Soutěže 1481
Výuka 1517
Semináře 499
Nebelvír

Autor: Nebelbrach Mechacha
Práce odevzdána: 28. 12. 2009 11:40
Předmět: Latina, 2. A
Termín: 8. termín

Zadání domácího úkolu

Napište mi něco o bitvě u Thermopyl. Nechci žádné nudné údaje z knížek či netu, popusťte uzdu své fantazii. Chci číst třeba zápisky spartského vojáka z bitev, chci jeho příběh, chci váš názor a pohled. Žádné údaje apod.! Polovina A4.

Na závěr úkolu bych ocenila, kdybyste mi napsali, jak se vám tento předmět líbí, jestli vám styl výuky vyhovuje, popřípadě co byste změnili. Ale co je hlavní – napište mi, jestli plánujete pokračovat ve studiu i příští rok, abych věděla, jestli otevřít třetí ročník.

Vypracování

To všechno je vážně k vzteku. Máme v Athénách skvělé demokratické zřízení, jaké nám mohou všichni v celém Řecku závidět. A teď najednou vtrhne do Řecka ta barbarská horda, jak oni si to říkají? Peršané? Jo, to jsou oni. Napadají města, všechno ničí, je mi z toho nanic. Ale jsou věci, ze kterých je mi ještě hůře. Athény by měly být tím nejdůležitějším státem v Řecku, jsme nejvyspělejší, nejkulturnější. Ve srovnání s námi jsou na tom ostatní stejně jako barbaři ve srovnání s nimi. Máme silné vojsko, skvělé pěvce, úžasné sportovce, dovedné řemeslníky i zemědělce, kteří nás živí. Celý svět musí obdivovat naše loďstvo. Musí? Měl by, ale ve skutečnosti se musíme dělit o prestiž s těmi děsnými Lakedaimoňany. Když takový Sparťan nastoupí na loď, akorát se pozvrací, tak jsou neschopní. Bojovat umí jen na souši. Zde jsou stateční, ale to jenom kvůli tomu svému děsnému zřízení. Koho by v takových podmínkách vůbec bavilo žít, nic se nedivím, že raději umírají v boji. Jsou to hrubí, neotesaní primitivové, kteří se víc než Řekům podobají barbarům. Žijí jak zvířata, nic jiného. Krále mají rovnou dva, už z toho je jasné, jak jsou zvrhlí. Z toho, jak zabíjejí malé děti a starce, musí být každému civilizovanému člověku na blití. A teď se s nimi bratříčkujeme kvůli Peršanům. Jednáme s nimi, dohadujeme se… Oni by nás klidně nechali Xerxovi napospas, nejraději by zůstali někde na Peloponésu, počkali, až nás Peršané vyřídí, a pak se teprve začali bránit. A co my na to? Vykřičeli jsme snad po celém Řecku, co jsou zač? Kdepak. Místo toho za nimi jdeme téměř s prosíkem. Naši milí Sparťani, nechtěli byste přece jen bojovat? Je to urážka celé naší athénské hrdosti. Dokonce i naším lodím jsme nechali velet sparťanskou suchozemskou krysu. A teď Sparťani bojují tady kousek u Thermopyl. Nejenom Sparťani, ale hlavní je, že tam armádu vede ten panchart Leónidas. Jestli uspěje, budou se zase naparovat. Stanou se snad tím nejdůležitějším řeckým státem. To přece nesmím připustit. Ženo, kde je náš syn Efialtés? Někde se prochází s Periklem? Ať přijde sem! Zajímavý mladík ten Periklés, dělám si velké naděje, že bude jednou důstojným nástupcem Themistokla. Jen aby dříve neovládla Athény Sparta. Efialte, vítej. Pojď sem. Sleduješ zprávy z té bitvy v soutěsce? Nevypadá to dobře, zdá se, že Sparťané vítězí a získávají tím převahu nad námi. Lépe by bylo, kdyby Leónidas prohrál a my se pak ubránili tady. Synu, znáš tu stezku přes pohoří Kallidromos nad Thermopylami? Ano, tu. Převleč se za rolníka a propliž se k Peršanům. Ukaž jim tu stesku, ale nech si za to zaplatit měšcem zlata, aby ti uvěřili, že to děláš pro peníze, jinak by si mohli myslet, že je lákáš do pasti. Tak už běž. Výborně, myslím, že jsem to zařídil dobře. Sláva Athén zůstane zachovaná!