Zadání domácího úkolu
Vítám vás u závěrečné eseje z Obrany proti černé magii a gratuluji všem, kteří se dostali až sem!
Co bude vaším úkolem? Alespoň na 9 palců mi napíšete něco o MKST - Mezinárodním kouzelnickém soubojovém turnaji. Každý rok ho pořádá Ministerstvo kouzel. Kdy se koná? Kde? Jaká má pravidla? Co je odměnou? Mám znát nějaká významná jména? Poučte mě trochu a rozšiřte mi obzory!
Vše, co vás k tématu napadne.
(pozn.: aby nedošlo k nedorozumění, nemyslím Turnaj tří kouzelníků, informace si vymyslete)
Přeji hodně štěstí!
Vypracování
Hezký den,
níže posílám svou esej. Snad se Vám bude líbit.
MKST se každým rokem koná v Itálii. Pod palcem ho má zdejší MK ve spolupráci s Mezinárodním sdružením kouzelníků. Koná se vždy od první soboty v listopadu a trvá týden. Letos proběhl jubilejní 300. ročník. Přesně tak, první MKST se konal v roce 1718, tedy rok poté, co byly uzákoněny Kletby, které se nepromíjí.
Důvodem, proč se pořádá zrovna v Itálii je bezesporu místo. Kouzelníci si dokázali zařídit parádní místo. Římské Koloseum. Je vynikající - nabízí několik tisíc míst k sezení, je v metropoli, dopravní dostupnost báječná. Navíc, v listopadu už poklesla turistická návštěvnost, takže není tolik starostí s mudly. Ano, samozřejmě musí být vynaloženo velké úsilí a značná práce na tom, připravit Koloseum pro takovou akci. Ale i to se kouzelníkům povedlo. Vždy stačí, když se na správných místech v mudlovských institucích objeví zdatní kouzelníci, kteří zařídí, aby na týden bylo Koloseum uzavřeno - však už je to tradicí, že počínaje první sobotou v listopadu není možné Koloseum navštívit (pochopitelně jen mudly). Mudlové si myslí, že probíhá technická kontrola a něco jako "restaurování" a úklid veškerých prostor Kolosea, a to úplně všude. Což o to, nejsou daleko od pravdy - kouzelníci si to po této události vždy po sobě "uklidí".
MKST má svá pravidla, zmíním ty nejdůležitější, které byste měla znát, chcete-li se přihlásit:
- Účastníkem může být osoba kouzelnického světa starší 21 let, která nemá žádné kouzelnické přestupky (např. nepatřičné užívání kouzel apod.).
- Účast je podmíněna zaplacením částky 10 galeonů (náklady na výrobu dresů, zajištění ubytování, stravování, 1 VIP vstupenka na všechny souboje, také v případě vypadnutí). Částku je nutno zaplatit nejpozději 1 měsíc před zahájením. Datum bývá nejčastěji stanoveno do 30.5.
- Každý účastník se musí písemně přihlásit, a to nejpozději do konce kalendářního roku, který předchází roku, ve kterém se MKST koná.
- Každý účastník se nejpozději do 3 měsíců před zahájením MKST musí podrobit kouzelnické léčitelské prohlídce. Datum bývá nejčastěji stanoveno do 31.3.
- Každý účastník se přesně 7 dní před zahájením turnaje musí podrobit kontrole hůlky. Datum bývá nejčastěji stanoveno do 30.6.
- Celkový počet účastníků je rozdělen do skupin po maximálně 8 osobách. Toto je uskutečněno náhodným losem. Rozlosování probíhá první večer zahájení turnaje.
- Souboj je časově omezen na maximální dobu trvání 1 hodiny. Vítěz získá 3 body za výhru v čase pod 60 minut. V případě remízy získá každý z účastníků 1 bod.
- Při souboji je zakázáno používat neverbální kouzla. Všechna provedená kouzla musí být vyřčena dostatečně nahlas tak, aby byla zachycena na kouzlozáznamu (účastníci během souboje mají na sobě aktivováno kouzlo Sonorus, aby byli slyšet).
- Ve skupinách proběhnou souboje každý s každým. Ze skupiny postupují vždy dva nejlepší účastníci.
- Všichni postupivší účastníci jsou po ukončení všech soubojů ve skupině opětovně rozlosováni mezi sebou. Nyní už hrají pouze ve vylosovaných dvojicích v systému tzv. akromantule - vítěz ze dvojice postupuje dál a bojuje proti dalšímu vítězi v jiné dvojici. Tento způsob je aplikován do doby, než zůstane 8 nejlepších účastníků.
- Těchto 8 svede hromadný souboj každý proti každému, kdy z něj postupně vypadnou 4 účastníci.
- Zůstanou 4 vítězové, a ti pak opětovně bojují každý s každým. Se stejným bodovým schématem (výhra 3 body, remíza 1 bod). Avšak s menším časovým prostorem pro jeden souboj, který činí 30 minut.
- Jsou-li body ve skupině, po akromantuli nebo po posledním semifinálovém turnaji shodné, rozhoduje o postoupení účastníků se shodným počtem bodů výhradně náhodný los.
- V případě shody u nejlepších 4 účastníků rozhoduje počet celkových výher napříč celým turnajem. Pokud je i tento počet shodný, rozhoduje dále počet remíz napříč celým turnajem.
- Jestliže je i tento počet shodný, dochází k rozstřelnému souboji, kdy může každý z účastníků použít pouze tři kouzla na zneškodnění soupeře. A tyto může využívat během zápasu neomezeně, avšak jiná kouzla použít nesmí.
- Oceněna jsou všechna 4 místa. Účastníci, kteří se na těchto 4 nejlepších pozicích umístí, se nesmí účasnit MKST v následujících 4 letech. Opětovně to mohou zkusit až po uplynutí 4 dalších ročníků turnaje. Toto pravidlo bylo přidáno v roce 1918.
V galerii přikládám přehledný harmonogram celého klání s důležitými daty.
Odměny pro výherce jsou finanční odměny (1. místo 100 galeonů, 2. místo 75 galeonů, 3. a 4. místo po 50 galeonech) a také sošky bojujících kouzelníků. Každý takto umístěný kouzelník dostane svou vlastní sošku, která jej zpodobní. 1. místo ji obdrží zpracovanou z kovu Rhodia, 2. místo ji získá z kovu Zlata, 3. místo pak z kovu Palladia a 4. místo ji má vyrobenou z Platiny.
Zajímavosti z historie:
- Nejmladšímu účastníkovi bylo v době konání turnaje 21 let (probojoval se až do semifinále), nejstarší účastník měl 136 let (byl absolutním vítězem v roce 1972).
- Během let 1914-1918 a 1938-1968 došlo k dočasnému přemístění místa konání z Itálie do Austrálie (byla zde vybráno místo v opuštěných částech ve středu kontinentu). Vlivem světových válek a poválečných situací v Evropě. V těchto letech také docházelo k drobným úpravám a výběru hráčů jistých národností do určitých skupin tak, aby docházelo co možná nejméně k národnostním konfliktům (němečtí kouzelníci nebojovali ve skupině proti anglickým apod.)
- Šestkrát se do semifinále probojovali alespoň dva sourozenci, kteří proti sobě v závěru museli soubojovat. Jednou se dokonce přihodilo, že 4 nejlepšími kouzelníky se stali 4 kouzelníci a čarodějky z jedné rodové linie (sourozenci, bratranci/sestřenice), a to v roce 1898.
- Dvanáctkrát se objevil efekt Priori incantatem, když se setkaly sesterské hůlky v souboji proti sobě a odmítly proti sobě bojovat. Tyto zápasy pak začaly být ihned označovány jako remíza a byly začleněny do pravidel turnaje.
- V roce 1720 byl vytvořen seznam zakázaných kouzel a kleteb (kouzla bezprostředně ohrožující život a zdraví kouzelníků, včetně kleteb, které se nepromíjejí), který je každý rok před zahájením turnaje aktualizován a všichni účastníci jsou povinni se s ním seznámit. Použití jakéhokoliv kouzla ze seznamu znamená okamžitou diskvalifikaci a nemožnost se do MKST v budoucnosti na dalších 10 let přihlásit. Poslední kouzlo zde bylo přidáno v roce 1997. Jsou zde samozřejmě i Zakázané kletby, Sectumsempra, ale třeba i takové Cholerum (kouzlo otravy), Tetanum (kouzlo otravy krve) nebo i Obliviate (kouzlo zapomnění). Je to samozřejmě dlouhý seznam a účastníci to vůbec nemají jednoduché.
Vím, že jste ještě chtěla slyšet jména, ale tak na tento výčet já moc nejsem :-). Snad se Vám i bez konkrétních jmen mnou sepsané informace líbily.
Děkuji za krásný a příjemný školní rok. Doufám, že se dočkám i druháku :-)
(v galerii jsou dva skoro stejné obrázky - nevím proč, ale ten první mi nešel odebrat, má tam jednu grafickou kosmetickou chybku, kterou jsem chtěla opravit a proto přidala ten druhý obrázek; při snaze první obrázek odebrat z galerie mi vyskakovací okno řekne, že se obrázek nepodařilo smazat; bohužel netuším proč a neumím to opravit)
E. M.