Soutěže 1916
Výuka 2216
Semináře 753
Hogwarts.cz

Autor: Veronica Narcissa Williamsová
Práce odevzdána: 18. 2. 2018 23:49
Předmět: Bystrozorství - přípravný kurz, 3. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

 ÚKOL:

1. Najděte v libovolných pramenech něco o počátcích černé magie. Je začátek roku, takže je zadání volnější. Můžete najít nějaký mýtus, legendu... a dané informace zpracujete do eseje (o mých požadavcích pro tento útvar se dočtete níže v důležitém infu).

2. Vyhledejte tituly deseti knih pojednávajících o pokročilé černé magii. Chci název (je-li podtitul, tak ho také vepište) a autora (popřípadě autory, jestli jich je víc)

     
Oba body zadání jsou povinné!
Délka alespoň 4 palce.


DŮLEŽITÉ INFORMACE 

Jakékoliv nejasnosti směřujte do mého sovince. Nebojte se zeptat. Lepší se zeptat, než se pak vztekat nad zhoršenou známkou.


Dále mějte na paměti, že známky "V" z nebe nepadají, takže se v každém úkolu snažte vydat ze sebe maximum (ne ve smyslu délky, ale obsahu). Mám ráda originalitu, dobré argumenty, smysl pro logiku kouzelnického světa a jeho zákonů, vtip a ty studenty, kteří píšou z kouzelnického hlediska. V mých předmětech může být důvodem snížené známky pouhá "nemastnost, neslanost" nebo "okecávací" styl psaní.


Minimální délka kompletních úkolů bude 4 palce (tedy když sepíšete všechny části úkolů - z výkladů i z úkolového pergamenu - měli byste vždy dostat minimálně 4 palce), pokud nebude v zadání uvedeno jinak.

V případě, že se po vás chce ESEJ, je nutné dodržet následující podmínky:
  • esej zpracovává vždy jedno téma
  • má tři části - úvod, tělo/stať a závěr
  • v úvodu nastíníte základní otázky a téma
  • tělo textu by mělo vyhodnotit jednotlivé otázky ze všech možných úhlů
  • závěr by měl shrnout nejvhodnější řešení/odpověď na zvolené otázky

 

Vždy věnujte pozornost zadání. Když chci povídku, pište literární útvar povídka. Když chci v bodech vyjmenovat, nepište sáhodlouhý, jednolitý text. Jestli v zadání stojí "stručně odpovězte na otázku", neznamená to úvaha na dvě role pergamenu. Pokud chci obrázek, neodevzdávejte okecávky na 10 palců.


A pozor, někdy zadávám úkoly i ve výkladu, tak na ně nezapomínejte a připisujte je do vypracování, jsou totiž povinné (pokud v jejich zadání není napsáno jinak, např. "dobrovolný/nepovinný" dú).

 

Vypracování

DÚ z hodiny:

Napadá mě snad ještě rozdělit černokněžníky podle povahy - tedy spíš hlavních charakterových rysů. Mohl by být výbušný, vypočítavý, manipulativní, poddajný, apod. Jenže u některých takových rysů může převažovat více, takže to může být matoucí...

Pak mě ještě napadlo podle toho, co má nejraději. Jakože třeba vždycky nosí růžový hábit nebo neodolá vůni kuřecích řízků, chápete :D

 

1)

Ráda se plácám ve starých svitcích a grimoárech a ještě radši luštím tajnou hatmatilku, která má střežit tajemství starého vědění černomagického, takže pro mě nebyl VŮBEC ŽÁDNÝ problém sehnat si povolenku do knihovny s omezeným přístupem a po tajnu se vkrást do antikvariátu ve dvě ráno. Zkrátka z jednoho ovzlášť starého svitku jsem chytila hnisavou vyrážku, která se rozšířila až po loket, a nevím, nevím, jestli mi to vůbec stálo za to!

Vždycky mi přišlo, že černá magie je sice dobrý sluha, ale zlý pán. Člověk (či černokněžník - moc pěkné slovo mimochodem) musí znát své hranice - pomezí mezi sluhou a pánem. Mudlovstvo i kouzelnictvo přitom temná magie sváděla odjakživa. Ovšem určit ono "odjakživa" není snadná otázka ani pro zkušeného historika!

Pokud vynecháme raný pravěk, kdy se pravděpodobně nějaké rituály čemusi nadpřirozenému vykonávaly, ale magie jako taková byla kvůli lidské evoluci pro nás ještě v plenkách, tak bych poukázala na jedno velké historické období - starověk. Epocha zrodu prvních civilizací vůbec!

Už jen slovo magie pochází ze staroperštiny, což o něčem vypovídá! Lidé byli nejspíše odjakživa škodolibí, protože už například v antickém Řecku či starověkém Egyptě nalezneme zmínky o pokusech uhranutí nerudného souseda či snahu řídit počasí, aby bylo mnoho úrody a aby bylo v těžkých časech z čeho odvádět daně. Magická moc se často přisuzovala božstvům, lidé možna tehdy ještě většinově nechápali, že magie čiší ne z nebes, ale z jich samotných a objektů okolo nich.

Syrovou magii možná více vnímali staří Keltové, Galové a pohani na evropském kontinentu obecně. Magie byla v přírodě - snažili se ji udržet v nejrůznějších amuletech.

Existenci černé magie by měly dokládat i ochranné kamenné kruhy. Ty se stavěly docela často, dnes mudlům dokonce motají hlavu. A před čím jiným by měl ochranný kruh chránit, když ne před nebezpečím? Ze strany černé magie? Proháněli se už tehdy po liduprázdných pláních černokněžníci? Myslím si, že ano, ačkoli jejich přítomnost se jen velmi těžko dokládá.

Více dokladů o působení černokněžníků se nám dochovalo ze středověku. Osobně to ale za počátek černé magie nepovažuji (za mě stále vede starověk či už doba kamenná) jelikož zastávám názor, že kde vznikne světlo, tam je i tma.

 

2)

Tedy nejsem si úplně jistá s tím škatulkováním pro pokročilé (některé tituly v sobě obsahují znalosti jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé či experty), ale něco jsem přece našla! (snad nevadí, že většina je ze zahraniční produkce - k některým zajímavým jsem přiložila i odkaz)

Ono všechny grimoáry obvykle obsahují menší grimoáry ze starověkých dob  apod., takže je možné, že se někde i opakuji...

 

  1. Grimoire Nexus - soubor autorů (papež Lev III., Honorius a další neuvedení...)
  2. La véritable magie noire - Iroe Grego

  3. The Book of Black Magic - A. E. Waite
  4. Grimoirum verum - neznámý
  5. The Warlock's Book - Peter Haining
  6. Had Genese II: Klíč k černé magii - Stanislas de Guaita
  7. Grand Grimoire - soubor starých grimoárů (spolek neznámých autor,. papež Honorius a Lev III.)
  8. The Tower of Belial - Alexander Dray
  9. High Speed Signal Propagation: Advanced Black Magic - Howard Johnson

  10. Black Magic: Spells of Destruction - Ashtara Mikovich