Soutěže 1254
Výuka 1209
Semináře 410
Havraspár

Autor: Genevieve Rowan Gale
Práce odevzdána: 27. 8. 2019 18:49
Soutěž: Stipendium - Zima 2020
Zadavatel soutěže: Marylin Cuthbert

Zadání soutěže

Nový školní rok se pomalu blíží a s ním i potřeba peněz na zápis do předmětů. Proto je tu opět je soutěž, ve které bude záležet na vás, vaší nápaditosti a schopnosti přesvědčovat, jak vysoký příspěvek na zápis do jednoho z předmětů získáte.

 

Vypracování pište jako žádost o stipendium do libovolné kouzelnické nadace. Je na vás, zda vsadíte na své studijní výsledky, mimostudijní aktivity nebo jednoduše na kouzlo vaší osobnosti.

 

Mějte na paměti, že pro získání celého galeonu by vaše žádost měla mít přibližně 8 palců a absolutním mimimem pro zvažování žádosti jsou palce 4.

 

Soutěž je určena primárně pro studenty.

Vypracování

Tma. V projektoru zapraská, film se začne pomalu rozbíhat.

Naskýtá se nám pohled na malé dítko oblečené v otrhaných šatech. Špinavé, samá záplata, ani boty na sobě nemá. Sedí na chodníku a se smutnýma očima se dívá na davy lidí proudící kolem. Před sebou pohozenou čepičku, která svá lepší léta už také zažila, v ní pár ušmudlaných drobných.

Z ničeho nic slyšíme hlas, jakoby nám přímo do ucha mluvil náš soukromý vypravěč.

"Vidíte ho? Chudinka malá .. kdo by se neslitoval?" Dítko otačí hlavu, dívá se kolem. Skoro jako by vypravěče taky slyšelo.

"Nastal opět ten čas. Stavidla krutého života se opět otevírají a vypouštějí do světa malé, na nic nepřipravené lososy." Už nás vidí. Vrhá na nás smutné štěněčí pohledy, spíná ruce a prosí. Bradička se cuká a z oka kane jedna velká krokodýlí slza.

"Čísla jsou neúprosná. Každý třetí losos si z almužny nemůže dovolit ani pořádné odění. Podzim se blíží a musí si vybrat - bude dnes jíst nebo mít co teplého na sebe?" Počasí se náhle změní. Po zemi se prožene spadané listí, téměř cítíme ten ledový vzduch. Lidé kolem se zahalí do kabátů a kožichů, zatímco dítko je stále v otrhaném. Začíná se chvít zimou. "Co říkáte? Do školy chodí? Prosím Vás, sami se podívejte. Vypadá, že má na výuku pomyšlení?"

Z davu se najednou vynoří člověk - elegantní kouzelník, s úsměvem na tváři a zlatým třpytícím se galeonem v ruce. Blíží se k dítku, kterému v očích svítá naděje. Galeon jakoby kouzlem zpomalený letí vzduchem a s dopadem do čepičky se celá scéna mění.

Vidíme dítko sedící v lavici. Nadšeně se hlásí, úsměv od ucha k uchu a tváře červené radostí. Na sobě má hezkou padnoucí uniformu, bez jediné záplaty a zkrátka vypadá tak, jak by každé dítě mělo - bezstarostně, šťastně a ve škole.

"I VY MŮŽETE POMOCI!" hlas zaburácí přímo vedle ušního bubínku. "Každý galeon pomáhá, změňte lososovi život! Darujte naději, darujte budoucnost!"

Střih a opět tma.

Zlatým písmem se před námi objevují slova: Nadace LOS.O.S. - Daruje naději již od roku 2004.

Cvaknutí projektoru a film končí.

 

Vskutku, je to tak. Podzim se blíží, zápis do výuky s ním a desítky nebohých lososů se plácají vstříc novým zážitkům. Háček ovšem nastává při placení všech nezbytných výdajů. Nejeden losos se chytí a znenadání se placá .. na suchu.

Mějte srdce, každý svrček se počítá, když jde o vzdělání. Jak jinak z nich něco bude, kde najdou sílu překonat všechny OVCE a KOZY, které jim život předhodí?

Darováním Vašeho zlata otevíráte dveře lososům pro budoucnost!

 

*U Merlinových vousů přísaháme, že 99,9% donací jdou na výuku a vzdělávání, rozhodně ne na Příčnou ulici či do Salonu Stříbrná NiT.