Soutěže 1206
Výuka 1133
Semináře 404
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 3. 6. 2018 21:56
Předmět: Kočka, tvor v kouzelnickém světě, 3. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Už víte, že kočku je nutné poslouchat. A tak si představte, že vaše kočka by se ráda vydala na večírek, kam musí přijít v převleku! No a vám nezbývá nic jiného, než kočce vyhovět. Vymyslete jí tedy převlek. Nejlépe více, aby si mohla vybrat! Využijte své znalosti ze tří let studia a vymyslete něco geniálního, co bude kočka zbožňovat.

Máte několik variant, jak kočce přání splnit: 

1) Kostýmy popište. Včetně různých detailů a popisů materiálu. Minimální délka eseje bude alespoň 9 palců.

2) Můžete kostýmy nakreslit a přidat popisek. S alespoň dvěma obrázky pak může být minimální délka eseje 6,5 palce. 

3) Pokud kostýmy opravdu vyrobíte, pak popisek postačí na 5 palců.

Nezapomeňte, že musíte prezentovat alespoň dva kostýmy!

Vypracování

Hezký den, madam,

sice pochybuji, že by se kočka skutečně cítila dobře v oblečku, přesto však posílám návrhy tří kostýmů, které podle mě dostatečně odpovídají kočičímu egu.

S pozdravem a poděkováním za zajímavý rok
Heky

1) Faraon

První kostým se vrací k době starého Egypta, zlatému věku kočičí vlády nad lidmi, k němuž kočky pomalu, ale jistě znovu spějí (lidé píší na zdi a uctívají kočky).

Kostým faraona (za nikoho s nižším postavením by se kočka nepřevlékla) se skládá ze tří částí: "čelenky", nákrčníku a bělostného pláště, který nahrazuje egyptskou "sukýnku", která by se kočce jen zbytečně pletla pod nohy. 

"Čelenka" je historicky nepřesná, napodobuje pouze vnější tvar, nikoli skutečné skládání této slavné pokrývky hlavy. Horní půlkruh je tvořen pevnou, ale lehkou kostrou (např. z lepenky) obalenou látkou či spíš úpletem, jehož spodní dva konce volně přečnívají po kočičích plecích. Ve shodě s předlohou tvoří vzor modré a zlatavé pruhy, nad čelem svislé a po stranách hlavy vodorovné.

Také nákrčník se od historické předlohy značně liší, a to především tím, že je na něm připevněn slavný vous, který si lidští faraoni připevňovali přímo na bradu. Ten je tvořen jednoduchou kostrou z drátků, které obmotává pruh modré látky. Samotný nákrčník by měl být vyšit korálky, tak by ovšem značně získal na váze, proto je zdoben pouze obtisky. Barevně se zde střídají modrozelené, červené a zlaté pruhy.

 

2) Kocour v botách

Druhý kostým sáhl pro inspiraci do pohádek. Zobrazení představuje pouze jeho základ, bez zdobných doplňků.

Na hlavě kočce sedí fešácký klobouk s širokou krempou zdobený rudým pérem. V místě, kde je péro zabodnuto do klobouku by se měla nacházet ještě barevná sametová stuha vepředu zdobená zlatou přezkou.

Kolem krku má kocour uvázaný šátek na jednoduchý, leč elegantní uzel s dlouhými, volně visícími cípy.

Kolem pasu se táhne široký rudý pás, na němž je zavěšena pozlacená replika kordu. Od pásu k rameni se táhne šerpa, zdobená trojbarevnou kokardou (bílou, zlatou a červenou) v místě, kde se překrývá s opaskem (na druhém boku než je kord).

Kocour v botách potřebuje vysoké boty, protože si však nedokážu představit, že by jakákoli kočka dobrovolně souhlasila se zakrytím drápků, chybí botům z té nejjemnější kůže podrážka... čímž z nich víceméně zbyly dvouvrstvé "rukávy" spadající kočce od kolen k zemi.

 

3) Supercat

Třetí kostým se inspiroval v současnosti velice oblíbeným žánrem fantasy a stvořil kočičí obdobu "železného" létajícího muže, Supermana.

Kostým se skládá ze tří částí, lví hřívy, trika a pláště.

Lví hříva je čistě kočičí záležitost, s lidskou předlohou nemá pranic společného. Všichni ovšem víme, že každá kočka se ve svém srdci považuje za opravdového lva, krále všeho tvorstva. Čelenka je zpevněná a zároveň zdobená rudou stužkou nad čelem, takže vedle lví hřívy připomíná i rituální koruny některých ostrovních národů.

Modré triko s rudým S ve zlatém poli pak vychází plně z lidské předlohy, jen s tím rozdílem, že netvoří ucelený trikot s legračním zdůrazněním oblasti beder ve tvaru trenýrek, ale končí právě v pase, kde je lemována zlatým pruhem s příčnými červenými proužky.

Kostým dotváří červená pláštěnka, podobně jako triko zdobená obřím S. Tato pláštěnka by sahala až k zemi, kdyby nebyla nadzvednuta několika drátky umně všitými do látky tak, aby simulovala vzdouvání ve vzdušném proudu.