Zadání domácího úkolu
Zapátrejte v kraji, z něhož pocházíte, po nejstarších zmínkách o famfrpálu a zjištěné informace mi sepište do eseje. Můžete zhodnotit, nakolik snadno nebo těžko se vám informace hledaly, jak rozvinutý nebo zastaralý famfrpál tehdy u vás byl, jak rozšířený byl a tak dále.Vypracování
Hezký den,
níže posílám svůj úkol. Snad se Vám bude líbit.
Pocházím z Moravskoslezského kraje a dle kouzelných historických pramenů se famfrpál objevil v roce 1472. Do Hukvaldského panství jej přinesla návštěva z Vysočiny. První hry famfrpálu tak probíhaly v hukvaldské oboře pod hradem. Týmy byly náhodně utvořeny a hráči se střídali. Brzy se hra rozšířila i do okolí. První turnaje tak vznikaly mezi místními spolky rozdělenými podle názvu panství či knížectví: Hukvaldský, Opavský, Krnovský a Těšínský.
Hukvaldský tým byl nejstarší (1473), jeho znakem byl jelen a hráči měli tmavě zelené hábity. Nepodložené zprávy uvádějí, že jako brankář hrál dva roky (1473-1475) za tým Jan Talafús z Ostrova1, a to ve svých 63 letech. V roce 1475 se pak ztratil, neznámo kam (není o něm žádná další historická zmínka).
Opavský tým (1474) byl založen jako druhý v pořadí, jeho znakem bylo šedé brnění na zářivě červeném podkladu (stejnou barvu měly i hábity). Za slavnou osobnost, která za tým hrála, je považován Viktorín z Poděbrad2, jenž za tým hrával v letech 1477-1487 chytače.
Krnovský tým (1474) byl založen jako třetí v pořadí. Za svůj znak si zvolil zlatý roh a jako barvu pak tmavší modrou. Za tým hrával v letech 1474 - 1478 samotný kníže, Jan IV. Krnovský3 na postu odrážeče.
Od začátku panuje mezi opavským a krnovským týmem neutuchající rivalita. Zápasy mezi týmy jsou považovány za velmi rizikové.
Těšínský tým (1475) byl založen jako čtvrtý. Jeho znakem se stal zlatý orel na námořnicky modrém podkladu. Nejznámějším střelcem byl Kazimír II. Těšínský2, ten hrával za tým v letech 1475-1477 a 1480-1482.
Postupem času a vlivem historických událostí vznikalo týmů stále víc a víc. Aktuálně existuje druholigový turnaj FALIMSK (famfrpálová liga Moravskoslezského kraje), ve kterém proti sobě soupeří na 32 týmů z místních měst a vesnic. První ligu s názvem hrají nejčastěji ta největší města (Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Havířov, Třinec, Orlová, Český Těšín, Krnov). Tři nejlepší z nich se pak účastní i celorepublikové ligy.
Větší oblibě se však těší právě týmy z FALIMSK, neboť jde víc o hru a domácí atmosféru, zatímco větší týmy se více zajímají o úspěšnost, slavné hráče a výdělečnost týmů.
E. M.