Soutěže 1182
Výuka 1021
Semináře 374
Mrzimor

Autor: Theodor Mudd
Práce odevzdána: 2. 6. 2019 14:37
Předmět: Cestování pomocí magie, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Připravte si brky, inkoust a především čisté pergameny. Závěrečný výstup se přiblížil. Mám zde pro vás závěrečnou ročníkovou esej skládající se ze dvou témat. Záleží jen na vás, jaké si vyberete. Důležité však je, aby bylo dostatečně zpracováno pro ucházející ohodnocení.

1. Cestování pomocí magie z mudlovského pohledu:

Představte si, že jste mudla. Jen tak si sedíte u svého domku na zahrádce a kocháte se okolím, když tu se před vámi s hlasitým prásknutím zjeví nějaký člověk. Vyskočíte, vylekáte se a zmizíte v domku. Zabedníte okna nebo dveře a nevycházíte ven. Když se přeci jen odvážíte vykouknout, zpozorujete, jak poblíž vašeho okna prolétl někdo na koštěti.

Co po vás chci?

Zpracujte mi mudlovský pohled na naše kouzelnické cestování. Jak by se asi mudlové tvářili, kdyby viděli zjevovat se nebo poletovat někoho na košťatech? Myslíte si, že by naše cestování dokázali pochopit, nebo by skončili na oddělení pro duševně choré? Dal by se jim náš způsob cestování vůbec vysvětlit? Uvěřili by, že něco takového existuje?

2. Práce na ministerstvu:

Dostáváte skvělou příležitost. Na ministerstvu kouzel hledají stážistu na obor pro kouzelnickou přepravu. Je ráno a vy s ostatními pracovníky vyrážíte do práce.

Co po vás chci?

Zkuste zmapovat jeden pracovní den na oboru pro kouzelnickou přepravu. Co zažijete? Co dostanete za úkoly? Co budete muset řešit? Jak se vám práce zamlouvá?

Už se nesmírně těším na řešení zadaných situací. Dejte si záležet. Ročníková esej je důležitý krok k postupu do dalšího ročníku. Minimální délka je 9 palců.

Vypracování

Dobrý den pane profesore,

Na ministerstvu v oboru pro kouzelnickou přepravu se děje mnohé. Od správy letaxové krbové sítě, přes povolení pro nová experimentální košťata, vydávání přenášedel a zkoumání těch nelegálních, po zajištění průchodů a portálů do magického světa.
Tato práce většinou probíhá v poklidu, rutinně a bez potíží.

8:00 - Příchod na oddělení

8:15 - Ranní káva a třízení soví pošty
Není nad denní rituály. V tuto dobu teprve přichází zbytek oddělení, někteří si přinesou ranní tisk, jiní probírají včerejší zážitky. Ti mladší a méně zkušenější jako například já mají na starost třídění dopisů a všelijakých zpráv z jiných kanceláří pod správou tohoto odboru.
Všechny tyto písemnosti se třídí do pěti kategorií.
Bílá - Administrativa a organizace - přijmutí nového úředníka či propuštění nebo penze, osobní korespondence, dopisy, které nespadají do jiné vyšší kategorie
Zelená - oběžníky z jiných částí ministerstva, zprávy o dokončení úkolu externích úředníků, běžné úkoly - například schválení krbů, košťat, přenášedel. Řeší se do týdne od přijmutí.
Žlutá - mimořádné události - zakázané užití prostředků pro cestování, nefunkční krby a přenášedla, žádost o spoluprácí z jiným oddělením na případu, povětšinou bystrozory. Řeší se do konce dne.
Červená - Huláci
Černá (Hnědá, jak jí přezdívají někteří členové) - tato kategorie je rezervována pro opravdu špatné zprávy. Například vyřazení celého okresu letaxové sítě, hromadnému padání košťat, prozrazení nástupiště 9 a 3/4 mudlovské veřejnosti.

9:15 - Ranní briefing
Většinou se skládá z rozdělení úkolů do týmů po dvou. Záleží na schopnostech daného týmu, souhranosti a délce služby. Následují organizační záležitosti typu kdo má kam povolen výjezd, komu se blíží narozeniny a že má šéf nového mazlíčka.
Mě ten den přiřadili k McDonnaldovi, trochu obtloustlému odborníkovi na letaxové krby. Je to fajn chlápek, jen nezavře pusu o své farmě ve Skotsku.
Náš úkol pro dopoledne zněl zprovoznit tři letaxové krby, které z nějakého důvodu se odpojili od sítě.

10:00 - první krb - Hostinec u Růžového Pelikána, Vraní ulice, Londýn
Dorazili jsme na místo s pomocí jiného krbu o dvě ulice dále. Někdo by si řekl, že Londýnská síť bude husté, propletené klubko. No, díky tomuto odboru spíše připomíná metro nebo mudlovské internetové propojení. McDonnald občas vtipkuje, že by tomu neměli říkat síť, ale pavučina, jak se tam občas někdo chytne.
Oba jsme vstoupili do hostince a vyžádali si informace od provozní. Prý po jedné bouřlivější noci se všichni vraceli domů a když se ráno chtěla dostat do práce krbem nemohla a tak musela jít celou cestu až ze SOHO.  Od té doby krb na letax nereaguje.
"Takže mladej, čím to může být, no?" zeptal se mě můj nadřízený.
"Někdo ho odčaroval ze sítě, pane." přišla má okamžitá odpověď
"Správně. A proč by to někdo dělal, hm?"
"Důvodů je mnoho. To už bych nechal na bystrozorech, pokud půjde o úmyslné odčarování. Od konkurenčního boje, či pokusu o ztracení v letaxové síti. Nebo může jít o pouhé odčarování mumlajícího čaroděje pod vlivem návykové látky. Co vím, tak kolega Abrams sem chodí na popracovní pintu piva."
"Óho, milý Mudde, jste u nás pátý den a už víte kam chodí Tony na jedno? Chválím vás. A nejen za to shrnutí." poplácal mě McDonnald po rameni. A vytáhl svou hůlku, kterou namířil na krb.
"*LUXER*" prohlásil. A nic se nestalo. Prohlédl si tedy vyhaslí krb blíže. Rychle pohnul zápěstím se svou hůlkou a vyslovil kouzlo, kterému jsem nerozuměl. Chvíli přešlapoval na místě. Popošel od jednoho rohu krbu k druhému, zvedl svou hůlku, zamumlal další kouzlo a hůlka zasvítila. Společně s ní zablikal krb. Poté rychlým protočením zápěstí zrušil bariéru.
"Soráč mladej, možná se to naučíš, až tu budeš na stálo. Jdeme." a obrátil se k odchodu.
"Jináč, účet vám přijde z ministerstva do dvou dnů. Ne, že ho nezaplatíte." zahulákal na provozní, vhodil trochu prášku do krbu, zřetelně vyslovil umístění krbu na ministerstvu a vstoupil do plamenů. Já ho následoval.

10:55 - Ministerská kancelář - sklad přenášedel
"Mladej, připrav se na výlet. Jedeme do Midsomeru." a McDonnald vzal z třetí police u zdi velký zakrvácený nůž.
"Doufám, že je to přenašedlo, ne forma k přenesení." jízlivě jsem si rýpnul do svého nadřízeného. Ten se jen usmál a naznačil, že se ho mám chytit. V momentu, kdy jsem se ho chytil mnou něco škublo, natáhlo, srazilo a vcuclo.

11:06 - druhý krb - Midsomerská radnice, Midsomer
Přenašedlo nás dostalo přímo do místnosti s letaxovým krbem. V ústech mi zanechalo příchuť krve a oleje na smažení. Oba jsme se rozhlédli po okolí, jestli nejsou přítomni mudlové na promazání paměti. Žádní zde nebyli. Tedy živý. Jelikož přímo v krbu jedno leželo. Ze zad mu trčela mačeta. Kolem něj už byla větší louže krve.
"No mladej, tady máme problém. Natáhni si rukavice a gumáky. Je čas uklízet." zazubil se na mne kolega. Já jen vytáhl hůlku potichu, pronesl "*WINGARDIUM LEVIOSA*" a odstranil potížistu od krbu. Významně jsem se podíval na svého nadřízeného a zvednul obočí.
"Vejtaho." obořil se na mě a šel se podívat blíže na krb. Pronesl zjištující kouzlo a vše fungovalo jak má.
"Z toho mě trochu vyhládlo. Oběd?" zeptal se mne. Já pokrčil rameny a krbem jsme se vrátili zpět do civilizace.

13:20 - třetí krb - U Hihňavého smíška, Brazílie
"Uff. To je vedro a do toho to taco po cestě dělá svoje." obrátil se na mě upocený kolega
"Tak co tu máme?" rozhlíží se kolem sebe, aby našel dalšího pacienta. V rohu místnosti nalezne něco, co připomíná krb a přistoupí k němu.
"No mladej, teď ty." z plným břichem jsem se připlazil ke krbu a začal čarovat.
"*LUXER*" a stejně jako ráno. Nic. Obrátil jsem se tedy k McDonnaldovi a ukázal na krb před sebou. On kolem sebe znovu zakouzlil. Stejně jako v případě prvního úkolu vše bylo za chvíli hotovo. Možná s malým zpožděním při druhé formuli, uvědomil jsem si. Asi se bude jednat o vyvolávací adresu krbu.
"No mladej, teď alou na centrálu to všechno sepsat, ať dostaneme zaplaceno. Já si půjdu po svých. Kdyby starej držkoval pošli sovu. Ten vypelichanec mě najde vždycky."

14:50 - papírování - kancelář Ministerstva
To jsem si myslel, že byrokracie ve škole je děsivá. A pak jsem přišel na stáž sem. Takových lejster, formulářů a kolonek na vyplnění. Nicméně se v nich kouzelník rychle vyzná. Tedy pokud už nějaký ten dotazník vyplňoval. Umístění krbu, závada, kdo jí řešil, jak jí řešil, vyřešil, připomínky, podpis, razítko. A pokračujeme.

15:45 - výpomoc bezradnému - kancelář Ministerstva
S klidu jsem si broukal nějakou známou písničku a dovyplňoval poslední formulář. Když se k mému stolu došoural Tommy Hillmayer. Rudý jak rajče, oči podlité od pláče. V ruce ošoupanou botu s otevřenou špičkou. Podíval jsem se na něj. Byl tu stejně jako já na stáži z Bradavic. Jen měl vždy smůlu na úkoly a nadřízené, které mu přiřadili.
"Přenášedlo? Nefunguje? optal jsem se. Tommy zakýval hlavou a popotáhl nudli z nosu.
"Ach jo. Hádám, že to máš mít do dneška, protože na něj někdo spěchá." Tommy začal víc kroutit hlavou.
"Dobrá, podívám se na to." A Tommy mi podal botu. Nevím proč, ale od té doby, co jsem tady se mi zlepšilo chápání věcí okolo přenášedel.
"*PRIORI INCANTATEM*" zaklepal jsem hůlkou na botu, abych viděl, co s ní je. Sbírka kouzel v ní obsažená mě zahltila. Většina pocházela od Tommyho snahy jí uvést do pořádku. Rychle jsem se probral z provedeného kouzla. Povzdechl jsem si. Tohle standardními postupy dohromady dnes nedám. A nechci ho zklamat. Odložil jsem hůlku a položil ruku na botu.
"Trace On" zašeptal jsem. Myslí mi znovu proběhly užitá kouzla. Tentokrát však jsem je viděl jinak. Dokonce i strukturu celé boty, Z čeho je vytvořena. Jako bych se těch kouzel mohl dotknout a hýbat s nimi. Podobně jako když umělec hraje na kytaru. Začal jsem tedy "ladit"
přenášedlo. Našel jsem původní kouzlo a upřednostnil před ostatními. Schoval všechny stopy po Tommyho neúspěších a smazal jakoukoliv stopu po tom, že jsem s ním něco dělal.
Za chvíli jsem se probral ze soustředění. Podal jsem botu Tommymu a řekl, že by měla být v už v pořádku. Ten si ji vzal a s radostí odběhl ke svému stolu. Já si ze třetího šuplíku vytáhl tabulku čokolády a zhrotil se na desku.

16:45 - poslední formulář a pryč, kancelář Ministerstva
Rychle jsem dopisoval průvodní list činností pro dnešní den. Po tom posledním kousku toho na mě bylo pro dnešek moc. McDonnald dorazil k mému stolu usmál se na vyplněné hlášení, otočil se, nasadil klobouk a zamířil k východu. Já si nalil poslední hrnek kávy a začal balit k odchodu. Ještě jednou jsem překontroloval hlášení. Zavřel akta, sbalil si aktovku a dal se k odchodu.

17:00 - zhasínání lampičky a předáváni noční směně, kancelář Ministerstva

S pozdravem,

Theodor Mudd