Soutěže 1389
Výuka 1399
Semináře 461
Hogwarts.cz

Autor: Kim Sarah Reevesová
Práce odevzdána: 5. 1. 2020 16:53
Předmět: Symbolika kolem nás, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Vítejte u zadání ročníkové eseje, kterou je třeba odevzdat, pokud chcete zdárně ukončit první ročník Symboliky kolem nás. Ročníková esej se skládá ze tří částí, vypracovat musíte každou z nich.

1. Tajemné dveře do světa magických symbolů

Určitě jste si jich už všimli. V zadním koutě naší učebny byly po celou dobu, nenápadné, jen trochu pootevřené, tajemné… Vaším úkolem v této části je jedno z níže uvedeného:

a) Popište, zbásněte nebo nakreslete, jak dveře do říše magických symbolů vypadají. Prý jsou plné ornamentů a reliéfů, mají na sobě prazvláštní klepadlo a kliku, ale každý je vidí trochu jinak.
b) Napište, zbásněte nebo nakreslete, co jste spatřili a zažili, když jste těmi dveřmi prošli.

2. Vlastní Ex commentāriīs

Slyšeli jste už někdy o tzv. Ex libris? Jedná se o grafickou značku, symbol, který určitým způsobem charakterizuje majitele knihy, je jeho osobitým obrázkovým podpisem. Vaším úkolem je stvořit Ex commentāriīs, grafický podpis do vašeho zápisníku, při jehož tvorbě použijete rostlinnou a zvířecí symboliku (chcete-li, nemusíte se omezovat letos probranými symboly, můžete si nastudovat i jiné). Co přesně vás vystihuje, jaké zvíře, jaká rostlina? Vyberte si jedno z níže upřesněných zadání a to zpracujte:

a) Vlastní obrázek + krátký komentář ke zvoleným symbolům
b) Grafická koláž symbolů + krátký komentář ke zvoleným symbolům

3. Vlastní symbol

Všechny symboly nějak vznikly, někdo je vymyslel, nakreslil, přiřadil jim význam. Vy si právě to vyzkoušíte ve třetí části ročníkové eseje. Vymyslete, nakreslete a popište význam vámi stvořeného symbolu. Nemusíte se držet letos probíraných témat, fantazii se taktéž meze nekladou.

Vaše ročníková esej by neměla být kratší než 10 palců. Jeden poctivý obrázek vydá za 2,5 palce textu, věřím, že tři čáry či šmouhy na papíře mi nepošle nikdo z vás.

Přeji mnoho sil a tvořivé inspirace!

Vypracování

Dobrý den madam,

 

tak letos již naposledy, uteklo to, vítejte u závěrečné eseje! :-)

 

1) Tajemné dveře do světa magických symbolů!

 

a)

A já si říkala, co je to tam v rohu za závěsem a ony magické dveře do světa symbolů! Viděla jsem jen růžek dveří a na nich symbol nekonečna, vždycky mi připadalo, že se točí. Jakoby se pohyboval, ale zároveň stál na místě. Myslela jsem si, že to bude mít co do činění s magií!

Když jsem pak pohlédla na samotné dveře, oněměla jsem úžasem! Tolik různorodých symbolů jsem po hromadě ještě neviděla! Na dveřích jich byli stovky, tisící možná i desetitisíce. A když se člověk zaměřil na jeden symbol, tak v něm se schovával klidně i další symbol. Oči mi z toho šly kolem. Rozpoznávala jsem tam pár známých symbolů, jako jing a jang, čtyřlístek, symbol nekonečna, symboly různých květin, ať už známých (mandragora, asfodel), tak i těch neznámých. Zahlédla jsem si symboliku stromů, ovšem některé stromy od sebe byly téměř k nerozeznání.

Samozřejmě se na dveřích objevily i symboly pro celou sluneční soustavu, našla jsem tam i pár run, symboly křesťanství, islámu i budhismu. Rovněž pár symbolů, které byly velmi jednoduché, možná dokonce i pravěké!

Pod všemi těmito symboly byla šedo-bílá původní barvou dveří. A jak jsem říkala, že se mi zdál symbol nekonečna, jakože se točí, tak se opravdu točil! Některé symboly pulzovaly, jiné se točily, jiné mizely a objevovaly se na jiných místech. Spoustu z nich jsem viděla poprvé v životě, ale celé to kolosální dílu mělo hlavu a patu a kdybych všechny symboly měla vypsat, strávila bych nad tím dny, možná týdny!

Celým dveřím ale vévodila obrovská vlčí hlava, která v tlamě svírala klepadlo. Obojí bylo mosazné a dveřím to dodávalo na důležitosti. Ve druhém ročníku se vydáme za tyto dveře? Zajímalo by mě, co tam nejdeme a jestli tam je svět složený ze všech možných symbolů! Ráda bych ho viděla, protože v mých představách je nekonečný!

 

2) Ex libris

a) Má Ex libris.

Na obrázku najdete psa, věrného přítele vyjícího na měsíc, rovněž to můžete chápat i jako vlka, protože i on je pro mě rovněž, co pejsci. Mám je hrozně moc ráda! Pak je tam mladá dívka na houpačce, jde o symbol hravosti a lehkosti. Taky trochu dětinskosti...to vše jsem já!

Pak tam najdete strom, konkrétně tedy jilm, který je mi dle keltského kalendáře přisouzen. Zbožňuji podzim, proto ty padající listy. Znázorňují tak mojí občasnou melancholickou povahu. Pak je tam za větvemi měsíc, který značí jakási tajemství a možná určité duchovno. Následně v kořenech naleznete podpis. Písmeno "S" je tam znázorněno jako had, občas totiž dokážu být pěkně jedovatá! A pak je "R", které je složeno z květin, pomněnek...občas mám totiž v hlavičce guláš a nevím, na co s dřív vzpomenout.

V horní části pak naleznete dračí šupiny. Celý Ex libris je totiž v dračí vajíčku. Draci znamenají moc, ale pro mě značí soudržnost a jednotu. A jelikož je v jednotě síla a moc, tak bych jako draci táhla za jeden provaz!

 

3) Vlastní symbol

Abych pravdu řekla, tak můj symbol vznikal tak, že jsem nechala tužku jezdit po papíře. A vzniklo z toho výše nakreslené. Když si to teď rozebereme, tak v dolní části vidíme letící šíp. Mohla bych ho interpretovat jako cestu vpřed a nikdy vzad. Případně jako rychlost. Letící šíp je poměrně rychlá. Pak tam máme něco jako kříž, který může symbolizovat víru. Možná víru v lepší zítřky! A pak na samotném kříži je drobné sluníčko, nebo nějaká lesklá věc! Každopádně nám celý obrázek prosvětluje! A pak tam máme tu ústřední motanici. Ta mi zůstává záhadou. Vím, že vznikla jako první a moc se mi líbila, ale z jakého důvodu? Nevím!

Na konci motanice je lísteček z nějakého listnatého stromu. To nám může symbolizovat spojení s přírodou a pak tam máme tu ostražitou sovičku. Ta bude zase něco hlídat! Vypadá tak trochu nabroušeně, ale kdo ví, co stráží. Možná musí být ostražitá!

 

Děkuji za esej,

Kim S.R.