Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 10. 2. 2019 20:07
Předmět: Testrálologie, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

1 Jaký je vás osobní vztah ke kouzelným tvorům obecně? Máte je rádi? Zajímáte se o ně podrobně? A slyšeli jste už někdy o testrálech? Pokud ano, co všechno? Chci vědět všechno o vás a o vašem vztahu ke kouzelným tvorům!

 

A V hodině jsem zmínil bájného pegase. Zkuste mi o něm něco vypátrat a napište mi, co je zač, jak vypadal a všechno ostatní, co o něm zjistíte. Anebo mi ho rovnou nakreslete!

 

B Znáte nějaké další druhy okřídlených koní než pegase nebo testrály? Pokud ano, tak jaké? A co o nich víte? Můžete rovněž i kreslit! Rád se podívám na vaše díla plná kreativity a fantazie!

 

V případě, že se rozhodnete jen a pouze psát, bude minimální délka úkolu 3 palce. V případě, že budete kreslit, se uspokojím se 1,5 palci.

Vypracování

Hezký den, pane,

ještě jednou děkuji za možnost nevolit mezi Pegasem a okřídlenými koňmi obecně. Prosím, věřte mi, že mi nejde o nahnání bonusových bodů, jen jsem se prostě mezi možnostmi A a B tentokrát nedokázala rozhodnout.

S pozdravem
Heky

 

Já a kouzelní tvorové
Mám ráda kouzelné tvory, jen... podobně jako u většiny zvířat, dávám přednost tomu, když je mohu obdivovat tak trochu z dálky, v příbězích, v knihách, jaké psal Mlok Scamander, Isidor ze Sevilly nebo Pavel Žídek (Kniha dvacatera umění mistra Pavla Žídka, část přírodovědná), v zoo a na obrázcích. 

O testrálech vím jen tolik, kolik toho prozradil Mlok a příběhy o Harry Potterovi:

A) Pegas

Nádherný bělostný okřídlený kůň z antické mytologie.

Jeho matkou byla hrozivá Medúza, příšera s hadím tělem a hady místo vlasů, jejíž pohled měnil vše živé v kámen – vyskočil z jejího krku, když jí Perseus setnul hlavu. Chvíle, kdy byl zplozen Poseidonem, bohem moří, se také stala důvodem, proč se z krásné dívky stala děsivá příšera – Poseidon si totiž pro své hrátky vybral chrám bohyně Athény (natruc té "olivové panně") a ta si svůj hněv vylila na Medúze. Za svůj koňský vzhled Pegas vděčil svému otci – kůň byl jedním ze zvířat, jež mu byla zasvěcena, snad pro podobu pohybu koňského hřbetu a vln na moři.

Svůj život Pegas spojil s Bellerofontem, kterému pomohl přemoci chiméru, a s múzami, s nimiž žil na hoře Parnas a na hoře Helikónu, kde pod úderem jeho kopyta vytryskl ze země pramen Hippokréné. Když se na jeho hřbetě pokusil Bellerofon vzlétnout až na Olymp, Pegas jej shodil (navzdory zlaté uzdě od Athény, díky níž jej Bellerofon zkrotil) a poté už sám zůstal na Olympu mezi bohy a nosil Diovi blesky.

Podobně jako múzy, jež ochraňovaly jednotlivé druhy umění a věd, je i Pegas spojován s inspirací, nejčastěji spisovatelskou, básnickou. "Osedlat Pegasa" značí totéž jako "polibek múzy" – chvíli, kdy se dostaví inspirace.

B) Okřídlení koně

Mlok Scamander rozlišuje čtyři plemena okřídlených koní, vedle testrálů ještě koně abraxaské, aethonské a granijské.

Abraxasové jsou z nich největší a mají také obrovskou sílu, v příbězích o Harry Potterovi táhli kočáry návštěvy z Krásnohůlek. Plavé zbarvení znamená zlatistou (žlutou, v nejrůznějších odstíněch) srst a černou hřívu, ocas a také spodní části končetin.

Aethonští okřídlení koně jsou prý oblíbení v Británii a Irsku a mají kaštanově hnědé zbarvení. Za své jméno vděčí jednomu z koní, kteří táhli vůz slunečního boha Hélia po obloze. Toto čtyřspřeží bylo pověstné svým ohnivým temperamentem, nejenže byli jen těžko zvladatelní a milovali divokou jízdu, ale plameny jim dokonce vycházely i z nozder a tlamy. Samo jméno Aethon pochází z řeského aithón a znamená ohnivý.

Granijští okřídlení koně jsou ze všech plemen nejrychlejší, šediví a za své jméno vděčí bájnému Granimu ze severské mytologie, nejlepšímu ze všech koní – i bez křídel běhal jako vítr a jediným skokem dokázal překonat i ohnivé hradby, jež chránily (a zároveň věznily) krásnou Brunhildu. Otcem Graniho byl samotný Sleipnir, osminohý kůň nejvyššího ze severských bohů Odina.

 

S výjimkou testrálů mají všichni okřídlení koně svá mohutná křídla pokryta peřím, takže se podobají ptačím, nikoli netopýřím.

 

V příbězích o Percy Jacksonovi vystupují pegasové jako druh okřídlených koní, mezi nimiž vyniká vraník Blackjack – čtenáře si získá svým šarmem, vtipem a roztomilou neuctivostí: Percyho oslovuje "šéfiku", přesto je mu bezvýhradně oddaný a raději by vyčerpáním padl k zemi, než by přiznal, že je unavený.