Soutěže 1281
Výuka 1257
Semináře 422
Zmijozel

Autor: Loralei Silwerin
Práce odevzdána: 28. 4. 2019 18:23
Předmět: Lektvary, 4. A
Termín: 6. termín

Zadání domácího úkolu

Pokud chcete, můžete udělat nějaký další (jiný než v běžném úkolu) pokus a získat tak body navíc. V mimořádném úkolu se navíc nemusíte omezovat pokusy, o kterých jsme mluvili v hodině, ale můžete najít i nějaké další. Opět nezapomeňte pokus popsat.

Vypracování

Zdravím, sl. Tydy,

 

dělala jsem pokus s oxidem uhličitým, který jsem našla tady https://www.zsletohrad.cz/eu/chemie/pokus5.htm .

 

Jako první jsem si nachystala přísady a vybavení. K tomuto pokusu budem potřebovat PETku, dvě sklenice, jednu větší, druhou menší, svíčku, zápalky, jedlou sodu a ocet.

Příprava

 

Z jedlé sody a octu si v PETce uděláme oxid uhličitý, takže nasypeme do láhve jednu lžíci sody a nalijeme ocet. Počkáme, až reakce trochu opadne.

CO2

 

Tady jsem na poprvé udělala chybu,špatně jsem si přečetla postup a tak jsem do sklenic nalila tekutinu, která mi zbyla, což je špatně. Sice by nám to svíčku zhaslo, ale nemělo by to ten správný efekt. :D

První pokus- velká sklenicePrvní pokus- velká sklenicePrvní pokus - malá sklenice   První pokus - malá sklenice

 

Takže jsem všechno vylila, umyla a začala jsem od začátku. Tentokrát jsem si jako první zapalila svíčku.

Hořící svíčkaHořící svíčka

 

Když jsem si dělala oxid uhličitý, tentokrát jsem si na chvíli ucpala hrdlo, než jsem jej začala přelévat do sklenice. Přelévala jsem jen plynný oxid uhličitý, tekutina zůstala v láhvi.

Velká sklenice    Malá sklenice

 

Nakonec jsem z malé skleničky plyn nalila na svíčku a ta okamžitě zhasla.

Zhasnutá svíčka

 

A proč tomu tak je? Oxid uhličitý je těžší než vzduch a oheň potřebuje ke svému hoření kyslík, takže když jsem plyn nalila na svíčku, oheň neměl přístup ke kyslíku a svíčka okamžitě zhasla.

 

Loralei S.