Zadání domácího úkolu
1 Který z dnes probíraných plemen okřídlených koní tě zaujal nejvíc a proč?
A Abraxaský plavák je znám díky svému jedinečnému apetitu. Pátrejte ve všech dostupných zdrojích a napište mi, jakou lahůdkou tento kůň nepohrdne a jestli to může mít nějaký efekt na jeho létací dovednosti, případně na jeho motoriku.
B Chtěli byste se v budoucnu účastnit kouzelnických dostihů nad Amazonkou? Jaké nebezpečí v tomto nehostinném prostředí může na koně ve vzduchu číhat? Jaký trénink byste zvolili? Vše, co vás k tématu kouzelnické dostihy napadne.
Minimální délka alespoň 3 palce.
Vypracování
Abraxaské plaváky chovají v Krásnohůlkách. Krásnohůlky nás poctily svou návštěvou při příležitosti Turnaje tří kouzelníků.
*
1
Musím přiznat, že je velice těžké vybrat si mezi několika zajímavými plemeny pouze jedno, každé je něčím specifické a výjimečné. Přesto ale volím Granijského okřídleného koně, a to nejen kvůli jeho specifickému a těžko vyslovitelnému jménu, ale zejména proto, že se účastní prestižních kouzelnických dostihů. Granijský okřídlený kůň je sám o sobě vznešený, elegantní a krásný, a co teprve, když se uspořádá akce, na které je takových unikátů několik! To teprve musí být něco!
*
B
Kouzelnické dostihy nad Amazonkou se těší podobné oblibě jako třeba famfrpálové mistrovství. A stejně jako s mistrovstvím, i s dostihy je spousta práce, především se způsoby, jak je před mudly utajit.
Mnohem větší starosti však mají majitelé okřídlených koní, kterým jde o to, aby jejich mazlíček se svým žokejem zvítězil a oni si tak mohli odnést tučnou odměnu. Každý stáj volí o trochu jiný způsob tréninku a snaží se jej udělat co nejefektivnější.
Expertka na okřídlené koně a speciálně na ty Granijské, Flyandra Sägebocková, udělala rozhovor s jedním z majitelů Granisjkých okřídlených koní a položila mu několik otázek ohledně jejich chovu a přípravách na dostihy.
Přeji krásný den, pane Pferd. Prvního března začínají Kouzelnické dostihy nad Amazonkou. Vy a vaše stáj jste už pravidelnými účastníky této soutěže. Kolik vašich Granijských koní se o prvenství bude ucházet letos?
Krásný den i vám. V tomto ročníku do dostihu pouštím pět koní, tedy o jednoho více než loni. Čtyři z nich už závod běželi, pátý z nich poběží poprvé.
Dostih se skládá z mnoha obtížných překážek. Z jaké máte největší strach vy, případně žokejové?
Každá překážka je záludná a já osobně mám strach pokaždé, když nějaký z mých koní nějakou překážku překonává, a je úplně jedno, která to je. Koním asi největší strach nahání Orlí útok, kdy se najednou nad řekou vynoří hejno orlů. Koně se pokaždé leknou a často shodí svého žokeje, čímž pro koně s jezdcem soutěž končí. Slaný střik taky není nic příjemného... koně se zaprvé leknou a zadruhé se jim slaná voda často dostane do huby a následně do plic, a to jim ubírá na síle.
Jak připravujete koně na dostih?
Koně mají velice náročnou průpravu. Každý den se soustředíme na cvičení něčeho jiného. Pondělí věnujeme na rychlost nohou, koně běhají po tvrdém povrchu a týden od týdne jsou rychlejší. Ačkoliv dostihy okřídlených koní probíhají ve vzduchu, je velice důležité, aby koně uměli správně zabrat nohama a zvýšit tak rychlost letu. Let totiž nezávisí jen na síle křídel. Úterý je rezervováno pro posilování křídel. Je několik základních cviků a ty my pravidelně trénujeme. Ve středu se dostáváme do vzduchu a koně mají za úkol uletět určitou vzdálenost co nejrychleji. Ve čtvrtek ve vzduchu zůstáváme, koně však během letu musí překonat několik překážek, které jsou podobné těm v dostihu. Pátek je volnější, koně jedou se svým žokejem na projížďku nebo se jdou plavit. Sobota je nejnáročnější, koně, tentokrát i se svým žokejem, musí překonat ve vzduchu obtížné překážky, které jsou mnohdy složitější než ty v dostihu. Neděle je určena pro odpočinek.
Páni, to je ale náročný program! A co žokejové? Jak se připravují oni?
Každý žokej se připravuje trochu jinak, všichni ale musí dbát na zdravou stravu a pravidelné cvičení... přece jen v sedle koně nemůže sedět stokilový cvalík. Trénink žokeje musí zahrnovat časté posilování, aby zvládl ovládat svého koně.
Jak vidíte umístění vašich koní v následujícím ročníku?
No, v předchozích letech se nám moc nedařilo, takže doufám, že letos se nám bude dařit víc a třeba obsadíme jednu z nejvyšších příček. Samozřejmě jako každý jiný chovatel Granijských koní doufám v první místo, ale to se vše ukáže až za několik měsíců.
Pane Pferd, moc vám děkuji za rozhovor a přeji v dostihu mnoho úspěchů.
I já děkuji.
To byl Joseph Pferd, hrdý chovatel Granijských okřídlených koní a pravidelný účastník kouzelnických dostihů. Popřejme mu mnoho štěstí a doufejme, že některý z jeho koní obsadí vysoké umístění.
Pro časopis Okřídlení idolové
Flyandra Sägebocková