Soutěže 1916
Výuka 2205
Semináře 753
Hogwarts.cz

Autor: Kim Sarah Reevesová
Práce odevzdána: 14. 12. 2019 17:16
Předmět: Dějiny mudlovské společnosti, 1. A
Termín: 7. termín

Zadání domácího úkolu

Ve výkladu jsem zmínila hned několik různých kmenů. Vašim úkolem bude vybrat si z nich některý, případně jich může být i víc a zjistit o něm co nejvíce informací se vám povede.

Do výběru vám přihodím ještě Thráky, na které se prosím, alespoň okrajově, mrkněte všichni.

Vypracování

Dobrý den madam,

 

O Keltech se toho již ví hodně, ale o Skythech jsem tolik neslyšela, proto jsem se rozhodla pro povídání právě o tomto kmeni.

Skytové

Celý pojem "Skytové" označuje souhrnné pojmenování několika kočovných kmenů, které jsou íránského původu. Ve starověku jsme je mohli najít především ve východní Evropě (dnešní Ukrajina, Rusko).

Skytové byli vyhnáni z jejich původní domoviny (Kazachstánu, Sibiře) jinou skupinkou kmenů. Proto samozřejmě zamířili na východ Evropy. Ovládali rovněž Írán, Baktrii i nějakou část Indie. Zajímavostí je, že Skytové se spojili s dalšími kmeny, které již zde byly usídleny, a celou východní Evropu tak označili jako Skýtie.

Skytskou populaci tvořil kmen tzv. královských Skytů. Skytové měli ohromnou vojenskou sílu v 6. a 5. století př.n.l. měli nad všemi ostatními kmeny navrch. Nezměnil to ani král Dareios.

Skytské království si za své centrum zvolilo krymské město Neapol. Ale jak se říká, vše jednou končí. Ve čtvrtém století před naším letopočtem většinu území získali Sarmaté. A postupem času Skytská říše upadala. I tak nadále podnikali vojenské výpravy proti řeckým osadám, později i proti římským legiím.

Ve třetím století našeho letopočtu o Skytech už téměř nemluvíme. Byli poraženi Góty a rovněž i Huny.

V armádě sloužili jak ženy, tak i muži. Bojovníci se rozdělovali na chudé Skythy a zámožné Skythy. Podle toho vypadala i jejich zbroj. Mohu zmínit, že pěší voják prostého typu měl proutěný štít a voják zámožný pak štíty pobité železem. Základní zbraní Skythů byl luk a šípy. Za pasem jim můžeme ale nalézt i nějaké dýky, sekery. Nezapomínali na koně, jejichž hlavy byly chráněny železnými pláty.

Bohužel se nedochovala žádná výrazná technika boje Skythů. Víme jen, že zbytečně se střemhlav nevrhali do boje, spíše nepřítele zasypávali sprškou šípů a čekali, až přiběhne sám. Dle historika Hérodota po boji Skythové skalpovali své oběti. Skalpy pak vozili na sedlech svých koní a lebky nepřátel pak jako číše na pití. 

Skythové rozhodně nežili usedlým způsobem života. Byli to hrdí válečníci, kteří milovali bitevní vřavu. 

 

- mrká i na Thráky, kteří porazili Skythy v několika bitvách a řadí si je do skupiny indoevropských národů - 

 

Děkuji za domácí úkol,

Kim S.R.