Soutěže 1281
Výuka 1257
Semináře 422
Mrzimor

Autor: Ludovic Astier
Práce odevzdána: 20. 9. 2019 13:08
Předmět: Lektvary, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Najděte aspoň 10 titulů zabývajících se lučbou a napište mi jejich jméno a autora. Nakonec vyberte 2 nejzajímavější a rozepište, jakému typu lektvarů se věnují a co je na nich zajímavého.
(Vymyslete!)

Vypracování

Zdravím

našel jsem deset titulů zabývající se lučbou:

1. Jedy nejjedovatější - Klementa Zbloudilá

 

2. Za kotlíkem - Hildebranda Zatuchlá

 

3. Žáby v kotli - Lecita Bramborová

 

4. Výbuch a jak se mu vyhnout - Wilhelm Helma

 

5. Lektvary pro vaše zvířecí miláčky - Stek Šťoural

 

6. Lektvary nejtěžší přípravy - Luminat Varier

 

7. Lučba v přírodě - Joky Hlíva

 

8. Příruční kniha lektvarů na cesty - Bernard Koleso

 

9. Základy lučby pro ty, co ani chytit vařečku neumí - Zara Opálová

 

10. Před kotlíkem - Hildebranda Zatuchlá

 

Je velice těžké vybrat si jenom dva tituly z těch, jež jsem zde zmínil. Ale asi začnu od své oblíbenější z těchto knih a to je od nakladatelství Děravý kotlík, kterou napsala Zara Opálová -  Základy lučby pro ty, co ani chytit vařečku neumí. Jak už sám název říká, tak je to pro úplné začátečníky a nebo pro ty, co ani po přečtení mnoha knih o lektvarech stále nedokáží ani správně chytit do ruky vařečku, na tož aby dokázali správně připravit nějaký ten lektvar. Tato knížka čtenáře provede od základů - od toho, jak chytit vařečku, jaký kotlík je nejlepší, až po to jak správně uvést vodu do varu, až po přípravu těch nejjednodušších lektvarů. Je napsaná jasně a zřetelně a doplněna mnoha obrázky a velkými nápisy. Je vhodná i pro děti.

Má druhá oblíbená kniha z tohoto seznamu je Lektvary pro vaše zvířecí miláčky, ale jelikož název jasně říká, o čem tato kniha je, tak bych raději rozepsal knihu Před kotlíkem od velice úspěšné lektvarysky Hildebrandy Zatuchlé. Před kotlíkem je pokračování její veleúspěšné knížky Za kotlíkem, kde se převážně zabývala lektvary pro domácnost. Tento druhý díl však jde mnohem dál a zabývá se i historií lektvarů v domácnosti a tomu, kde se všude dají vařit lektvary, jak si poradit, když zrovna nemáte svůj kotlík po ruce. Samozřejmě jsou v knize další užitečné lektvary pro domácnost. Dokonce je tam zahrnuta kapitola lektvarů pro mazlíčky.

 

S přáním pěkného dne,

Ludovic Astier