Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Zmijozel

Autor: Zpytlehněv Zďáblíkov
Práce odevzdána: 12. 5. 2019 18:13
Předmět: Cestování pomocí magie, 1. A
Termín: 7. termín

Zadání domácího úkolu

Cestování letaxem je velice rychlé a pohodlné, pokud si na něj zvyknete, což za krátkou dobu nečiní problém žádnému kouzelníkovi nebo čarodějce.

Tento způsob cestování mě zaujal natolik, že jsem se pokoušel najít nějaké historické prameny o vzniku této přepravy. Nicméně jsem nebyl úspěšný.

Ptám se tedy: Jak cestování prostřednictvím letaxu vlastně vzniklo?

Je to na vás. Stvořte smysluplné pojednání jako odpověď na zadanou otázku a zašlete mi jej. Vše sepisujte vlastními slovy, čerpat však můžete z různých zdrojů.

V závěru pojednání uveďte, odkud jste získávali informace.

Vypracování

Vy neznáte historku o Zapáleném Maxovi? Ale vždyť tu zná přeci v našem světě každé malé dítě... a jo. Vy pocházíte z Nebelvíru.
Mudlovská rodina... já zapomněl.
Dovolte mi tedy trochu rozšířit vaše obzory a povyprávět Vám, co zná každý správný kouzelník!

Zapálený Max vlastním jménem Maximilian Fruhdebachller byl německý kouzelník a je jedním z nejznámějších vynálezců našeho světa. Zajímavé na něm ovšem je, že až do svých 55 let -kdy zemřel- nevynalezl zhola nic (i když po tom již od malička toužil).

 

Jeho vynálezy až do toho osudného roku jeho smrti byly prosté, jednoduché, neužitečné a mnohé zlé jazyky by je jistě označily i za hloupé nebo vysloveně nepoužitelné. K jedněm z prvních Fruhdebachllerových vynálezů patřilo tzv. sebenaličovací kouzlo.

V 17 letech jej mladý Maximilián vynalezl jednoho letního večera před odchodem do divadla, kdy čekal na svou přítelkyni Brunhildu Geislerovou která se, jak to tak mají ženy ve zvyku zamknula na několik hodin v koupelně aby se nalíčila.
Mladý Maximilián znuděný dlouhým čekáním, rozhodl se vynalézti kouzlo, které by tento problém jednou pro vždy vyřešilo. Instaloval do špičky hůlky několik barev libých odstínů, které by na sebe dívka jednoduše namířila a po odříkání jednoduché formule by barvy jednoduše ze špičky hůlky vytryskly a utvořily na nenamalovaném obličeji vkusný make-up.

Po té, co Getruda vyšla z koupelny, jí tedy Maximilián přičinlivě namířil do obličeje hůlku a pronesl případné zaříkadlo. Neodhadl však sílu kouzla a ani vzdálenost, ze které by kouzlo mělo být použit a Gertrudě samonaličovacím kouzlem vyrazil oko.

 

Po propuštění z nemocnice se s ním dívka ihned rozešla a Maximilián byl donucen zaplatit jí odškodné i léčbu. Tím se mladý vynálezce dostal do finančích potížích a skončil na ulici.

Tam pobyl několik týdnů, aniž bychom o jeho životě měli jakékoliv zprávy. Ty se objevily v tisku po té, co přišla zima.

 

Titulky všech novin tehdy hlásaly:

"Šílený kouzelník zapálil několik bezdomovců".

Méně přecitlivělé plátky pak "Ulice města byly vyčištěny".

 

Mladý Maximilián, který byl samozřejmě zdrojem všech těch nepokojů a dostal se až před soud, hájil se tím, že se pouze pokoušel vynalézti zaklínadlo, které by poskytlo všudypřítomný pocit tepla aby nebohé duše bez domova nemusely se v chladné zimě tísnit u dohořívajícího ohně.

 

Maximilián dostal šest let a právě zde nejspíše začala jeho tragická historie s ohněm a ohnivými kouzly.

 

O několik let později, přesněji o šest let a tři týdny později, bylo možné dočíst se v novinách zprávu, že jakési zapadlé kouzelnické muzeum do základů vyhořelo, když se nově zaměstnaný noční hlídač pokoušel dle vlastních návrhů, vylepšit protipožární kouzla.

 

Jinde a jindy zase proběhla veřejností znepokojená zpráva, že jakýsi šílený doktor pokoušel se léčit popáleniny magickým ohněm v přesvědčení, že popáleniny lze z těla jednoduše vypálit.

 

Tak to šlo takřka dalších 40 let, které Maximilián trávil převážně ve vězení snící o tom, že se jednoho dne stane nejslavnější vynálezcem na světě. Když jej po posledním dvanáctiletém trestu za smrt několika požárníků a žhářství propustili opět na svobodu, tu stařičký Maxmilián seznal, že svého celoživotního snu nejspíše nikdy nedosáhne a jako člověk životem zmožený, unavený a bez jakékoliv naděje do budoucna, rozhodl se spáchat sebevraždu.

 

A zapříčinila to nejspíše jeho pověstná vášeň pro oheň, že se rozhodl odejít ze světa uhořením. Ve společenské místnosti ubytovny, na které tehdy přebýval vyhlédl si veliký krb, který se k těmto účelům zdál být ideální. Naskládal do něj množství dřeva, papíru a troudu, aby krb dobře chytil a pak následně krb zapálil.
Pak jej však zase uhasil, jelikož zjistil, že důstojně vejít do plamenů a čekat na smrt není kvůli palčivé bolesti možné a odejít ze světa v jekotu a válejíc se po podlaze se mu nechtělo. Hledal tedy způsob jak by mohl v krbu zažehnout jeden obrovský, silný, stravující plamen, který by v jednom okamžiku zachvátil celý krb a svedl ho ze světa sice nepříjemně, ale zato rychle.


A pro tyto účely sáhl po letaxu. Letaxový prášek byl v té době používán místo pro svou skvělou hořlavost a ve vyhrocenějších situacích s nepřáteli i pro svůj sklon explodovat - obvykle někomu do obličeje nebo v ruce.

A tak starý Maximilián vstoupil s hrstí plnou letaxu do krbu a se slovy "sbohem krutý světe" práškem mrštil o podlahu.

 

Jaké bylo jeho představení, když se vzápětí objevil v kavárně.

 

"Krutý svět" v originále samozřejmě Die grausame Welt, byl shodou okolností název přísně utajeného podniku, kde se sházely kriminální živly včetně mnoha bývalých trestanců z azkabanu. Když se při jedné zlé poradě, kde kuli nekalé plány, v jejich krbu z ničehož nic objevil lehce vyjevený postarší pán, bylo jejich překvapení nevídané.
Pomocí mučících kleteb, kleštiček na cukr a rozpálené kávy lité na místa, kam se káva obvykle nelije z nebohého vynálezce vyzvěděli, jak se tu vzal. Když jim to Maximilián všechno pečlivě vypověděl, tak ho zabili.

 

A to byl definitivní konec vynálezce Maximiliána  Fruhdebachllera, známého spíše Zapáleného Maxe. Letax pak několik dalších let sloužil jako nástroj zla, kdy se pomocí sítě krbů zločinci přesouvali nepostřehnutelně sem a tam a celé Bystrozorstvo si marně lámalo hlavu. Teprve ve chvíli kdy byl dílem nešťastné náhody jeden ze zloduchů lapen, bylo z něj za použití ne nepodobných prostředků jako tehdy z nebohého Maxe vymámeno tajemství letaxu a od té doby stal se letax zcela běžnou součástí našeho života a Zápálený Max si post morte přeci jen splnil svůj největší životní sen a stal se jedním z nejznámějších vynálezců vůbec.

A tak to bylo.
Bez příkras a zbytečné omáčky kolem.
Nyní již víte vše, co vědí praví ... chci říci čistokrevní kouzelníci a pokud se Vás na to někdo zeptá, jistě se vám podaří váš původ zatajit!