Soutěže 1281
Výuka 1257
Semináře 422
Nebelvír

Autor: Marina Liquett Charrette
Práce odevzdána: 26. 9. 2019 17:52
Seminář: Největší černokněžník všech dob
Přednášející: Narcisse Cinerea

Zadání semináře

Vím, že výklad byl náročný na vstřebání, úkol bude (k vaší jisté radosti) náročný také. Protože je postava Albuse Brumbála něčím, co považuji za důležité téma, budu po vás chtít následující:

 

*

 

1. Najděte mi v originále Harryho Pottera jednu scénu/situaci, v níž se Albus Brumbál zachoval nelidsky. (Pokud si nevíte rady, inspirujte se výkladem.)

 

2. Najděte mi v originále Harryho Pottera jednu scénu/situaci, v níž se naopak zachoval velice lidsky a tak, jak by se dobrý člověk zachovat měl. (Platí totéž co u bodu 1.)

 

3. Napište mi úvahu, v níž vyjádříte svůj názor na osobu Albuse Brumbála. Vycházet můžete jak z toho, co jsem psala ve výkladu, tak z toho, co nezaznělo a dle vás by zaznít mělo.

 

*

 

Splnit musíte všechny tři body. Rozsahem nejděte pod 4 palce, maximum nezadávám. Sami jistě víte, že kvalita si žádá svou délku, přesto není důležitější než kvantita. Je mi jedno, kolik palců věnujete které části, první dva body mi budou stačit i o dvou větách, u toho třetího vyžaduji alespoň 2 palce.

 

Těším se na vaše vypracování!

A nemějte strach, přemýšlení vážně není těžké... – mrkne –

Vypracování

Vážená slečno Narci,
zasílám vypracování domácího úkolu, který se týká nejmocnějšího z čarodějů, kteří kdy kráčeli po této zemi.

Mějte se pěkně,
Mari

--

1. Pokud bych se měla zaměřit na jedinou situaci, v níž se Albus Brumbál zachoval velmi nelidsky, šlo by v mém případě o období téměř jednoho celého roku. Konkrétně mám na mysli 5. ročník mladého čaroděje Harryho Pottera, který byl v létě toho roku povinen dostavit se na disciplinární řízení, jež bylo na Ministerstvu kouzel vedeno ve věci nedovoleného kouzlení nezletilého mimo školu. Právě na tomto disciplinárním řízení se Albus Brumbál mladého Pottera sice zastal a oprávnění použití Patronova zaklínadla obhájil, šlo však o první z momentů, kdy se zmatený Harry neúspěšně pokusil Albuse Brumbála zastihnout a zeptat se ho na klíčové věci, které ho od znovupovstání lorda Voldemorta trápily. My jsme však svědky toho, že Brumbál mladého čaroděje naprosto ignoroval a zbytek léta i většinu školního roku se mu bez nějakého opravdu dobrého důvodu cíleně vyhýbal. Svědčí o tom i fakt, že výuku nitrobrany, velmi důležité disciplíny, kterou se Potter nutně potřeboval naučit, svěřil do rukou Potterem nejvíce nenáviděného profesora v Bradavicích, Severuse Snapea, a později tato výuka ustala úplně. Toto všechno vyústilo nejen v to, že se Potter po velmi dlouhou dobu nenaučil svou mysl uzavřít, ale neměl možnost pochopit některé důležité souvislosti, které si ředitel ponechal pro sebe. 

2. První situace, která mě v této souvislosti napadá, je ta, kdy našel mladý a nezkušený Harry Potter Zrcadlo z Erisedu (ano, máte pravdu, že bylo mizerně schované) a opakovaně se k němu po nocích tajně vracel. Ačkoliv Albus Brumbál o tomto rebelství věděl, neudělil zvědavému čaroději přísný trest, jako by to udělala většina jeho kolegů, ale s pochopením vysvětlit Harrymu princip fungování Zrcadla a dal mu radu do života. Z toho je patrné, že ačkoliv se Brumbál nezachoval vždy úplně nejlépe, neměl nikdy potřebu povyšovat se nad ostatní a dokazoval vlastní sílu ponižováním druhých.

3. Pokud bych měla připojit krátkou úvahu ohledně osoby Albuse Brumbála, řekla bych, že navzdory tomu, že nejednal vždy zcela průhledně a některé jeho motivy nám zůstanou už navždy skryty, myslím si, se vždy snažil jednat ve jménu "většího dobra". Přestože toto heslo, které proslavilo jeho přátelství s Gellertem Grindelwaldem, může znít poněkud propagandisticky a účelově, mám za to, že původní myšlenka, provedená jakkoliv, byla v jádru dobrá, a to i když počítala s určitou perzekucí mudlů. Jinými slovy - i když všechny kroky a postoje Albuse Brumbála nebyly vždy ideální a dokonalé, za které je dnes někteří považují, vždycky byl alespoň z mého pohledu Brumbál člověkem, který se dokázal vcítit do druhého, podat pomocnou ruku a měl vždy na srdci dobro kouzelného společenství. A rozhodně nemůžeme opomenout jeho výjimečné kouzelnické schopnosti, díky kterým je dnes stále společenstvím obdivován. Fakt, že těchto schopností nikdy nepoužil ke zlu, ale na rozdíl od jiných, podobně nadaných čarodějů stál vždycky na straně dobra, svědčí v jeho prospěch.

Osoba Albuse Brumbála byla bezesporu velmi komplikovaná a nelze ji pojmout zcela jednoznačně, zejména proto, že některé faktory jeho života nám navždy zůstanou skryty. Rozhodně bych ale byla opatrná a neoznačovala ho pouze za prolhaného starého pošetilce. Jeho přínos kouzelnému společenství je totiž nepopiratelný.