Soutěže 1916
Výuka 2216
Semináře 753
Nebelvír

Autor: Skylar Blair Anderson
Práce odevzdána: 6. 2. 2020 02:01
Předmět: Lektvary, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Při práci v laboratoři je nutná bezpečnost. Existuje „Program Pěti Pé“, který bezpečnost usnadňuje. Prozradím vám, že začíná „Pečlivostí“. Najděte další 4P a ke každému (včetně Pečlivosti) stručně popište, co znamená.

Vypracování

Dobrý den přeji!


PROGRAM PĚTI PÉ

1. Pečlivost
Třikrát proti směru, dvakrát po směru. Nebo to bylo obráceně? A tahlecta žlutá páchnoucí věc, to je skřítčí, nebo kravská moč? Že já jsem si ty nádoby nepoznačil...

S poctivostí nejdál dojdeš, říkají mudlové. Zkušení lektvaristé však říkají: S pečlivostí nejdál dojdeš. A jedním dechem dodávají: Protože bez ní ti možná nezbydou žádné končetiny, po kterých bys chodit mohl!

Pečlivost, nebo také preciznost, je jednou ze základních lektvaristických ctností. Lektvary jsou totiž umění, které vyžadují zachovávání přesně daných postupů, jinak může dojít k velikému neštěstí.

Je to jednoduché. Když je v receptu napsáno, že má být kořen nastrouhán najemno, neodflákni to několika chabými řezy nožem, a když už tam házíš nějaké chlupy, ujisti se, že je to opravdu chlup černé kočky nasbíraný o půlnoci, a ne chlup z tvé krysy. Jsou si někdy dost podobné.

 

2. Poslušnost
Neboj se, nikdo po tobě nebude chtít etiopskou kávu a omeletu ze čtyř křepelčích žloutků každé ráno do postele. Ani nacvičovat vpravo hleď a čelem vzad. Tedy, alespoň doufám.

Bez kázně ale z laboratoře vyletíš dřív, než stihneš smíchat nevhodné přísady. Začínat před tím, než vyučující zadá instrukce nebo vesele přidávat další blány z mločího ocasu, ačkoli bylo řečeno, že už stačí, to si pěkně koleduješ!

 

3. Pořádnost
Na stole se válí hromada očiček, nožiček a drápků, ve vzduchu se vznáší odér různých tělních tekutin a nepořádnému kouzelníkovi zrovna ujela noha na kaluži dračí krve, zatímco v pozadí vybuchuje špatně vyčištěný kotlík.

Na první pohled groteskní výjev se s trochou nepozornosti může změnit v děsivou noční můru. Jen se přiznejte, s pořádností trochu válčí snad každý z nás – ten se nemůže dokopat utřít si prach z police, ta zase nerada čistí sovinec, a tamté se všude válí pergameny. V laboratoři však tohle neexistuje!

Věci se řádně čistí a vrací na původní místo. Co se vylije, to se utře. Tedy přesněji řečeno, TY to utřeš. Nečekej, že by se něco dělalo samo... Pokud tak neučiníš, hrozí ti uklouznutí či jiný úraz, nechtěné smíchání přísad anebo pohlavek od madam profesorky.

Jo, a otevírej okna.

 

4. Připravenost
Bez rukavic do laboratoře nelez. A taky nezačínej nic míchat, pokud sis pořádně neprostudoval dostupné materiály. Pokud si nejsi jistý, jestli těch šťáv z plodu ďáblova osidla máš pět, napovím ti – raději se běž podívat, než vůbec zapálíš pod kotlíkem.

Generace kouzelníků před námi obětovaly své smysly, životy i duševní zdraví, aby pro nás otestovaly a zapsaly nejrůznější postupy. Ucti jejich památku tím, že se poučíš z jejich chyb a budeš do laboratoře vstupovat řádně vybaven.

 

5. Pokora
Pche, jak až od čtvrtého ročníku! V koleji jsem nejlepší míchač zelených kartiček, tak to by v tom byl Ďábel, abych to nezvládla uvařit. A navíc mi maminka vždycky dovolila, ať jí na plotně míchám puding. Lektvar rozvahy, to je vlastně to samé. Akorát se tam nedává tolik mléka.

Pýcha předchází pád, a nejeden kouzelník by o tom mohl vyprávět. Vlastně nemohl, protože jeho duch straší neznámo kde. Zkrátka a dobře, učení chce trpělivost. Musí se začít od základů, a teprve až je jisté, že tyto základy máš bytelné a pevné, můžeš na nich stavět. Nezvládneš-li správně umíchat zahušťovadlo, je pošetilé myslet si, že lektvar štěstí bude snazší.

Možná se ti probírané lektvary zdají primitivní, ale věz, že profesorky vědí, co dělají. Na nic složitějšího zatím prostě nemáš.