Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Havraspár

Autor: Mario Moraes
Práce odevzdána: 24. 9. 2011 04:36
Soutěž: Hudbověda
Zadavatel soutěže: Midar Kilahim

Zadání soutěže

Jak jistě víte, tak i svět kouzelníků má své hudební skladatele, skupiny, zpěváky a podobná hudební uskupení. Ale kdo to všechno je?

 

Vaším úkolem je vypsat maximálně 6 (slovy šest, římskou číslicí VI) skupin/zpěváků/jiných hudebních tentononců, které znáte. Nesmíte ale zapomenout na roky jejich života, případně aktivní hudební činnosti a podrobnosti o celé jejich kariéře, případně doplnit i zajímavosti ze života.

 

To celé nechť je dlouhé jak uznáte za vhodné. Jednotlivé hudební tentononcy mi prosím očíslujte. Nesmíte ale zapomenout na omezení maximálního možného hodnocení.

 

S vašimi příspěvky se bude dále pracovat. Je tedy možné, že dojde i ke zveřejnění.

 

UPOZORNĚNÍ: Přísný zákaz uvádět kouzelnické skupiny či zpěváky, které se vyskytly v sérii knih o HP. Použijte vlastní fantazii.

Vypracování

1) Horác Zlatohlas - 1945 - současnost
Populární zpěvák čarodějné říše původem z Velké Británie. Narozen krátce po 2. světové válce poblíž Manchesteru v Anglii jako Horác (Horacio) Ross-Cameron, pseudonym Zlatohlas (Goldenvoice) přijal kolem roku 1964 na doporučení manažera při natáčení prvního singlu "Láska na koštěti" (Love on the Broom).

Tento singl se stal jedničkou čarodějnických hitparád v únoru 1964, než jej v září vystřídala písnička mudlovské skupiny Beatles - "A Hard Day´s Night". Zlatohlas se znovu prosadil v období Vánoc 1964 s písní Magické Vánoce (Magical Xmas).
Druhá polovina 60. let střídala jeden úspěch za druhým. zlatohlas neměl v kouzelnickém světě konkurenci a jedinými jeho soupeři byly mudlovské kapely a interpreti, jejichž popularita v kouzelnickém světě byla na vzestupu díky sexuální revoluci a vůbec bouřlivým šedesátým letům.

Rok 1965 se nesl ve znamení souboje Zlatohlasa s mudlovskými interprety Tomem Jonese (jeho "It´s Not Unusual" bodovalo v čarodějném světě na jaře), léto patřilo Zlatohlasovi díky letnímu hitu "Lektvar štěstí", ale v srpnu prohrál s The Beatles a jejich písní "Help", podzim zase ovládli The Rolling Stones s hity "Satisfaction" a "Get Off of My Cloud".

Rok 1966 byl z pohledu mudlovské muziky slabší, čehož Zlatohlas dokázal plně využít. Jeho hity "Ve stínu vrby mlátičky", "Abrakadabra" a "Černovousův nářek" ovládly hitparádu na neuvěřitelných 28 týdnů v kuse!
Následující rok přinesl Zlatohlasův vůbec největší hit, ačkoliv se jedná o remake v tu chvíli obrovsky populární mudlovské písně Scotta McKenziho. McKenzie vydal v srpnu píseň "San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hand)", píseň měla potenciál stát se megahitem i v kouzelnickém světě, ale Zlatohlas na to zareágoval a na konci srpna vydal remake Hogwarts Castle, rádia píseň začala hrát přesně o víkendu předcházejícímu cestě studentů do Bradavic.
Píseň je adaptací do kouzelnického prostředí. Místo: "If you´re going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hand" (Když jedeš do San Francisca, měj určitě nějaké květiny v rukou) se zde zpívá "If´you´re going to Hogwarts Castle, be sure to wear your wand in the hand" (Když jedeš do bradavického hradu, měj určitě svou hůlku v ruce.
Písně se prodalo několik milionů nosičů a Zlatohlas se stal jedním z nejbohatších lidí v kouzelnickém světě.
S tím je ovšem spjat i částečný ústup v jeho kariéře.

Zlatohlas se totiž soustředil především na předělávání mudlovských písní, jenže první polovině 70tých let v Británii chyběl pořádný hit i v mudlovské muzice. Zlatohlas měl sice několik vlastních alb, ale z jeho původní tvorby se v polovině 70tých let prosadila jen píseň Testrál. Změna přišla až v roce 1975 díky nástupům skupin jako ABBA a Queen. Právě hit skupiny Queen "Bohemian Rhapsody", který Zlatohlas nazpíval se skupinou Zlomená košťata (Broken Broomsticks) jako "Magical Rhapsody" je po "Hogwarts Castle" jeho největším hitem. Následující rok následovala se stejnou skupinou předělávka písně "Dancing Queen" ("Magical Queen") od ABBA. Z původní tvorby Zlatohlase z 2. poloviny 70. let stojí za zmínku píseň "Nerovná láska" ("Uneven Love) pojednávající o lásce čarodějky k mudlovskému chlapci.

Vsázka na remake Zlatohlasovi vyšla jen jednou v 80. letech a to opět u hitu od švédské skupiny ABBA, konkrétně u píseň "Winner Takes it All" (Vítěz bere vše) pod názvem "Wizard Takes it All" (Čaroděj bere vše). Zlatohlasovi se obecně od 80. let příliš nedařilo v britské čarodějné hitparádě, a tak žil z úspěchů, kterých dosáhl v dosavadní kariéře, pořádal turné po celém známém kouzelnickém světě, na které chodilo především publikum, které si získal v letech šedesátých a sedmdesátých. Bohužel nové fanoušky se mu příliš nedaří získávat a jeho obecenstvo s ním stárne. Toto se částečně podařilo zvrátit na začátku 90. let díky hitu "Four balls, one Championship"(Čtyři míče, jedno mistrovství) což byla hymna mistrovství světa ve famfrpálu hostěném v roce 1992 u britského Warwicku. Nicméně Zlatohlas zůstává zpěvákem starší generace i dnes.

Pokud jde o zpěvákův osobní život, Zlatohlas nedokončil studium v Bradavicích, odkud odešel v roce 1963, aby se mohl věnovat naplno pěvecké kariéře. Předtím působil coby sólista v bradavickém pěveckém sboru. Oženil se až v roce 1979 se zpěvačkou Belatrix Folksongovou, se kterou má tři děti - dvě dcery Hannah (1982), Maximu (1985) a syna Patricka (1989).

 

2) Michael Joseph Jackson 1958 - 2009 (pro mudly) - současnost (pro čaroděje)
Ač to žádný mudla netuší, Michael Jackson je zřejmě nejznámnější čaroděj v mudlovském světě. I když čaroděj není správné označení, jelikož jeho rodiče už v útlém věku poznali, že malý Michael je moták. Příčinou byly genetické problémy v rodu Jacksonů, kvůli nimž se u Michaela a většiny jeho sourozenců neobjevili čarodějné schopnosti. Nemohli tedy navštěvovat školu pro čaroděje v Salemu, ale museli se věnovat civilní kariéře, u většiny z nich se naštěstí objevil hudební talent. Ačkoliv postrádali kouzelnické schopnosti, udržovali kontakt s kouzelnickým světem.

Michael se začal sólově prosazovat na začátku sedmdesátých let, ale to především v mudlovském světě. Jenže jeho popularita dosáhla i do kouzelnického světa a tak Jackson připravil několik předělávek vlastních hitů, se kterými vystoupil v roce 1988 na koncertním turné. Jackson upravil mimojiné svoje hity "Billie Jean" (v kouzelnickém světě vyprávějící příběh čaroděje, do kterého se zamiluje mudlovská dívka, on její city neopětuje, ona zjistí jeho tajemství a vyhrožuje, že jej prozradí), "Beat it" (ústředním motivem je čarodějnický souboj) nebo "Thriller" (o strašení mudlů).

U Jacksona se v průběhu 90. let objevila tendence k tomu zaplétat se do různých skandálů v mudlovském světě. Proto stále více a více začal žít ve světě kouzelníků. Když chystal svůj comeback na konci první dekády 21. století, jeden z jeho asistentů přišel na jeho tajemství. Aby Jackson zamezil možnosti odhalení existence kouzelnického světa, rozhodl se do něj 25. června 2009 odejít nadobro. Jeho chystané turné "This is it" se skutečně odehrálo a dokonce v Londýně, jak bylo původně v plánu, ale místo 02 Areny v Příčné ulici.

 

3) Athena Black - 21. června 1997 - současnost
Athena je vzdálenou příbuznou čarodějnické rodiny Blacků. Její otec Jeffery Black si vzal mudlovskou ženu a odstěhoval se s ní do Spojených států. V roce 1997 se jim narodila dvojčata Athena a Rebecca. U její sestry se čarodějnické schopnosti nikdy neprojevily, ale u Atheny ano a tak se v roce 2008 stala studentkou Bradavické školy čar a kouzel.

Všechen volný čas ovšem tráví se svojí rodinou a jednou během prázdnin složily se sestrou písně Friday, ve kterých zpívají o svém školním týdnu. Rebecca o týdnu v mudlovské škole, Athena o týdnu v Bradavicích. V mudlovském světě se Rebeččina verze prosadila v únoru 2011 díky sociálním sítím a videoserveru youtube.com. Po návratu z vánočních prázdnin se rozšířila i Athenina verze po Bradavicích, kde k tomu napomohli především duchové, kteří si píseň začali notovat a postupně se rozšířila mezi studenty.

Athena ji za pomoci Witchcraft Music Record nahrála na začátku letních prázdnin 2011 a píseň se stala letním hitem v čarodějném světě. Poprvé na první místo hitparády dosáhla poslední červnový týden a v současnosti (konec druhého týdne v září) se na první pozici stále drží.

Athena je spíše průměrnou studentkou Bradavic. Patří do Mrzimorské koleje, její silnou stránkou jsou bylinkářství a přeměňování, naopak velké potíže ji činí lektvary.

 


4) Romantismus v kouzelnické hudbě
Samozřejmě i v kouzelnické hudbě je konec 19. století spojený s obdobím romantismu. I kouzelnická hudba začala po většinu 19. století přijímat lidové motivy a vycházet z emocionality. Naopak to bylo pro kouzelnickou hudbu nejzářivější období, neboť pohádkové a čarodějné motivy byly velmi rozšířeny i v hudbě mudlovské, což je spojeno s ústupem náboženských dogmat a částečným návratem k přírodě a okultismu. Operní žánr se rozvíjel především na kontinentě, průnik do Anglie byl pomalý a řízený trendy v mudlovském světě.

Na starém kontinentě se velmi záhy s nástupem romantismu objevily první čarodějné opery, jak je pro romantismus typické, skládané v národních jazycích, nikoliv v latině či italštině (samozřejmě mimo Itálii). V německy mluvícím světě vycházely především z starogermánské mytologie, ve střední Evropě měly především přírodní motivy a ve Francii se jednalo o hrdinská témata.

Do Anglie opera pronikla až kolem roku 1880 a to především díky magické opeře Mudrc (The Sorcerer) mudlovských skladatelů W. S. Gilberta a Arthura Sullivana. Nejvýznamnějším anglickým kouzelnickým operním skladatelem pozdního romantismu je bezpochyby J. A. Fickeley (1842 - 1924), který čerpal především z arthušovských legend. Není tedy překvapením, že nejvíce ocenění sklidila jeho opera Merlin z roku 1984. Předtím se Fickeley věnoval přírodním tématům a oslavám krás anglické přírody, kde se ovšem často objevovaly i motivy industriální revoluce a jejího vlivu na čarodějnický život, jako například v lyrickém cyklu Přelet na košťatech nad Železným údolím.

 


5) Modrá (je dobrá)
Bohužel železná opona nerozdělovala jen svět mudlů, ale zasáhla i do světa kouzelníků. Bylo totiž nemožné pro kouzelníky z východní Evropy poslat studovat své děti na školy v Evropě západní, například do Bradavic. Rodiče by jejich "zmizení" těžko obhájili mudlovským úřadům. A tak první studenti z východní Evropy se do Bradavic dostali až po roce 1990. Jeden student z České republiky jménem Tomáš Zrůst přetextoval v té době v jeho vlasti populární hit Modrá (je dobrá) od kapely Žlutý pes na oslavu toho, že byl přijat do Havraspáru:

"Modrá je kolejka, kde můžeme žít.
Modrá je barva, kterou musíme ctít.
Modrá je podlaha, když vytřeme prach.
Modrá je dobrá, už je to tak!

Modrá je Lilka, ta moje vrána,
modrá je prej v Bradavicích tráva.
Modrá je údajně i kolejní myška,
senzačně modrá je moje kouzelná knížka.

Jako nálada, když zahrajou poslední kus,
modrá je naděje láska i moje blues
je to barva, kterou mám prostě rád,
modrá je dobrá, už je to tak.

Modrá je Aneta, ta moje holka, (jeho přítelkyně také byla v Havraspáru)
Modrá je vzpomínka na opilího Bolka (a ač se to neví, tak i Bolek Polívka byl v Havraspáru)
Šedá dáma má modrej přeliv,
modrý voko má i zlatej šerif, (narážka na primuse Nebelvíru, který se snažil najít nějakou špínu na studenty Havraspáru a stala se mu malá "nehoda")

Jako nálada, když zahrajou poslední kus,
modrá je naděje láska i moje blues
je to barva, kterou mám prostě rád,
modrá je dobrá, už je to tak.

Jako nálada, když zahrajou poslední kus,
modrá je naděje láska i moje blues
je to barva, kterou mám prostě rád,
modrá je dobrá, už je to tak.

 

6) Rock for Wizard!
A závěrem nesmí chybět nejvýznamnější čarodějnický hudební festival. Každoročně se koná nedaleko Canterbury v Anglii a nese název Rock for Wizard! Poprvé jej uspořádal jistý Dean Smith 18. května 1983. Od roku 1988 se koná pravidelně a vystupují na něm nevýznamnější čarodějnické kapely a interpreti.

Nejlepším ročníkem byl ročník 1996, kde se na Rock for Wizard slétlo 423 132 čarodějů ze všech koutů světa. Ačkoliv tomu název neodpovídá, nejde o výhradně rockový festival, ale o festival všech žánrů hudby. Tradičně je v kouzelnickém světě populární etnická hudba vycházející z různé mytologie, pohanské, starogermánské či staroanglické a ta má vždy velmi silné zastoupení. Stejně ta hudba spojená s šamany různých jiho- a severoamerických kmenů. Ale večer festival většinou přechází na rockový koncert, kde vystupují nejvýznamnější soudobé čarodějnické rockové kapely jako Merlin Sisters (Merlinovy sestry) či Luciferův skřekot.

Bohužel Rock for Wizard je známý i pro poměrně vysokou úroveň kriminality. Každý rok skončí v Azkabanu několik desítek zlodějů košťat či sexuálních zvrhlíků, kteří zneužili kletby Imperius.