Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Mrzimor

Autor: Freddy Reddy
Práce odevzdána: 10. 3. 2019 02:29
Předmět: Hradní divadelní kroužek, 1. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

V dnešní hodině jsme probírali, jak je důležité věřit si, když jste na pódiu, jelikož není jednoduché dělat všechno, co vám režisér nařídí, když na vás hledí desítky párů očí. Proto po vás chci jednu věc – vyberte si něco, v čem si nevěříte. Neradi kreslíte, protože vám to nejde? Básně jsou pro vás oříškem číslo jedna? Neradi vyrábíte, protože se říznete i o papír?

Běžte a ukažte mi, že to jde. Udělejte něco, co vám předtím nešlo a buďte na to hrdí. I kdyby to nakonec nevypadalo podle vašich představ, já vám přece do hlavy nevidím!

Můžete psát, básnit, kreslit, tvořit, fotit, vařit, cokoliv vás napadne! Hlavně mi to pak pošlete. V případě obrázků/fotek nezapomeňte na nějakou tu identifikaci (strčte tam někde svoje jméno, iniciály nebo tak).

Text minimálně 2,5 palce, báseň 15 veršů.

Vypracování

Dobrý den,

posílám vypracování domácího úkolu. Velmi si vážím, že jste mi vyšla vstříc ohledně fotografií i přesto, že nelze pomocí podpisu dokázat, že se jedná o má autorská díla. Mohu Vás však ujistit, že všechny tyto fotografie jsem fotil já sám a to v průběhu minulého a tohoto týdne. Ve škole jsem si zapsal mimo jiné volitelný předmět "Zpracování digitální fotografie", jehož podstatou je naučit nás fotografovat různé kompozice přes produktové fotografie, zátiší a architekturu budov až po portréty. Druhá polovina semestru je věnována praktickým úpravám ve photoshopu. 

Jelikož jsem nikdy před tím nefotografoval a této činnosti se nevěnoval nad rámec fotek na úrovni selfie na instagram či facebook, tak se pro mě jedná o krok do neznáma. Řekl jsem si, že by to mohlo být něco, co by mě bavilo. Myslím si, že je toto ideální vzorek pro tento domácí úkol, poněvadž mohu s jistotou prohlásit, že si zatím ve fotografování opravdu nevěřím. Doufám, že se to brzy změní a třeba na konci semestru již dokáži sám, bez pomoci instruktora, vytvářet krásné fotografie. 

Nyní tedy k ukázce mé prozatimní tvorby.

Ano, na obrázku je doopravdy obyčejná houba. Jedná se o mou úplně první fotografii ve fotoateliéru. Cílem tohoto cvičení bylo vyzkoušet si tzv. "produktovou fotografii" tedy focení jednoho předmětu na bílém plátně a správně natočeného (dle instrukcí cca na 45 stupňů, což se mi moc nepovedlo). Houba byla ideální zástupce předmětů ve tvaru kvádru. Je třeba ji zabrat tak, aby byly vidět 3 strany a stín za ní nepůsobil roztaženě a nepřirozeně. Ke všem produktovým fotografiím bylo třeba také použit externí blesk. Dalším předmětem je socha Smetany.

U tohoto předmětu jsme si vyzkoušeli práci s dvěma externíma bleskama z obou bočních stran. Bylo tedy třeba fotoaparát přenastavit oproti fotce s houbou. Je vidět, že jsem jej cvaknul trochu na křivo, takže opět nic moc.

Posledním předmětem v rámci focení produktové fotografie je starý fotoaparát. To nás mělo zase naučit pracovat s předměty jejiž materiál je různorodý, což má také velký vliv na výslednou fotografii. Je vidět, že se skládá z několika částí, tedy: sklo (průhledné, odráží se), kov (lesklý, špatně se nasvěcuje) a "kůže" (matný, tmavý). Myslím, že tato fotografie se mi celkem povedla, ale stále to může být lepší. 

Umět vyfotit pořádně produktovou fotografii se velice hodí, poněvadž čím dál více se rozšiřuje trend eshopů a tedy poptávka po fotografování produktů. Je to prostě něco, co se jen tak někde na stole mobilem blejsknout nedá. 

Na dalším cvičení jsme probírali tzv. "zátiší", tedy fotografii uměleckou. Ta má vyjadřovat nějaký skrytý význam. Zátiší se poprvé začalo objevovat již v dávné historii ve formě obrazů, později bylo převzaté fotografy. V zatiší by předměty měli mít hlubší smysl a vyjdřovat nějakou myšlenku. Například vyfotíme-li chléb, může se jednat o symbol jídla, života, sytosti nebo také chudoby. Samozřejmě fotografie, které jsem v ateliéru zkoušel vytvářet doopravdy hlubší význam nemají, šlo spíše o simulaci, kdy se snažíme zabrát pár předmětů, které vypadají líbivě v popředí s temnějším pozadím. U zatiší se nevyužívá blesku, nýbrž správně nastaveného světla, které nám nasvěcuje předměty v popředí. 

Tato fotografie je mým prvním pokusem o zátiší a domnívám se, že je víceméně povedená. Jedná se o pár předmětů "naaranžovaných" na dřevěném stole s bočním světlem na tmavém pozadí. Nastavení foťáku nám poté vyfotí scénu tak, aby pozadí působilo tmavě až černě a naopak dominovaly barvy a světlo na předmětech v popředí. To samé je i na následující fotografii, která je zase na kompletně černém pozadí. 

Mou poslední ukázkou je snaha o vytvoření fotografie moderního zátiší, tedy předmětů, které nejsou zcela standarní. K tomu máme v ateliéru hromady obarvených polystyrenových a papírových předmětů. No, vypadá to přinejmenším zajímavě.

No a to je zhruba všechno. V příštích lekcích nás čeká architektura, focení přírody a portréty a opravdu moc se těším.

Na všech těchto fotkách je vidět, že jsou foceny "amatérsky" a nejedná se o povedené či profesionální fotografie. Nicméně jak jinak se má člověk něco naučit než neustálým cvičením, pílí a trpělivostí. Se všemi těmito fotografiemi nám pomáhal cvičící, který řekl jak přesně si foťák nastavit, jak přesně předmět zabrat či naaranžovat. Sám bych toto nikdy nedokázal a tedy je to něco, v čem si rozhodně nevěřím. V co ale věřím je, že pokud člověk bude cvičit, bude trpělivý a bude se snažit zlepšovat, dosáhne jednou tíženého výsledku sám a hlavně - získá sebedůvěru!

Omlouvám se za tak rozsáhlý úkol, nebylo to záměrně, ale nechal jsem se trochu tímto tématem unést O:).

Přejí krásný den,

Freddy Reddy