přemísťovaná věc či živý tvor jinak rozloží a jinak opět složí, takže dané objekty nejsou na správném místě. Doporučujeme lékařské ošetření. Předejít lze úspěšným složením zkoušky, v jejímž rámci se naučíte rozložit a zase složit své molekuly dle pevného řádu.

 

6) Vady přenosu vzniklé naštípnutím hůlky

- lze předejít pravidelným servisem hůlek, pravidelnou údržbou či přímo jejich odbornou opravou, před použitím hůlky k danému účelu. Naštípnutí hůlky je nebezpečná závada, která může negativně ovlivňovat celý proces přemístění. Důrazně doporučujeme v případech zlomení či vážného nalomení hůlky využít raději mudlovských dopravních prostředků a urgentní vyhledání specialisty v oboru hůlkařském. Neslepovat izolepou.

 

7) Díry v oblečení

Díry v oblečení vznikají zvýšeným magickým třením při cestování v jemných tkaninách. Při cestování na delší vzdálenosti se doporučuje používat cestovní plášť z dračí kůže nebo jiné ochranné a pevnější tkaniny. Necestujte v saténu, trhá se a snadno se poškodí i čisté hedvábí. Látky lze impregnovat speciálním lektvarem z ropušníku a smatanky lékařské.

 

8 )Propálené rukávy

Nepoužívejte letax s prošlou dobou trvanlivosti. Letaxový prášek podléhá stárnutí, čím starší a vhlčí materiál máte, tím je tendence k propalování hábitů větší. Jedná se částečně i o chybu z nedbalosti a nepozornosti - to v případě, když si poprášíte hábit starým letaxem a během přemístění daná zrnka vzplanou na dané látce. Je nutno dbát na to, aby se prášek nedostal na citlivá místa, zejména na holou a nekrytou kůži.

 

9) Minutí požadovaného krbového roštu

Chyba v přemísťování vzniklá špatnou výslovností, jedinou známou prevencí je vyslovovat pomalu a hlasitě cíl své cesty. Jedná o poměrně svízelnou chybu, minutí roštu je nebezpečné pro malé děti, které by měly cestovat pouze v doprovodu rodičů a pevně se jich držet za ruku. Osoby ráčkující mohou mít problémy se správným určením krbu a je tedy vhodné zvážit nejbližší možný rošt s adresou neobsahující písmeno R.

 

10) Nefungující přenášedlo

- je nutno obnovit kouzlo a prošlou certifikaci přenášedla u příslušného odboru na ministerstvu kouzel, přenášedla s neaktivní certifikací od ministerstva kouzel totiž nepřenášejí. Jedná se o bezpečností pravidlo, používané při přepravě nad pět osob. Malá osobní a rodinná přenášedla se certifikovat nemusí povinně, avšak součástí certifikace je i prověrka odborníkem, zda-li je přenášedlo kvalitní a bezpečné. Existuje i servis starších přenášedel, u kterých kouzlo časem vyprchalo či teprve ztrácí na síle a nepřemísťuje na víc než jen pár metrů

 

11) Rozpad přenášené skupiny během letu

- při hromadných přenosech se doporučuje držet se za ruce těsně před dotykem přenášedla, předejde se tak rozpadu skupinky během letu, kdy by každý skončil na jiném místě, rozpad cestovní skupiny těsně před přistáním či přistávání do vody namísto na břehu je vadou cílové formulace během inkantace při tvorbě přenášedla, kouzlo lze opatřit navigační doložkou a namočit do  odvaru z vratiče, který na tyto problémy blahodárně působí

 

 

Gita Hrdličková, Zmijozel