Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Hogwarts.cz

Autor: David Lopez
Práce odevzdána: 5. 1. 2020 19:49
Předmět: Vývoj života, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Jak už se tak stalo dobrým zvykem, opět dostanete možnost vybrat si z několika různých zadání. Netvrdím, že je musíte nutně zpracovat pouze písemnou formou, takže neklaďte meze své fantazii.

 

1. Zajisté už jste všichni z vás slyšeli o Járu Cimrmanovi a jeho hrách. Každé takové hře vždy předchází semináře. Nechám na vás, jaké téma si zvolíte, nicméně jako výsledek bych chtěla práci nesoucí se v podobném duchu.

2. Formou obrázků zpravujte, jak po sobě šly nejdůležitější etapy vývoje planety a života na ní.

3. Sepište příběh, ve kterém se ocitne hlavní postava v období druhohor.

4. Zpracujte úvahu na téma "Savci, proč právě oni přežili a ovládli svět".

Vypracování

Dobrý den,

tak jsme to spolu přežili ten rok, máte radost? Určitě jo, vy se přece vždycky na mé úkoly tak těšíte. Po příběhu toho chudého egypťana musím ještě udělat cimrmanovský seminář na téma vývoje života. Dokonce jsem se kvůli vám na takový jeden seminář podíval. Sice mi to bylo prd platné, ale aspoň vím, jak to zhruba napsat. 

Vezměte si už samotný velký třesk. Proč se jmenuje velký? Třeba zas tak velkej nebyl, vezmeme-li v potaz, že nebylo nic. A navíc. kdo by ten třesk asi slyšel? Vždyť tím nic se stejně nemohl šířit zvuk. Podle mě je tento termín docela zavádějící. Mohlo by se to také třeba jmenovat Malý vznik prvních atomů. Ale to by takový Sheldon hrál v Teorii malého vzniku prvních atomů a to než vyslovíte, tak jste v půlce dílu. 

A zamyslela jste se někdy nad tím, proč prvními prvky byli vodík a helium? Samozřejmě, protože mají nejnižší protonová čísla, ale čím to, že zrovna tyhle dva prvky? Čím byly tak důležité? 
Podle mě by byl lepší třeba takový praseodym. Už jen kvůli tomu názvu. Víte jak by drsně znělo, že prvními prvky ve vesmíru byli kobalt a praseodym? A kdyby bylo Slunce místo z helia z praseodymu, tak by se třeba mluvilo o praseodymické soustavě. A jednou z planet by byla planeta prasat, rozuměj Země. 

No přesuneme se o kousek dál. Konkrétně k dinosaurům. To, že je vyhubil vir pravých neštovic, to už víte. Mě však zaujaly jiné věci. Všichni mluví o tyranosaurovi jako králi všech dinosaurů, nejkrvežíznivějším a největším predátorovi. To je blbost. Tyrák byl totiž docela pomalý a dobře sportovně založený člověk by mu utekl. Vždyť se podívejte na Jurský park, tam hlavní hrdinové vždycky utečou. Až na toho týpka, co seděl na záchodě a byl sežrán. To si pak tyrák moc nepochutnal, vzhledem k tomu, že zrovna....no to je jedno. 
Každopádně si myslím, že to rozhodně není takový predátor, jak se říká. Takoví raptoři byli mnohem chytřejší a svoji velikost (tedy spíše malost) si vynahrazovali týmovou prací a vynalézavostí. Asi jak když mi hrajeme s Rusama hokej. Jo a králem dinosaurů bych vyhlásil stegosaura, protože jsem vždycky žral jeho ostny na zádech. JE to můj dinosauří vzor. 

Jo, ještě když se tak vrátím k dělení kontinentů. Dovedete si představit, kdyby to vypadalo úplně jinak? Kdyby třeba Evropa měla tvar srdce, Afrika čtverce a tak. Představte si, jak to měli těžké na zakreslení první mořeplavci. Každých pár kilometrů nějaký záhyb a celé to bylo nepravidelné. 

Je až s podivem, že tu bitvu o to, kdo je pánem planety, vyhrál člověk. Vždyť jsme měli tolikrát namále a možná si to ani nezasloužíme. Je spousta jiných živočichů, kteří jsou mnohem odolnější a adaptabilnější, než člověk. Vemte si třeba takového švába. Až přijde apokalypsa, tak to přežijí jen Číňani a švábi. Přečtěte si někdy o jejich survivalu v dějinách. Švábi by ovšem byli špatní vládci planety. 
Zato takový sokol stěhovavý, ten by se vyjímal. Je to nejrychlejší pták na světě a divím se, že tu evoluční bitvu nevyhrál on. Vždyť se svou rychlostí by mohl ve větších skupinách i lidi zabíjet. A to jsem si myslel, že nejrychlejšího ptáka má Rocco Siffredi. No zase jsem se spletl. 

Napadlo vás někdy, že mohly také třeba oživnout rostliny? Že by tu mezi námi chodily třeba bojové kaktusy nebo by velké masožravé rostliny z dávnověku tvořily armády, které požírají živočichy? Nechápu, že to příroda tak nezařídila, mohla být na planetě mnohem větší legrace. Bylo by roztomilé pozorovat hádku pampelišky se včelou, že se jakože musí nechat opylovat, jinak chcípne. 

No ale musíme se smířit s tím, že vývoj života tomu chtěl tak, abychom žili v tomhle šíleném světě. Aspoň se nenudíme. 

No a vy jste se snad při mých úkolech taky nenudila, já tudíž tímto zakončuji naši půlroční štaci a budu se vás pokoušet prudit i příští rok na nějakém předmětu. Třeba vypíšete Dějiny trojku. To bych byl moc rád. 

S pozdravem

David